KDYŽ JEZDÍME AUTEM DVA

18. listopadu 2003, 00:00 - (jk)
18. listopadu 2003, 00:00

Jsem osoba samostatně výdělečně činná a mám automobil zahrnutý do obchodního majetku. Platím tedy roční silniční daň. Manželka však jako zaměstnanec jiné firmy tento automobil příležitostně využije pro své služební cesty.

VAŠE DOTAZY - NAŠE ODPOVĚDI

Má své služební cesty a počet najetých kilometrů účtovat svému zaměstnavateli jako automobil zaměstnance? V knize jízd mám ujeté kilometry manželky registrovány jako kilometry pro soukromé účely podnikatele.

U podnikatelů je možné základní náhradu za jeden kilometr jízdy, které činí 3,40 Kč, uplatňovat jako daňový výdaj pouze tehdy, když se jedná o vozidlo ve vlastnictví podnikatele. Nesmí být však zahrnuto v jeho obchodním majetku, a tudíž odpisováno. Při náhradě jízdních výdajů za služební cesty, která je konaná soukromým automobilem, by tak podnikatel nemohl účtovat sazbu základní náhrady. Konkrétně se jedná například o případy, kdy jde o vypůjčené auto, silniční motorové vozidlo, jež bylo v obchodním majetku poplatníka, nebo vozidlo, které bylo u poplatníka předmětem finančního pronájmu s následnou koupí najaté věci a nájemné (nebo alespoň jeho část) bylo uplatněno jako daňový výdaj. Právě v těchto případech se uplatňuje pouze náhrada výdajů za spotřebované pohonné hmoty. To však platí pro podnikatele. U zaměstnance je situace zcela jiná. Podle § 7 odst. 1 zákona o cestovních náhradách pro vznik nároku na základní náhradu stačí prokázat, že se nejedná o vozidlo zaměstnavatele. Je tedy jedno, zda je vozidlo ve společném jmění manželů a oba manželé tak mají k vozidlu stejná práva, či se jedná o vozidlo pouze ve vlastnictví manžela. Vaše manželka tak může používat vozidlo zahrnuté ve vašem obchodním majetku pro služební cesty jako zaměstnanec. Vzniká ji tak nárok na základní náhradu i náhradu spotřebovaných pohonných hmot. Z vašeho hlediska jako podnikatele se jedná o soukromé cesty. Je však dobré informovat zaměstnavatele manželky, že silniční daň z použitého vozidla byla již uhrazena vámi. V takovém případě již zaměstnavatel nemusí silniční daň hradit.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít