Když spolu zápolí muž a žena

12. ledna 2004, 00:00 - JANA JANKEOVÁ
12. ledna 2004, 00:00

TVŮRČÍ DUO JOEL A ETHAN COENOVI JE PROSLULÉ PŘÍBĚHY, PŘI KTERÝCH VÁM JDE MRÁZ PO ZÁDECH. JAKMILE SE NAD JEJICH POSTAVAMI ROZESMĚJEME, TUHNE NÁM V DALŠÍ VTEŘINĚ SMÍCH NA RTECH - TAK OBRATNĚ ZACHÁZÍ BRATŘI COENI S DIVÁCKÝMI EMOCEMI.

Nesnesitelná krutost je jejich desátým filmem. A ačkoli český překlad je tak trochu vedle (pojem Intolerable Cruelty totiž znamená v právnické terminologii „nepřekonatelný odpor“ a je - jak známo - užíván při projednávání manželských rozchodů), jde o komedii, která vás nenechá chladnými. Je ovšem pravda, že na typicky černý coenovský humor musí divák počkat až téměř do samého závěru filmu. Příběh se totiž prakticky celou dobu nese v až nečekaně odlehčené, doslova nevinné rovině. To vše proto, že bratři Coenovi si v tomto případě vzali na mušku americký právní systém. A pojednali jej jako hollywoodskou story, střihnutou trošku stylem Nebezpečných známostí - příběhu fatálního zápasu ženy a muže. Oblíbenou filmovou zápletku „kdo z koho“ nastartuje případ muže, jenž je přistižen při nevěře, ale své manželce odmítá při následném rozvodu zaplatit jediný halíř. Zdánlivě banální kauzy se ujímá protřelý právník zahleděný především do sebe (a svého bělostného chrupu), který vyhrává procesy jeden za druhým a nezná porážku. Když se ale na scéně objeví půvabná klientova manželka, pod advokátem Messeym se náhle zachvěje zem. Není pro něj cesty zpět - tak jako všechno, musí mít i tuto ženu! Brzo však pochopí, že má před sebou profesionálku, s níž nebude snadné pořízení. Ambice krásky lačné peněz zpřehází dosud vyrovnanému Messeymu životní i profesní hodnoty. Nehodlá si ovšem nijak zadat. Začíná souboj, který vyvolává otázky - vyhraje profesní čest a osobní hrdost, nebo láska? Pro mnohé filmaře by takové téma bylo jen tuctovou nasládlou historkou. Coeni ovšem vdechli hlavním postavám tak neuvěřitelné reakce, že už to zaručuje kvalitní zábavu. Počínaje kouzelnou charakteristikou postav zakotvených v high-society a konče nepředstavitelnou škálou vzájemných záludností, jež si provádějí. V závěru pak tvůrci spolehlivě „dostanou“ i diváky, kteří měli pocit, že jim Coeni přece jen ještě něco dluží. Scénka s nájemným vrahem Sípavým Joem, jenž si v klíčové chvíli splete nosní spray s pistolí, diváky odbourá opravdu nadlouho. Svižný vtipný scénář by ovšem těžko mohl existovat bez vynikajícího hereckého obsazení. Oblíbenec Coenů - George Clooney - i jeho partnerka Catherine Zeta-Jonesová si své role přebíjejících se „soků“ zjevně vychutnali.

(Nesnesitelná krutost - Intolerable Cruelty, USA 2003, 100 min, režie: Joel Coen, Ethan Coen, hrají: George Clooney, Catherine Zeta-Jones, Geoffrey Rush, Cedric the Entertainer a další)

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít