Menu Zavřít

Když není stůl, nikdo na něj nehodí úkol

19. 9. 2005
Autor: Euro.cz

ROMAN HASSMANN: Jeho životní cesta připomíná film s happyendem. Roman Hassmann vyšel z chudých poměrů a začínal jako údržbář. Nyní je vlastníkem několika prosperujících firem. K úspěchu mu pomohla originální podnikatelská filozofie. Roman Hassmann vyrůstal v chudé rodině.

ROMAN HASSMANN: Jeho životní cesta připomíná film s happyendem. Roman Hassmann vyšel z chudých poměrů a začínal jako údržbář. Nyní je vlastníkem několika prosperujících firem. K úspěchu mu pomohla originální podnikatelská filozofie. Roman Hassmann vyrůstal v chudé rodině. „Už ve třinácti jsem musel začít chodit na brigády, abych si vydělal na oblečení a nemusel brát peníze od mamky,“ vzpomíná. Vyučil se seřizovačem obráběcích strojů. Před sametovou revolucí dostal tvrdou školu života, když vystřídal několik dělnických zaměstnání. V gramofonových závodech čistil okapy, uklízel v pražském metru. Šance přišla po revoluci. V roce 1990 odjel do Spojených států amerických, kde strávil víc než tři roky. Pracoval tam jako pokrývač i jako učitel tance. Po návratu do Česka rozjel první větší podnikatelskou aktivitu - dovoz tanečního oblečení a obuvi. Také se zapojil do české sítě amerického multilevelového prodeje Amway. Vsadil na audio-vzdělávání. „Nakoupil jsem si kazety v přepočtu asi za 200 tisíc korun. A dva roky jsem z nich jenom pořád poslouchal úspěšné lidi, jak vyprávějí o své cestě k úspěchu,“ říká podnikatel. Obchod s taneční výbavou posléze prodal. Naopak další peníze, které vydělal, začal průběžně investovat do jiných firem. V současnosti je majitelem nebo podílníkem hned ve čtyřech společnostech, které působí v naprosto rozdílných oborech. Od výpočetní techniky, přes reality až po personální poradenství. ŠANCI MÁ I RECEPČNÍ

Pomáhá mu promyšlené podnikatelské krédo. „Mým oborem je nalezení správných lidí. Pak už důvěřuji odborníkům. Sám nedokážu prodat byt, ale vlastním realitní kancelář.“ To, že není odborníkem třeba na počítače, se prý kupodivu projevuje pozitivně. „Například, kdysi jsem řekl svým programátorům, že potřebuji vytvořit určitou specializovanou databázi. Oni řekli, že takovou není možné udělat. Já trval na svém. A oni nakonec zjistili, že to možné je,“ vypráví podnikatel.

Pavel Hájek, který je podílníkem Hassmanovy personální agentury Jobs21, říká: „Velkou Hassmannovou předností je, že umí udělat s obyčejných lidí lídry.“ Sám Hassmann k tomu dodává: „Třeba současná spolumajitelka mé realitky tam kdysi nastoupila jako recepční za deset tisíc měsíčně. Protože byla spolehlivá, stoupala výš a výš a dnes má 40procentní podíl ve firmě.“

Svým zaměstnancům prý podnikatel občas nechává prostor, přestože právě chybují. „Někdy je nechám udělat chybu, ať si na to přijdou sami. Do svých firem chodím na obhlídku tak jednou týdně. Když něco hoří, zaměstnanci mě sami zavolají.“

BRAND24

Hassmann tak nemá a nechce mít svou kancelář. „Když nemáte svůj stůl, nikdo vám na něj nemůže hodit úkol. Velkou kancelář si chtějí obvykle pořídit ti podnikatelé, kteří jsou obětí vlastního ega. Já se snažím řídit firmy z povzdálí, dávat šanci zaměstnancům a sám se průběžně vzdělávat,“ tvrdí podnikatel. „Tím, že ve firmě nesedí, získává odstup a objektivnější pohled na situaci než my, kteří jsme tam denně,“ dodává Pavel Hájek.

FOTBAL A RYCHLÁ AUTA Ve volném čase se Hassmann rád koukne na fotbal. Také miloval silná auta. „Jeden čas mi před domem stálo pět vozů najednou. Ale žádný mi dlouho nevydržel. Nevím, jak jsem to dělal, ale každé auto jsem nakonec vždycky naboural,“ říká podnikatel sebeironicky s tím, že dnes již jezdí opatrně. Za svou největší radost považuje každopádně rodinu. „Smyslem toho všeho, co dělám je, aby má manželka a mých pět dcer mohlo žít v pohodě a nepoznaly chudobu,“ uzavírá podnikatel. „Kancelář nepotřebuji, celou si ji nosím v kufříku,“ říká Roman Hassmann. ROMAN HASSMAN Romanu Hassmanovi je 41 let. Vyučil se mechanikem-seřizovačem obráběcích strojů. Před sametovou revolucí pracoval jako opravář i jako uklízeč. V roce 1990 vycestoval do USA, kde strávil více než tři roky. Po návratu investoval do dovozu tanečního oblečení a obuvi. V současnosti je jeho největší fimou realitní kancelář Reality21, kterou ročně proteče miliarda korun, přičemž provize pro firmu z toho činí pět procent. Dále vlastní Hassmann počítačovou firmu Bonicom, personální agenturu Jobs21 a společnost Audiobox na výrobu a prodej audionáhrávek. Jeho úsek multilevelu Amway má roční obrat 120 milionů korun. Ve firmě Setzer Int., kterou vlastní americký investor, figuruje jako jednatel. Své zisky Hassmann nechce přesně vyčíslit, říká ale, že se již cítí pro život materiálně zajištěn. Z prvního manželství má dvě dcery v USA, se svou nynější manželkou Gitou má další tři dcery. S rodinou žije v rodinném domě v Újezdu u Průhonic. Je milovníkem rychlých aut, ale žádné mu dlouho nevydrží. Za smysl svého života označuje harmonický život s rodinou. ČÍM SE ŘÍDÍ V PODNIKÁNÍ**

  • Žádné zvíře nemá dvě hlavy. Stejně tak firma má mít jen jednoho šéfa.
  • Když chceš být bohatý, uč se od bohatých lidí. Neposlouchej chudé, nebo dopadneš jako oni.
  • Vyber si obor, na který se zaměříš. Na výběr máš buď technologie, peníze nebo lidi.
  • Neměj kancelář ani stůl, na který by mohl přistát úkol.
  • Dej lidem prostor k růstu. 
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).