Article, show

Když se kouří z trumpety

25. února 2014, 12:00 - Petr Weikert, Euro
25. února 2014, 12:00

Je to jen pár týdnů zpátky, co si předseda lidovců Pavel Bělobrádek při rozhovoru pro Euro postěžoval, jak jsou na tom špatně poštovní doručovatelky a že se s tím musí něco začít dělat.

„Ty ženské musejí nabízet pojištění, omalovánky, přívěsky. A když neprodají, musejí si to koupit ze svého,“ rozhořčoval se vicepremiér Bělobrádek. Nyní téma začíná plnit první stránky novin. Jenže není zdaleka tak jednoduché jako černá a bílá novinových textů.

Poštovní popelníček

Do portfolia prodeje českých pošťaček přibyly i cigarety. Lékaři se zlobí, jenže v praxi si lze asi jen těžko představit, že pošťačka přemluví nekuřáka začít kouřit a tím přidělá zátěž tuzemskému zdravotnictví. Pro kuřáky je služba České pošty spíše vítaná donáška do domu. Nic víc.

Jiná věc je samozřejmě ta, že státní podnik by měl jít příkladem a nenabízet cigarety už jen z principu. Ale co byste chtěli v republice, jejíž bývalý prezident slavnostně otevíral novou linku na cigarety v tabákové firmě, a jejíž současný prezident kouří jednu od druhé i v zapovězených prostorech České televize a ještě si posílá její šéfy pro popelníček?

Milionové cetky

Prodej cetek, cigaret nebo i semínek pro zahrádkáře, který pošta začala dělat, má ryze ekonomický rozměr. Lidé v době internetu už přestali posílat dopisy, balíky vozí soukromé firmy, a nenasytný gigant České pošty se nedokáže s úbytkem peněz vyrovnat. Firma je zatím v plusu, ale bude hůř.

Zatímco v roce 1998 přesahoval její zisk před zdaněním miliardu a ještě v roce 2003 se ho podařilo vytáhnout na 916 milionů, v roce 2012 to už bylo jen 306 milionů. Firmě se tak hodí každá koruna, jen z cetek počítá svůj roční příjem na 50 milionů a to není málo. Pronájem z všelijakých poboček, které na poště jsou, jí pak vynese před zdaněním něco přes miliardu.

IT co nikdo nechce

Přesto je to málo. Nová role pošty v okolních zemích je v IT službách. Příkladem může být Německo nebo Itálie. I tuzemská pošta nabízí IT služby a vláda svým usnesením doporučila státním úřadům je od pošty využívat. Firma se pak zavázala dodávat služby co nejlevněji. Jenže skoro žádný státní úřad IT od pošty nechce.

Nerad bych někomu sahal do svědomí, proč to tak je, ale jako záměrně předražené se v minulosti ukazovaly IT zakázky třeba na ministerstvech zemědělství či práce a sociálních věci nebo v Lesích ČR. A když tak stát pomáhá sám sobě, je skoro až s podivem, že hromadně nezačaly kouřit samotné poštovní doručovatelky.


Čtěte další komentáře Petra Weikerta

Babišovi produktoví bojovníci

Práce pro Fialu

Faktor Chovanec


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít