Když má hospoda tvář

05. října 2010, 14:00 - Tomáš Stingl
05. října 2010, 14:00

Nedávno si mi postěžoval jeden známý, který dělá barmana v restauraci v centru Prahy, že jeho podnik pomalu ale jistě zavírají. Protože jsem do oné hospody občas zašel, nedivím se.

Autor: Zikmund Martin

Šlo sice o pěknou restauraci s šikovnými kuchaři a navíc v dobré lokalitě, ale majitel žil na druhém konci republiky a na svůj podnik se byl podívat párkrát za měsíc. Hospodaření šlo pochopitelně cugrunt.

Nejde jen o to, že na dálku lze podnikat dost těžko. Myslím ale, že hlavně ty menší restaurace, hotýlky či penziony by měly mít vždycky svoji tvář. A nemyslím to symbolicky. Host by si opravdu měl při vzpomínce na hospůdku na růžku vybavit konkrétní bodrou tvář Franty Nováka, který už deset let svůj podnik s láskou piplá. Rázem vnímáte jinak, když nevstupujete do anonymního podniku, kde vás bez špetky zájmu obsluhují znudění brigádníci. Když vás přivítá zapálený živnostník, jenž dává svému podniku všechno a ještě něco navíc. Najednou nevidíte anonymní tuctovou restauraci bez duše, ale adresnou živnost, za kterou se skrývá podnikatelský příběh a kus práce konkrétního člověka. Navíc vzbuzuje větší důvěru, pokud servis garantuje šéf, jejž vidíte přímo na placu.

Nelíbí se mi ani to, že někteří provozovatelé dávají v současnosti často svým restauracím potměšilé, rádoby vtipné názvy typu Růžová liška nebo Třetí poločas. Je to nějaká slabomyslná móda, jen v Praze jsem za poslední dobu viděl na tucet podobně pojmenovaných hospod.

Naopak rád zajdu na oběd řekněme do restaurace prozaicky pojmenované U Zvelebilů. Jídelní lístek mi přinese s obvyklým žoviálním přivítáním pan Zvelebil s tím, že gulášek se paní Zvelebilové dneska obzvláště povedl. Zeptal bych se ho, jak se vede dětem, zhodnotili bychom poslední derby Sparta-Slavie. Vracel bych se tam rád, aniž by se hospoda musela jmenovat Zpívající kaktus.

V tom všem je totiž něco starosvětsky přívětivého. Asi jako když si vedle postavy moderního, přísného, anonymního policisty představíte usměvavého prvorepublikového strážníka, jehož zná každé děcko jménem. Škoda, že se v drobném pohostinství ten starosvětský přístup pomalu vytrácí.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od…
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít