Když se řekne VoIP

07. listopadu 2005, 00:00 - admin
07. listopadu 2005, 00:00

SLOVNÍK POJMŮTechnologie VoIP (Voice over IP neboli přenost hlasu prostřednictvím internetových protokolů) lze jednoduše vysvětlit jako telefonování přes internet. Umožňuje vzájemnou hlasovou komunikaci uživatelů, která není prováděna prostřednictvím hovorů v síti klasického telefonního operátora, ale prostřednictvím levnějšího přenosu hlasu přes IP protokol.

**SLOVNÍK POJMŮ

Technologie VoIP (Voice over IP neboli přenost hlasu prostřednictvím internetových protokolů) lze jednoduše vysvětlit jako telefonování přes internet. Umožňuje vzájemnou hlasovou komunikaci uživatelů, která není prováděna prostřednictvím hovorů v síti klasického telefonního operátora, ale prostřednictvím levnějšího přenosu hlasu přes IP protokol. Potřebnou platformu pro volání zajišťuje internetová přípojka zákazníka, přes kterou je přenášen hlas v digitalizované podobě a následně přes síť poskytovatele odeslán do klasické telefonní (PSTN - veřejná přepínací telefonní síť) sítě na běžné telefonní číslo volaného nebo k jinému uživateli využívajícímu VoIP.

Největší rozšíření VoIP přišlo v posledních letech s poklesem ceny internetového připojení, zejména pak s nástupem xDSL technologií. Tyto technologie umožňují provoz levné, ale kvalitní internetové přípojky, která je základním předpokladem pro využití IP telefonie pro domácnost nebo malou firmu. Přestože nejsou striktně stanoveny minimální parametry, které tato přípojka musí splňovat, doporučené hodnoty zajišťují, že nedochází k výpadkům nebo jiným problémům při telefonování. Doporučena je minimální rychlost v obou směrech 128-192 kbit/s pro jeden probíhající hovor, maximální zpoždění (latence) 150-200 ms a ztrátovost dat nejvýše 2 %. Pokud je plánováno uskutečnit více volání v jednom okamžiku, musí být kapacita internetové přípojky úměrně vyšší. Ideální jsou tak přípojky s garantovanou rychlostí (digitální okruhy FWA, SHDSL nebo optické okruhy), úspěšně lze využít i agregované ADSL linky od kapacity 1024/256 kbit/s.

Nejjednodušší podobou IP telefonie je varianta, kdy jsou u obou volajících stran pouze počítače vybavené reproduktorem, mikrofonem a vhodným softwarovým klientem. Alternativou je IP telefon, který je obdobou běžného telefonu. Nepřipojuje se však do telefonní zástrčky, nýbrž do počítačové sítě. Další možností je IP adaptér, který umožní připojení běžného telefonu nebo ústředny do počítačové sítě a zároveň i do běžné telefonní sítě. Tím je zákazník chráněn před potenciálními výpadky internetu nebo služby poskytovatele IP telefonie. Nevýhodou IP telefonů tak zůstává pouze jejich vyšší pořizovací cena.

Služby VoIP na technologii xDSL poskytuje např. společnost Nextra Czech Republic a další operátoři.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít