Když se zápal změní v požár

28. září 2011, 08:04 - Renata Lichtenegerová
28. září 2011, 08:04

Dlouhodobý stres v zaměstnání může člověku hodně ublížit. Každý, jehož pracovní tempo jde s moderní dobou, proto musí pečovat o svou duši. V opačném případě se může stát, že „vyhoří“ a skončí v ordinaci psychologa.  

Foto: Profimedia.cz

Únava, pocit nespokojenosti, bezmoci a frustrace. Radost z vykonané práce nikde, stejně jako motivace pustit se do nových úkolů. K problémům v pracovním životě se přidávají konflikty s životním partnerem, rodinou a přáteli. Příčinou toho všeho je chronický stres a psychologové s personalisty o tomto stavu hovoří jako o syndromu vyhoření.

Psychické problémy lidí postižených tímto syndromem mohou dospět až do podoby depresí a fobií. Přidávají se i fyzické potíže jako bolení hlavy, zad a žaludku. Přesto není syndrom vyhoření považován za nemoc, ale za poruchu v mezilidských vztazích. „Syndrom postihuje nejčastěji osoby, které pracují s lidmi nebo jim pomáhají, tedy lékaře, učitele, psychology, manažery a tak dále. K samotnému »vyhoření« organismu dojde postupem času a postižený má pocit, že nic nestíhá. V posledních fázích již vadí samotná přítomnost lidí, upadá zájem a nadšení pro práci. Vše směřuje k velké únavě a vyčerpání,“ vysvětluje Petr Bujalka z poradenské společnosti Reed Specialist Recruitment.

Existují také určité osobnostní předpoklady, kvůli kterým je člověk k syndromu vyhoření náchylnější. „Patří mezi ně snížená sebedůvěra, slabé sebepoznání, neschopnost zvládat větší nápor a často se opakující stresové situace. Více ohroženi jsou také jedinci, kteří nemají v určitém období ujasněné, kam budou dále směřovat, a neumějí definovat svoje životní hodnoty a cíle,“ dodává Zuzana Lincová, Country Manager společnosti Profesia CZ.

Ráno začínejte relaxem

„Vyhořelí“ lidé jsou často nuceni navštívit psychologa či terapeuta. Pochopitelně je lepší nenechat zajít problém tak daleko a včas se bránit. K tomu je ale mnohdy zapotřebí slevit z nároků na sebe sama a snažit se nepodléhat tlaku okolí. „Jakmile máme vysoké nároky, může v případě neúspěchu přijít frustrace. Nejde o to nemít cíle. Je ale třeba zvykat si na to, že lidé dělají chyby a mají na ně právo,“ říká Lincová.

Chce-li být člověk v dnešní uspěchané době alespoň trochu vyrovnaný, musí si umět přiznat svoje limity. Nikdo z nás nemusí být všude a řešit všechno. „Jakmile se cítíte přetaženi, mluvte o tom se svým zaměstnavatelem, nepřeceňujte svoje síly, nesnažte se mít za každou cenu všechno pod kontrolou. V případě syndromu vyhoření totiž nikdy netušíte, kdy nastává ten kritický bod, kdy do toho spadnete,“ upozorňuje Lincová.

Jde tedy o postoj člověka k práci, ve které by sice měl spatřovat smysl, ale která by neměla být jeho jediným cílem a zájmem v životě. „To vše by mělo být tvořeno především rodinou, kolegy, koníčky a trávením volného času mimo pracovní dobu,“ konstatuje Petr Bujalka z RSR. V rámci prevence radí začínat každý den relaxem (například čtením novin), nastavit si a dodržovat návyky v oblasti stravování a spánku, snažit se naučit říkat „ne“, občas potlačit svoji kreativitu a věnovat se zájmům, které nejsou spojeny s prací.

Personalisté vám poradí

Především v rámci prevence syndromu vyhoření je důležitá také role personalistů. Ti musejí dohlížet na to, aby nedocházelo k přetěžování řadových zaměstnanců ani manažerů. To vyžaduje správně nastavené funkční procesy. Personalisté by měli hlídat, zda si lidé vybírají své dovolené a jestli se chování či výkonnost některých zaměstnanců nemění. „V případě, že si personalista všimne změny v chování či pracovním výkonu některého zaměstnance, měl by se s ním určitě sejít a zjistit příčinu,“ říká Zuzana Lincová ze společnosti Profesia CZ.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a…
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Technologie
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Honor 9 je v Česku. Přetahuje se s OnePlus 5, kdo toho za 13 tisíc nabídne víc
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít