Když jezevcem, tak s noblesou

13. srpna 2012, 14:52 - Blahoslav Hruška, Euro
13. srpna 2012, 14:52

To by se v Německu stát nemohlo, slýcháváme často na adresu nízké politické kultury v Česku. Někdy takový argument sedí – u našich západních sousedů se ministři nestřídají jak na běžícím pásu a když odcházejí, dokáží se obvykle omluvit za to, že zklamali. Letošní léto přesto přineslo fenomén společný nám i Němcům – návrat politických jezevců.

Zatímco u nás opustil expremiér Miloš Zeman Vysočinu, oblékl si drahý oblek, dal si svoji obvyklou ranní becherovku a vydal se pokořit Pražský hrad, Německo chystá podle dnešního vydání týdeníku Der Spiegel velkou slávu bývalému kancléři Helmutu Kohlovi. V říjnu tomu bude třicet let, co se do té doby veřejnosti téměř neznámý milovník vepřového kolene a majitel jednoho z největších sak, které kdy politika halilo, dostal do čela vlády.

Je pravda, že Zemana s Kohlem lze poměřovat dost těžko. Kancléř si vysloužil epitet Sjednotitel a vstoupil do učebnic dějin, někdejšího českého premiéra si v zahraničí nikdo nepamatuje. A je známo, že Kohl a Zeman se v lásce neměli, zvlášť poté, co posledně jmenovaný nazval sudetské Němce Hitlerovou pátou kolonou. Na druhou stranu mají oba expolitici ledacos společného. Třeba zálibu v jídle „prostého občana“, kolébavou chůzi, ale i dikci, která se skvěle paroduje.

I když jezevec Kohl dávno nikam politicky nemíří, nelze přehlédnout, že jeho občasné vycházky z rodinné nory nepostrádají na rozdíl od kolegy z Vysočiny jistou noblesu. Hlavním řečníkem při říjnových třicetinách Kohlovy vlády má být současná šéfka CDU, kancléřka Angela Merkelová. Přesně to „Kohlovo děvče“, které kmeta v roce 1998 pomohlo potopit. Pro srovnání – asi jako kdyby Zemanovi přišel pogratulovat Vladimír Špidla.

Nakonec na tom klišé o štábní německé kultuře a české malosti něco bude. A propos, po Kohlovi se jmenuje i odrůda rudé růže. Dočkáme se i my své Zemanky? Zemanovci by už měli mocně lobovat u botaniků. Protože poučení z kauzy Kohl je jediné – když už být politickým jezevcem, tak s náležitou noblesou.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít