Když Bárta, tak i Drobil?

05. srpna 2011, 20:18 - Petr Kolář
05. srpna 2011, 20:18

Glosa

Místopředseda ODS Pavel Drobil se opět dostává do potíží. Minulé úterý Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) zahájilo kontrolu rozhodnutí policie, že se exministr životního prostředí v kauze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) nedopustil korupce. O dva dny později pak policie obvinila Drobilova tehdejšího poradce na ministerstvu Martina Knetiga z nepřímého úplatkářství v souvislosti s údajnými machinacemi tamtéž. Obě informace spolu sice přímo nesouvisejí. Pokud se ale potvrdí, o čem se už několik týdnů spekuluje v politických i justičních kuloárech, naprosto jasná souvislost se může brzy objevit.
Podle těchto spekulací totiž může Drobil a jeho případ sehrát významnou roli v jiné kauze údajné korupce, která se týká supergurua Věcí veřejných Víta Bárty. V jeho případě údajného uplácení bývalých poslanců VV už totiž policie požádala sněmovnu o zbavení imunity. Poslanci by o Bártovi měli rozhodovat na konci srpna.
Za této situace by mohlo leccos napovědět, co se stane s Drobilem. Pokud by padl přes zatím pravomocné policejní odmítnutí návrh na jeho obvinění, a s tím související žádost sněmovně o Drobilovo vydání, mohli by poslanci rozhodovat o místopředsedovi ODS i Bártovi zároveň. Strategií Věcí veřejných by pak zřejmě bylo, že Bárta požádá o vydání sám, pokud tak učiní i Drobil. Kdyby to ale místopředseda ODS odmítl, budou proti vydání Bárty i véčkaři. Pokud by pak ODS bránila Drobila a tlačila na vydání Bárty, přispěchají VV s tvrzením o politických motivech.
Drobilovo vyšetřování před časem policie odložila. Šéf protikorupční policie Tomáš Martinec vzápětí uvedl, že kriminalisté jednali na pokyn státní zástupkyně. Policejní prezident Petr Lessy pak řekl Lidovým novinám, že policisté dokonce chtěli začít Drobila stíhat a plánovali požádat sněmovnu o jeho vydání. Drobil nechtěl výše popsané úvahy komentovat. „Spekulace nekomentuji. Na prověrku má Nejvyšší státní zastupitelství právo a případ pana Knetiga by s mým neměl v žádném případě souviset. Když jsem se od novináře Kroupy dozvěděl relevantní informace o nahrávce mezi pány Knetigem a Michálkem (bývalý šéf SFŽP – pozn. red.), distancoval jsem se od ní a oba je propustil,“ uvedl bývalý ministr.(pdk)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Revoluce? Už dnes si můžete objednat auto na solární pohon.…
Range Rover Velar nadchne už svým vzhledem. Ale tím to nekončí [první dojmy a velká galerie]
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti, Aran nebo Teide
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Technologie
Kompletní parametry Skylake-X s 12 až 18 jádry jsou venku. Takty mají překvapivě vysoko
LibreOffice 5.4 vyšel ke stažení. Generuje menší dokumenty a kvalitnější PDF
Na podzim skončí podpora Windows 10 v1511. Toto vydání už skoro nikdo nepoužívá
Konkurence nebo ne, Intel měl v druhém čtvrtletí rekordní tržby. Zvedl i cíle pro celý rok
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít