Když se kouří z trumpety

25. února 2014, 12:00 - Petr Weikert, Euro
25. února 2014, 12:00

Je to jen pár týdnů zpátky, co si předseda lidovců Pavel Bělobrádek při rozhovoru pro Euro postěžoval, jak jsou na tom špatně poštovní doručovatelky a že se s tím musí něco začít dělat.

„Ty ženské musejí nabízet pojištění, omalovánky, přívěsky. A když neprodají, musejí si to koupit ze svého,“ rozhořčoval se vicepremiér Bělobrádek. Nyní téma začíná plnit první stránky novin. Jenže není zdaleka tak jednoduché jako černá a bílá novinových textů.

Poštovní popelníček

Do portfolia prodeje českých pošťaček přibyly i cigarety. Lékaři se zlobí, jenže v praxi si lze asi jen těžko představit, že pošťačka přemluví nekuřáka začít kouřit a tím přidělá zátěž tuzemskému zdravotnictví. Pro kuřáky je služba České pošty spíše vítaná donáška do domu. Nic víc.

Jiná věc je samozřejmě ta, že státní podnik by měl jít příkladem a nenabízet cigarety už jen z principu. Ale co byste chtěli v republice, jejíž bývalý prezident slavnostně otevíral novou linku na cigarety v tabákové firmě, a jejíž současný prezident kouří jednu od druhé i v zapovězených prostorech České televize a ještě si posílá její šéfy pro popelníček?

Milionové cetky

Prodej cetek, cigaret nebo i semínek pro zahrádkáře, který pošta začala dělat, má ryze ekonomický rozměr. Lidé v době internetu už přestali posílat dopisy, balíky vozí soukromé firmy, a nenasytný gigant České pošty se nedokáže s úbytkem peněz vyrovnat. Firma je zatím v plusu, ale bude hůř.

Zatímco v roce 1998 přesahoval její zisk před zdaněním miliardu a ještě v roce 2003 se ho podařilo vytáhnout na 916 milionů, v roce 2012 to už bylo jen 306 milionů. Firmě se tak hodí každá koruna, jen z cetek počítá svůj roční příjem na 50 milionů a to není málo. Pronájem z všelijakých poboček, které na poště jsou, jí pak vynese před zdaněním něco přes miliardu.

IT co nikdo nechce

Přesto je to málo. Nová role pošty v okolních zemích je v IT službách. Příkladem může být Německo nebo Itálie. I tuzemská pošta nabízí IT služby a vláda svým usnesením doporučila státním úřadům je od pošty využívat. Firma se pak zavázala dodávat služby co nejlevněji. Jenže skoro žádný státní úřad IT od pošty nechce.

Nerad bych někomu sahal do svědomí, proč to tak je, ale jako záměrně předražené se v minulosti ukazovaly IT zakázky třeba na ministerstvech zemědělství či práce a sociálních věci nebo v Lesích ČR. A když tak stát pomáhá sám sobě, je skoro až s podivem, že hromadně nezačaly kouřit samotné poštovní doručovatelky.


Čtěte další komentáře Petra Weikerta

Babišovi produktoví bojovníci

Práce pro Fialu

Faktor Chovanec


Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se…
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Toyota oslavila 20. výročí hybridů. Vůbec poprvé zavítala do ČR také vodíková Mirai
Technologie
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolar§
Nadupaný Asus ZenFone AR byl stvořen pro virtuální realitu a nacpané peněženky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít