Když Bárta, tak i Drobil?

05. srpna 2011, 20:18 - Petr Kolář
05. srpna 2011, 20:18

Glosa

Místopředseda ODS Pavel Drobil se opět dostává do potíží. Minulé úterý Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) zahájilo kontrolu rozhodnutí policie, že se exministr životního prostředí v kauze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) nedopustil korupce. O dva dny později pak policie obvinila Drobilova tehdejšího poradce na ministerstvu Martina Knetiga z nepřímého úplatkářství v souvislosti s údajnými machinacemi tamtéž. Obě informace spolu sice přímo nesouvisejí. Pokud se ale potvrdí, o čem se už několik týdnů spekuluje v politických i justičních kuloárech, naprosto jasná souvislost se může brzy objevit.
Podle těchto spekulací totiž může Drobil a jeho případ sehrát významnou roli v jiné kauze údajné korupce, která se týká supergurua Věcí veřejných Víta Bárty. V jeho případě údajného uplácení bývalých poslanců VV už totiž policie požádala sněmovnu o zbavení imunity. Poslanci by o Bártovi měli rozhodovat na konci srpna.
Za této situace by mohlo leccos napovědět, co se stane s Drobilem. Pokud by padl přes zatím pravomocné policejní odmítnutí návrh na jeho obvinění, a s tím související žádost sněmovně o Drobilovo vydání, mohli by poslanci rozhodovat o místopředsedovi ODS i Bártovi zároveň. Strategií Věcí veřejných by pak zřejmě bylo, že Bárta požádá o vydání sám, pokud tak učiní i Drobil. Kdyby to ale místopředseda ODS odmítl, budou proti vydání Bárty i véčkaři. Pokud by pak ODS bránila Drobila a tlačila na vydání Bárty, přispěchají VV s tvrzením o politických motivech.
Drobilovo vyšetřování před časem policie odložila. Šéf protikorupční policie Tomáš Martinec vzápětí uvedl, že kriminalisté jednali na pokyn státní zástupkyně. Policejní prezident Petr Lessy pak řekl Lidovým novinám, že policisté dokonce chtěli začít Drobila stíhat a plánovali požádat sněmovnu o jeho vydání. Drobil nechtěl výše popsané úvahy komentovat. „Spekulace nekomentuji. Na prověrku má Nejvyšší státní zastupitelství právo a případ pana Knetiga by s mým neměl v žádném případě souviset. Když jsem se od novináře Kroupy dozvěděl relevantní informace o nahrávce mezi pány Knetigem a Michálkem (bývalý šéf SFŽP – pozn. red.), distancoval jsem se od ní a oba je propustil,“ uvedl bývalý ministr.(pdk)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Test: Mazda CX-5 2.0 Skyactiv-G160 AWD
Technologie
Tip na VPN: Windscribe vám dá 10 GB zadarmo, další kapacitu získáte těžbou kryptoměny
Opera se dotýká virtuální reality. Přehraje 360° video v Oculus Riftu a dalších zařízeních
Pirátství prodejům neubližuje, ukazuje studie EU, kterou neměl nikdo vidět
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít