KDYŽ SE EXEKUTOR ZMÝLÍ

22. prosince 2003, 00:00 - Jana Dulíková
22. prosince 2003, 00:00

V minulém Profitu jste psali o vzniku instituce soukromých exekutorů. Nemůže však někdy i zde platit ono staré "práce kvapná..."? Jak se bránit proti neoprávněnému zabavení věci?Libor Čermák České Budějovice

VAŠE DOTAZY - NAŠE ODPOVĚDI

V minulém Profitu jste psali o vzniku instituce soukromých exekutorů. Nemůže však někdy i zde platit ono staré „práce kvapná…“? Jak se bránit proti neoprávněnému zabavení věci?

Libor Čermák

České Budějovice

Především je třeba říci, že případy, kdy exekutor „zfenduje“ nesprávnou osobu nebo se při výkonu exekuce dopustí jiného omylu, nejsou nijak časté. O tom do určité míry svědčí i počet stížností, které docházejí na exekutorskou komoru: v letošním roce (do 25. listopadu) jich na její revizní komisi bylo adresováno 235 a její kárná komise se zabývala 15 kárnými žalobami, z nichž byly 2 pravomocně zastavené, 2 nepravomocně rozhodnuté a v jednom případě došlo ke zproštění - členy komory přitom bylo do této doby skončeno téměř 18 000 exekucí. Ani JUDr. Jan Černý z Advokátní kanceláře Černý - Raupachová se nedomnívá, že by zabavení majetku nesprávné osobě bylo zrovna běžné, zároveň však upozorňuje, že i na tuto možnost je zvláště při podnikání třeba myslet: „K takzvanému neoprávněným exekucím by obecně mělo docházet jen výjimečně, ale musím říci, že právě v podnikatelské sféře se jim například díky obchodním vztahům a formě podnikání - otevírá dost velký prostor. Mám tím na mysli především případy, kdy si například výrobce vypůjčí od někoho jiného zařízení pro určitou technologickou operaci nebo kdy mu zákazník dodá vlastní materiál pro zhotovení určité zakázky, a tyto předměty se při exekuci nacházejí v jeho dílně či skladech. Co v takových případech dělat? Nejjednodušší je na místě exekutorovi prokázat, že tyto věci nejsou moje - zdůrazňuji ale prokázat, nikoliv jenom tvrdit. To znamená předložit smlouvu o tom, že jsem si zařízení pouze vypůjčil, předložit dokumenty o tom, že věc je ve vlastnictví někoho jiného apod.“ Pokud se toto prokázat nepodaří, nezbývá poškozenému nic jiného, než se obrátit na soud a tam prokázat jinými způsoby (např. za pomoci svědků), že zabavený majetek nebo jeho část opravdu nepatřily tomu, na koho se exekuce vztahovala: „V těchto případech je nutné aplikovat paragraf 267 o.s.ř. - tzv. excindační neboli vylučovací žalobu. Toto řízení bohužel trvá obvykle dost dlouho, to však už není problém exekutorů, ale spíše organizace práce u soudu,“ říká k tomuto problému prezident Exekutorské komory JUDr. Juraj Podkonický. I proto by si měl každý podnikatel či živnostník uvědomit, jak důležité jsou dobře sepsané smlouvy o pronájmu movitých i nemovitých věcí, dodací listy, faktury a podobné dokumenty, a nikdy (ani s dobře známými obchodními partnery) nenechávat „papíry“ na později - stačí si vzpomenout na úsloví, že „člověk nikdy neví“.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se…
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Technologie
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít