Article, show

Kerio Mail Server 5

03. února 2003, 00:00 - Aleš Vokál, vokal@profit.cz
03. února 2003, 00:00

Plnohodnotný SMTP/POP/IMAP mailový server pro podnikáníKerio bude dobrou koupí pro firmy, které mají zájem aktivně komunikovat. Hlavním klíčem k porozumění hodnoty Keria je podpora IMAP4 a webového poštovního rozhraní - webmailu.

Plnohodnotný SMTP/POP/IMAP mailový server pro podnikání

Kerio bude dobrou koupí pro firmy, které mají zájem aktivně komunikovat. Hlavním klíčem k porozumění hodnoty Keria je podpora IMAP4 a webového poštovního rozhraní - webmailu.

Většina serverů je orientována právě na POP3 protokol jako nejrozšířenější a nejpoužívanější, ale Kerio disponuje možností používat tzv. IMAP4 protokol, který poskytuje správu pošty na serveru, aniž by živitel musel po lince přenášet ohromná množství dat. IMAP4 poskytuje více centralizovaný náhled na poštu a přenáší antivirovou a antispamovou kontrolu přímo na server místo na uživatelův stroj. Podporuje také vestavěný webmail a WAPmail pro mobilní telefony.

Webmail a server IMAP4

Soustředili jsme se především na testování webmailu a IMAP4, protože zde jsou nejsilnější stránky tohoto softwaru. Zjistili jsme, že správa pošty na Keriu je poněkud pomalejší než přes POP3, nejvíce je to vidět při vytáčeném spojení. Ovládání pošty touto cestou má ale také své obrovské výhody. Použitím webmailu může uživatel dostat svou poštu kdekoliv, kde je počítač připojen k internetu, a také odpadají problémy se synchronizací. Ve firmách mohou z větší části odpadnout problémy s podporou POP3 klientů a navíc, na IMAP4 serveru lze sdílet například složky s vybranou poštou veřejně, což je hojně využíváno především v pracovních skupinách.

Zajištění bezpečnosti je standardní

Jeden z důvodů, proč firmy stále častěji provozují vlastní mailové servery, je zcela prostý - lze jej snadno ovládat a nastavit přesně podle potřeb firmy, především pak bezpečnostní stránku věci. Bezpečnost však není nejsilnější stránkou Keria. Nástroje pro zajištění bezpečnosti jsou v Keriu zcela standardní a nijak nevybočují z šedého průměru.

Skenuje poštu a odhaluje viry

Stejně jako některé další e-mailové servery i Kerio disponuje možností využít služeb některého z populárních antivirových balíků a umí skenovat příchozí i odchozí poštu a případný pozitivní nález hlásit uživateli i administrátorovi. Jednou z důležitých vlastností A V skeneru je jeho integrace, a to konkrétně v případě McAfeeho antivirového balíku, jehož jádro je integrováno přímo v serveru. Pro bezpečnost samotného přenosu pošty udělali vývojáři Keria hezký kus práce, ačkoliv všechny „vymoženosti“ se již dávno staly standardy. Kryptované (šifrované) spojení skrz OpenSSL tunel je možné pro POP3, SMTP, IMAP iWebmail. Nastavení antispamové kontroly je také zcela kompletní - administrátor má možnost nastavit použití tzv. externích blacklistů, které udržují nejrůznější organizace zaměřené proti spamu, nebo lze nastavit lokální databázi podle toho, jaké typy spamů na server chodí. Uživatelé mohou být autorizováni pomocí IP adresy, jména hesla (s možností kontroly na NT doméně) nebo pomocí protokolu Kerberos. Lze také nastavit kvóty na počet e-mailů na uživatele, za hodinu atd.

Jednoduchá instalace

Instalace je vcelku jednoduchá: „Wizard“ vás provede většinou instalace a konfigurace Keria a je zcela v mezích normy“. Když ihned po instalaci povolíte všechny služby, Kerio začne používat velké množství portů, proto nedoporučujeme provozovat na stejném stroji například webový server a podobné záležitosti. Mohlo by se vám snadno přihodit, že se vám jednotlivé softwary pohádají až do krve (tedy „vytuhnutí“ jednoho z nich). Monitorovací utilita a administrační konzole vypadají na první pohled „rozevlátě“, jsou pro první použití možná trochu nelogicky uspořádané, ale lze s nimi vzdáleně nastavit, cokoliv na serveru bude potřeba. A navíc mají dobrou dokumentaci, podle níž je možné se krok za krokem řídit.

Podporuje tři nastavení

Kerio podporuje tři základní nastavení - dial-up, lokální síť a pronajatý okruh. Na tomto nastavení záleží především při odesílání pošty, protože se na to vážou takové drobnosti jako případná nutnost nejprve vytočit linku poskytovatele nebo nastavení rozvrhu odesílání pošty. Kromě standardních možností zmíněných výše, umožňuje Kerio také sofistikovanější stahování pošty z „velkého“ mailserveru poskytovatele pomocí ETRN fronty. Ačkoliv není Kerio příliš dobré ve směrování pošty, disponuje alespoň základními funkcemi směrování pomocí aliasů a uživatelských skupin. Sice nedostatečně, ale pokud to nepotřebujete, určitě vám to nebude vadit.

Správa uživatelů

Správa uživatelů v Keriu je na velmi dobré úrovni, umožňuje standardní import uživatelských účtů například z doménového NT serveru, Aktive Directory nebo produktu WinRoute Pro. Navíc má Kerio možnost vytvořit uživatelskou „předlohu“ a podle ní potom vytvářet velká množství uživatelů. Výhodou Kerio Mail Serveru je jeho podpora IMAP4 protokolu a integrovaný Webmail a také podpora Linuxu. Proti němu však hovoří cena za uživatele a nižší pružnost v oblasti výkonu. Kerio může být ideálním pomocníkem v menší firmě, ale pro nasazení na „velkém“ mailovém serveru nedostačuje jeho výkon při vyšší zátěži.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít