Když dojde proud

08. prosince 2003, 00:00 - TOMÁŠ SUCHOMEL, it@profit.cz
08. prosince 2003, 00:00

STÁLÝ PŘÍSUN ENERGIE ZE ZÁSUVKY JE PRO POČÍTAČE STEJNĚ DŮLEŽITÝ JAKO PRO ŽIVÉ TVORY KYSLÍK. BEZ PREVENTIVNÍCH OPATŘENÍ MŮŽE BÝT VÝPADEK ELEKTRICKÉ SÍTĚ OSUDNÝ PRO PC A JEHO OBSAH.

Počítače nedýchají vzduch, ale elektřinu

Zná to asi každý, kdo není poustevníkem v přírodní rezervaci. V nejméně očekávané chvíli všechny elektrické spotřebiče naráz zmrtví. Nejde proud a je jedno, jestli vypadly pojistky v bytě, trafostanice pro pět bloků, nebo v Temelíně došel obohacený uran. Po pár minutách až hodinách se dodávka elektřiny obnoví, všechno se rozsvítí a život jde dál jako dřív. Ale počítače takové hrátky dost nelibě nesou.

NÁHLÁ SMRT

Okamžité přerušení dodávky elektřiny je nebezpečné hlavně pro soubory, se kterými v té chvíli právě pracujete. Že přijdete o všechny změny od posledního uložení by bylo to nejmenší. Řada programů včetně databází nebo DTP aplikací často na neplánované vypnutí zareaguje tak, že definitivně zničí celý právě otevřený soubor. Počítačový hardware zase špatně snáší opětovné oživení elektrického vedení. Při něm dochází k napěťovému rázu, který se nelíbí napájecím zdrojům nebo předčasně ukončí kariéru monitoru. Jenže co s tím? Předvídat výpadek proudu nebo vyhození pojistek jistě nejde, ale pomoc je možná.

ZÁCHRANA NA TŘI

Zatímco trosečníci na moři v nouzi nejvyšší vysílali SOS, počítače zachrání UPS. Zkratka ze slov Uninterruptible Power System je označením dočasného náhradního zdroje elektřiny, který dovolí kratší výpadky bez úhony přečkat nebo přinejmenším poskytne čas práci s počítačem obvyklým způsobem řádně ukončit. V běžné praxi jsou UPS „krabice“ různých velikostí od nenápadných až po rozměry skříně na šaty, jejichž prostřednictvím jsou počítače a jiná zařízení napájena elektřinou. Většinu obsahu a hmotnosti UPS tvoří akumulátory, zbytek je chytrá elektronika. Podle konstrukce se UPS dělí na tři skupiny, odlišené kvalitou funkce a cenou. Základní provedení se označuje jako offline a pracuje skutečně jenom tak, že při poklesu napětí ze zásuvky pod určitou hranici během milisekund přepne na záložní akumulátory. Sofistikovanější provedení line interactive navíc nepřetržitě hlídá kvalitu procházející elektřiny, dokáže upravit například vyšší nebo menší napětí na požadovaných 230 V nebo odstranit rušení. Pro nejcitlivější zařízení jsou určeny modely online, které dokáží kromě napětí a rušení také průběžně upravovat výstupní frekvenci střídavého proudu na optimálních 50 Hz.

NENÍ VÝKON JAKO VÝKON

Při pořízení UPS je potřeba nejdříve spočítat, pro jak velký odběr má být dimenzována. U počítače nebo serveru většinou nezbývá nic než odhad potřebného výkonu. Maximem jsou přitom parametry zdroje, u běžného PC nejčastěji 250 nebo 300 W. Druhým úskalím je obvyklé udávání výkonu UPS ve voltampérech tzv. zdánlivého výkonu (VA). Orientační přepočet na výkon ve wattech je vždy nejméně o třetinu nižší. Druhým zásadním parametrem je výdrž UPS v minutách, udávaná při plném zatížení podle jmenovitého výkonu. Když je odběr připojených spotřebičů nižší, výdrž se prodlouží, ale ne v přímé úměře. V každém případě se ale hodí propojení UPS s počítačem přes sériový nebo USB port. Slouží k tomu, že speciální software automaticky regulérně vypne počítač ve chvíli, kdy akumulátorům v UPS hrozí úplné vybití a dodávka elektrické energie stále ještě není obnovena.

NENÁPADNÁ ZÁLOHA

Pro osobní použití je určen záložní zdroj APC BF 500 CyberFort, maskovaný jako trochu rozměrnější zakončení elektrické prodlužovací šňůry. Tři ze zásuvek jsou zálohovány akumulátorem, další dvě mají pouze ochranu proti přepětí. Celková kapacita je 500 VA neboli 325 W, pro automatické vypnutí je UPS vybavena USB portem a potřebným SW.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít