Když spolu zápolí muž a žena

12. ledna 2004, 00:00 - JANA JANKEOVÁ
12. ledna 2004, 00:00

TVŮRČÍ DUO JOEL A ETHAN COENOVI JE PROSLULÉ PŘÍBĚHY, PŘI KTERÝCH VÁM JDE MRÁZ PO ZÁDECH. JAKMILE SE NAD JEJICH POSTAVAMI ROZESMĚJEME, TUHNE NÁM V DALŠÍ VTEŘINĚ SMÍCH NA RTECH - TAK OBRATNĚ ZACHÁZÍ BRATŘI COENI S DIVÁCKÝMI EMOCEMI.

Nesnesitelná krutost je jejich desátým filmem. A ačkoli český překlad je tak trochu vedle (pojem Intolerable Cruelty totiž znamená v právnické terminologii „nepřekonatelný odpor“ a je - jak známo - užíván při projednávání manželských rozchodů), jde o komedii, která vás nenechá chladnými. Je ovšem pravda, že na typicky černý coenovský humor musí divák počkat až téměř do samého závěru filmu. Příběh se totiž prakticky celou dobu nese v až nečekaně odlehčené, doslova nevinné rovině. To vše proto, že bratři Coenovi si v tomto případě vzali na mušku americký právní systém. A pojednali jej jako hollywoodskou story, střihnutou trošku stylem Nebezpečných známostí - příběhu fatálního zápasu ženy a muže. Oblíbenou filmovou zápletku „kdo z koho“ nastartuje případ muže, jenž je přistižen při nevěře, ale své manželce odmítá při následném rozvodu zaplatit jediný halíř. Zdánlivě banální kauzy se ujímá protřelý právník zahleděný především do sebe (a svého bělostného chrupu), který vyhrává procesy jeden za druhým a nezná porážku. Když se ale na scéně objeví půvabná klientova manželka, pod advokátem Messeym se náhle zachvěje zem. Není pro něj cesty zpět - tak jako všechno, musí mít i tuto ženu! Brzo však pochopí, že má před sebou profesionálku, s níž nebude snadné pořízení. Ambice krásky lačné peněz zpřehází dosud vyrovnanému Messeymu životní i profesní hodnoty. Nehodlá si ovšem nijak zadat. Začíná souboj, který vyvolává otázky - vyhraje profesní čest a osobní hrdost, nebo láska? Pro mnohé filmaře by takové téma bylo jen tuctovou nasládlou historkou. Coeni ovšem vdechli hlavním postavám tak neuvěřitelné reakce, že už to zaručuje kvalitní zábavu. Počínaje kouzelnou charakteristikou postav zakotvených v high-society a konče nepředstavitelnou škálou vzájemných záludností, jež si provádějí. V závěru pak tvůrci spolehlivě „dostanou“ i diváky, kteří měli pocit, že jim Coeni přece jen ještě něco dluží. Scénka s nájemným vrahem Sípavým Joem, jenž si v klíčové chvíli splete nosní spray s pistolí, diváky odbourá opravdu nadlouho. Svižný vtipný scénář by ovšem těžko mohl existovat bez vynikajícího hereckého obsazení. Oblíbenec Coenů - George Clooney - i jeho partnerka Catherine Zeta-Jonesová si své role přebíjejících se „soků“ zjevně vychutnali.

(Nesnesitelná krutost - Intolerable Cruelty, USA 2003, 100 min, režie: Joel Coen, Ethan Coen, hrají: George Clooney, Catherine Zeta-Jones, Geoffrey Rush, Cedric the Entertainer a další)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít