Když klasika nestačí

02. září 2009, 18:17 - Kateřina Menzelová
02. září 2009, 18:17

V Británii jsou hitem studentské koleje či lesy...

Celý podtitul: V Británii jsou hitem studentské koleje či lesy, v Česku nemovitosti spojené se zelenou energií

Byty, kanceláře a logistické parky jsou již nudné? Realitní investoři mají mnohem širší možnosti, jak uložit své peníze. V některých případech tak lze vydělat dokonce mnohem více, než kolik v době krize vynášejí klasické investiční instrumenty.
„Nabídky na nějakou alternativní investici dostávám téměř každý den a záběr je skutečně široký,“ tvrdí Robert Schönfeld, který v Londýně vede společnost RSBC Asset Management. Mezi návrhy se prý již objevila investice do rozsáhlé ubytovny, často přicházejí nabídky na koupi lesů, a to převážně v Rumunsku, na Ukrajině a na Slovensku. Naopak Česko a Polsko v tomto ohledu zaostávají. Největší příležitosti vidí Schönfeld do budoucna v nemovitostech, které souvisejí s výrobou solární energie. „Konkrétní případy v současné době řeším se dvěma britskými fondy,“ dodává. Investice do solární energie se dle jeho názoru vyplatí i v Česku, protože tento typ zelené energie štědře podporuje stát. „Dnes jsou nemovitosti spojené se solární energií jediným segmentem, který je v Česku zajímavý pro zahraniční realitní investory,“ domnívá se Schönfeld. Nabídek na koupi atraktivních objektů je prý totiž stále málo. „Banky v Česku nebyly krizí vážně zasaženy a doposud drží nad vodou developery. Ti proto nejsou nuceni prodávat nemovitosti, aby splatili úvěry,“ říká.

Sázka na studenty Mezi nejběžnější alternativní realitní investice patří centra volného času a služby, které jsou s jejich provozem spojeny. „Sem spadají aquaparky, zábavní parky, rekreační objekty a mariny,“ říká Dušan Šťastník, konzultant mezinárodní realitní společnosti King Sturge. Paleta investičních možností je ale mnohem pestřejší. Realitní investoři mohou ukládat peníze do domů s pečovatelskou službou, do zdravotnických zařízení či do již zmiňovaných nemovitostí spojených s výrobou energie. „Ve Velké Británii je nyní velmi populární bydlení pro seniory nebo bydlení pro studenty,“ upřesňuje Šťastník. Zahraniční investory do Velké Británie láká nízká cena pozemků a budov a oslabená libra. Výstavba studentských kolejí je jednou z mála aktivit, která ve Velké Británii prosperuje i v současné krizi. Důvodem je omezená nabídka bydlení pro studenty, rostoucí nájemné a vysoké procento obsazenosti. Analytická společnost Savills tvrdí, že investovat do studentských kolejí dnes představuje v Británii nejméně rizikovou příležitost pro realitní investory. Dle statistických údajů rostly nájmy v těchto objektech ve školním roce 2007/2008 o pět procent, v Londýně dokonce o sedm. Je pravda, že nájemné v rezidenčních prostorách se ve stejném období zvýšilo v průměru o osm procent, nevýhodu kolejí ale vyváží vysoké procento jejich obsazenosti. A to v nejbližších letech neklesne. Spíše naopak. V posledním školním roce se totiž počet zájemců o vysokoškolské vzdělání zvýšil o devět procent.
Alternativní realitní investice nejsou v Británii žádnou novinkou. Například v 70. letech, kdy bylo přechodně sníženo zdanění lesní půdy a lesních porostů, řada investorů, mezi nimi i skupina celebrit, vložila své peníze do lesů ve Skotsku. Dle internetového serveru Propertywire.com je dnes velkým hitem v Británii koupě rezervací tetřevů, ve kterých je povolen i lov. Analýzy konzultantských firem konstatují, že i když je s tímto byznysem spojena velká nejistota, najde se dostatek investorů. „Dřevo, ovce a vysoká zvěř – z toho všeho plyne ročně nějaký výnos, ale dobře umístěná rezervace, ve které se loví tetřevi, překoná ve většině případů výnosy z ostatních rezervací, a navíc poskytne nejlepší zábavu spojenou s lovem,“ říká Roddy d’Anyers Willis ze skotské kanceláře analytické společnosti Savills. Server Propertywire.com cituje magazín Grouse Moor News, že navzdory finanční krizi je na trhu stále nedostatek kvalitních tetřevů. A situace se prý v nejbližší době nezlepší.

Mariny a garáže V Austrálii realitní makléři radí investorům, pokud vyhledávají alternativní příležitosti, soustředit se na parkoviště a mariny. V loňském roce výnosy z těchto investic překonaly příjmy z klasického investování, tedy z kancelářských budov a bytových projektů. Analytici ale upozorňují, že je těžké uvádět přesné statistiky, protože alternativní investice na rozdíl od těch běžných nejsou monitorovány. „Zaznamenali jsme vyšší poptávku investorů po garážích a marinách,“ potvrzuje Geoff Blaze z melbournské realitní společnosti Blaze and Jenkins. Dodává, že v případě garáží, pokud přestanou fungovat, není většinou problém pozemky pod nimi využít jiným způsobem. I v Česku se realitní investoři uchylují k méně typickým strategiím. Jednoznačně nejvyhledávanější je nákup nemovitostí souvisejících s výrobou zelené energie. „Pro tento typ energie stát garantuje po dobu dvaceti let výkupní ceny,“ říká Dušan Šťastník z King Sturge. Na rozdíl od západní Evropy je zde alternativních realitních příležitostí málo a privátní investiční skupiny, které se zabývají mimo jiné realitami, se obvykle zaměřují na klasické investice, tedy nákup rezidenčních nebo kancelářských projektů. Nevýhodou pro větší rozšíření alternativních investic je například to, že místní trh není v mnoha ohledech stále rozvinut.
To se týká například výstavby luxusních domovů pro seniory. Nejznámější seniorské bydlení – Residence Classis v Průhonicích – zkrachovalo a objekt půjde do dražby. Soukromý kapitál zatím nesměřuje ani do studentských kolejí či zdravotnických zařízení. „Pro investici do zdravotnictví je potřebné nejen know-how týkající se provozu a efektivních nákupů, ale je nutné podrobně znát místní trh a orientovat se ve zdravotnické politice. Ta je bohužel v České republice velmi polarizovaná a kvůli častému střídání ministrů i značně nekoncepční,“ vysvětluje Šťastník. Až na pár výjimek, mezi něž patří liberecký Babylon, se zatím příliš nedaří ani centrům volného času. „V západní Evropě jsou tyto komplexy budovány metodou partnerství veřejného a soukromého sektoru nebo ve spolupráci s místní samosprávou, která dotuje například dopravu pro děti,“ dodává Šťastník.
Realitní odborníci tvrdí, že u alternativních investic je vždy nutné zvážit, zda je možné tato aktiva využít i jiným způsobem, pokud se ten původní neukáže jako optimální. Makléři říkají: „Nemůžete počítat s tím, že parkoviště nebo přístaviště přestavíte na byty, pokud není reálná šance, že dostanete stavební povolení.“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít