Když se myslí nohama

04. října 2011, 16:20 - Tomáš Pohanka
04. října 2011, 16:20

Co čekat od autora, který považuje rozhovor s fotbalistou za ztrátu času?

Nikdy jsem si nemyslel, že většina fotbalistů má co říct, píše Simon Kuper v předmluvě ke své nejnovější knize a dodává: „Věřím, že se můžete něco o hře dozvědět v rozhovoru s Arsènem Wengerem, pokud bude mít chuť se o to podělit. Nemyslím si, že vám totéž řekne Wayne Rooney.“ Nejspíše právě proto je Kuper jedním z mála současných autorů, kteří o tomto sportu dokážou psát s neobyčejným vhledem a jeho postřehy jsou všechno, jen ne nezáživné.

Statistika pro Nizozemsko

Absolvent historie a německého jazyka na Oxfordu se narodil v roce 1969 v Ugandě, jeho rodiče byli z Jihoafrické republiky. Vyrůstal ale také v Londýně, Berlíně, Spojených státech či Nizozemsku, kde jeho otec přednášel antropologii na Univerzitě v Leidenu. Od roku 2002 pak píše pravidelně pro Financial Times. Před dvěma lety publikoval spolu se Stefanem Szymanskim knihu Fotbalonomika (Euro 51–52/2010).
Ve svém nejnovějším díle Muži fotbalu dal Simon Kuper dohromady necelou padesátku portrétů špičkových světových fotbalistů, aby se pokusil o jakýsi „skupinový portrét“ tohoto povolání. Nezbytným doprovodem jsou texty o trenérech a dalších významných osobnostech, jako je zmíněný Wenger, José Mourinho, Maradona či Franz Beckenbauer.
Převážná část portrétů vycházela ve Financial Times, Observeru, The Times a v nizozemském fotbalovém časopisu Hard Gras od roku 1997 do roku 2010. Starší články pak obsahují krátké dovětky, sloužící coby aktualizace. Jelikož sám Kuper přikládá značnou důležitost využívání statistiky v moderním fotbalu, jedna je namístě: ze 46 portrétů nejvíc hráčů hrálo za národní tým Nizozemska (9), Anglie (8), Francie (6) a Německa, Španělska a Brazílie (po čtyřech).
Kniha si nenárokuje být uceleným přehledem nejlepších světových fotbalistů. Chybějí v ní velké portugalské hvězdy Cristiano Ronaldo nebo Luís Figo, nizozemští špičkoví hráči Wesley Sneijder, Arjen Robben a Patrick Kluivert či nová německá generace reprezentovaná Mesutem Özilem a Samim Khedirou. Z českých hráčů je pouze jednou zběžně zmíněno jméno Pavla Nedvěda. Kniha tím však ani v nejmenším netrpí.

No tak určitě ne

Předností Kupera je, že dokáže plasticky i na malém prostoru vykreslit osobnost hráče. Občas dává k dobru historky ze zákulisí, jako třeba že Ronaldinhovi byl v roce 2008 doporučen odchod z Barcelony, aby netahal mladého Lionela Messiho na mejdany, nebo že David Beckham je hlavně výborně udržovaná mezinárodní značka, o což se starají svorně jeho manažer Simon Fuller (mimo jiné pozdější autor soutěže American Idol) a manželka Victoria. Když proto v roce 2003 trenér Manchesteru United Alex Ferguson kopl po Beckhamovi botu v kabině, do tisku se roztržka dostala právě prostřednictvím Victorie Beckhamové. Podobné příhody nicméně netvoří základ portrétů. Pouze dokreslují charakterové vlastnosti fotbalistů a slouží k vysvětlení hráčova chování na hřišti, jeho způsobu hry nebo vývoje jeho kariéry. Autor umí být občas také nemilosrdný, třeba když komentuje neustálou snahu bývalého záložníka Lothara Matthäuse vyrovnat se autoritou a popularitou Franzi Beckenbauerovi. Zvláště když se projevuje obsedantním sledováním bulváru jako u Matthäuse, pro něhož svého času byla četba sedmi různých plátků denně povinností. „Matthäus je jako akademik, který se snaží držet krok s nejnovějšími poznatky ve svém oboru,“ podotýká Kuper.
Jelikož portréty nezůstávají na povrchu, kniha zároveň reflektuje vývoj fotbalu. A nejen tím, že za posledních třicet let se zvýšil počet kilometrů, které hráči za zápas uběhnou, bezmála na trojnásobek. Zvláště užitečné jsou v tomto směru pohledy na jedenáct světových trenérů, které poodhalují jejich odlišné přístupy k výběru hráčů, tréninku i hře samotné. Základem moderního fotbalového myšlení je pak pro Kupera Johan Cruijff, na jehož myšlenkách vybudovala herní styl dnešní Barcelona či španělská reprezentace. „Jopie Cruijff byl víc než jen vynikajícím fotbalistou. Na rozdíl od Pelého a Maradony se zároveň stal skvělým fotbalovým myslitelem. Jako by se žárovka a Edison spojili v jednom,“ uvádí autor.
Předností knihy Simona Kupera ale není pouze to, že se z ní spoustu nového dozví každý, kdo se o fotbal zajímá. Autor dokáže přesvědčit i nejzarytější odpůrce tohoto sportu, že fotbalisté nejsou jen skupinkou tupých exotů, kteří jakoukoliv odpověď začínají slovy: „No tak určitě…“ Jejich pohyb na hřišti, dokonalost práce s míčem či neskutečná předvídavost toho, jak se hra bude vyvíjet, zaslouží obdiv. Ostatně proč bychom od fotbalistů měli čekat nějaká moudra? Vždyť jejich talent se týká sportu a nejsou ničím víc než vynikajícími profesionály ve svém oboru, kteří mají na srdci hlavně svoji kariéru.

The Football Men. Up Close with the Giants of the Modern Game Muži fotbalu. Velikáni moderního fotbalu zblízka

autor: Simon Kuper
vydal: Simon & Schuster, 2011
rozsah: 362 stran

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít