Kibuc je experiment, který zafungoval

05. dubna 2012, 18:16 - Pavel Trčala
05. dubna 2012, 18:16

Izraelským specifikem jsou takzvané kibucy. Jde o pracovní komunity, které tvoří už 40 procent zemědělského a 10 procent průmyslového produktu Izraele. V mnohém připomínají socialistická družstva. Je jich v Izraeli dnes už tři sta a mají přes 100 tisíc obyvatel.

 

 Foto: Profimedia

 Izraelským specifikem je forma společného hospodaření v rámci kibucu. Slovo kibuc znamena hebrejsky sdružování a o to také jde. Kibucy jsou kolektivními komunitami, které sdružují jednotlivce v ekonomickou skupinu. Tato forma hospodaření byla tradičně založena na zemědělství, ale dnes se můžeme setkat i s jinými ekonomickými obory včetně průmyslových závodů a podniků v oblasti high-tech. Kibucy jsou důležitou složkou izraelského hospodářství. Dnes jich je téměř tři sta a podílejí se deseti procenty na průmyslovém a čtyřiceti procenty na zemědělském národním produktu.

Tvrdá práce jako vykoupení 

Kibucy začaly jako utopické komunity kombinující socialismus a sionismus. Joseph Baratz, jeden z průkopníků hnutí kibuc, hledal lepší dělbu práce než klasický koncept, kdy farmy řídili Židé a pracovali pro ně Arabové. „Neměli by být zaměstnavatelé a zaměstnanci. Musí existovat lepší způsob,“ říkal Baratz. Jedno z původních poslání kibuců bylo náboženské – měly vykoupit židovský národ tvrdou manuální prací.

Avšak život v komunitách nebyl jen otázkou chvályhodné ideologie. Byla to nutnost pro přežití v nehostinných podmínkách. Palestina v dobách Osmanské říše na počátku dvacátého století nebyla jednoduchým místem pro život - geograficky ani bezpečnostně. Bažiny v oblasti Galileje střídalo kamenité podloží Golanských výšin a celý jih země byl pouští. V oblasti řádily tyfus, malárie, cholera a nomádští beduíni ničili v nájezdech farmy, zavlažovací kanály i celou úrodu. Společný život v komunitě byl prostě podmínkou přežití. Navíc vybudování farmy bylo kapitálově nákladné a členové kibucu mohli spojit síly i finance a vybudovat něco dlouhodobě udržitelného, a to jak ekonomicky, tak z hlediska bezpečnosti.

Během osmanské nadvlády bylo obtížné imigrovat do Palestiny i kupovat půdu. V dobách pogromů ve východní Evropě ve dvacátých letech dvacátého století mnoho východoevropských Židů imigrovalo do Palestiny, která byla po turecké porážce v první světové válce britským protektorátem. První kibucy měly třeba jen deset členů. Pozdější kibucy z meziválečného období však měly už často dvě stě a více členů.

Vojenská role kibuců

V třicátých letech minulého století vypukly střety arabských a židovských obyvatel Palestiny, které jsou dodnes na denním pořádku. Kibucy začaly v té době zastávat i vojenskou roli. Byly také důležité při soubojích o hranice rodícího se izraelského státu. Židovské osidlování arabských území, které dnes znáte z médií, začalo již v této době právě kibucy, zakládanými v odlehlých oblastech a zajišťujícími připadnutí půdy židovské části populace. Kibuc Maagan Michael vyráběl munici v arabsko-židovské válce v roce 1948 . Tato výroba, která byla později z kibucu vyčleněna, se stala základem společnosti Izraelský vojenský průmysl TAAS.

Po založení Izraelského státu v roce 1948 přibývalo imigrantů z jiných oblastí než jen z východní Evropy. Izrael byl založen jako neutrální stát, ale na počátku studené války bylo potřeba rozhodnout, na které straně barikády bude Izrael stát. Atmosféra v kibucech byla v této době komplikovaná, protože nazírání na tuto otázku nebylo mezi členy kibuců, které jsou svou podstatou socialistickým hospodářským experimentem, jednotné.

Důležitou roli v rozhodování pozdější orientace Izraele hrály i události v Praze, zejména Slánského proces, který měl vymýtit neloajální živly v KSČ, ale také očistit tuto vládnoucí stranu od židovských elementů: jedenáct z třinácti obžalovaných a odsouzených byli Židé. Také na základě těchto a dalších událostí se Izrael stal nakonec spojencem Západu.

Právě v šedesátých letech minulého století zažívaly kibucy nejlepší roky. Standard života na nich byl vyšší než jinde v zemi a ve většině z nich byly i plavecké bazény. Vrcholu kibucy dosáhly v sedmdesátých letech, kdy kibucy tvořily čtyři procenta izraelské populace, ale měly patnáctiprocentní zastoupení v parlamentu. Dělníkům i rolníkům v kibucech se dostávalo kvality života střední třídy.

Od socialistického ke kapitalistickému hospodaření

 Postupem času se i v Izraeli vytratily původní socialistické hodnoty zakladatelů kibuců. Například někteří členové kibuců vedli vlastní kariéry vedle své práce ve společenství a mohli se tak stát mocnějšími, a to finančně i politicky, než ostatní členové kibucu. Skupiny začaly odměňovat výkon, což vedlo k zavedení kapitalistické formy hospodaření. Navíc původní nadšení z budování vlastní hospodářské a národnostní identity, kdy každý člen dá své maximum pro uspokojení potřeb celku, se postupně vytrácelo a bylo alespoň u části populace kibuců nahrazováno klasickým západním myšlením, kdy každý bojuje za sebe. V čistě ekonomické rovině byl důležitý také fakt, že kibucy nepodporovaly kreativitu a nezávislé myšlení.

V osmdesátých letech mnoho členů začalo odcházet z kibuců, což přineslo změny. Nejmarkantnější bylo zavedení odměňování dle typu práce. Dříve měli všichni členové stejné ohodnocení. V dnešní době je více než sedmdesát kibuců spravováno kapitalistickým způsobem.

Dnes už kibucy neznamenají jen zemědělství, mají široký záběr. Například společnost NETAFIM vyrábí zavlažovací zařízení dostupné i v České republice. Jiné kibucy se zabývají zpracováním diamantů. V dnešní době jen patnáct procent členů kibuců pracuje v zemědělství.

Pokud pojedete do Izraele na dovolenou, možná navštívíte kibuc v rámci vaší turistické cesty. Některé kibucy jsou aktivní v turistickém průmyslu a pronajímají domy, nebo vlastní penziony.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Revoluce? Už dnes si můžete objednat auto na solární pohon.…
Range Rover Velar nadchne už svým vzhledem. Ale tím to nekončí [první dojmy a velká galerie]
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti, Aran nebo Teide
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Technologie
Kompletní parametry Skylake-X s 12 až 18 jádry jsou venku. Takty mají překvapivě vysoko
LibreOffice 5.4 vyšel ke stažení. Generuje menší dokumenty a kvalitnější PDF
Na podzim skončí podpora Windows 10 v1511. Toto vydání už skoro nikdo nepoužívá
Konkurence nebo ne, Intel měl v druhém čtvrtletí rekordní tržby. Zvedl i cíle pro celý rok
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít