Když Bárta, tak i Drobil?

05. srpna 2011, 20:18 - Petr Kolář
05. srpna 2011, 20:18

Glosa

Místopředseda ODS Pavel Drobil se opět dostává do potíží. Minulé úterý Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) zahájilo kontrolu rozhodnutí policie, že se exministr životního prostředí v kauze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) nedopustil korupce. O dva dny později pak policie obvinila Drobilova tehdejšího poradce na ministerstvu Martina Knetiga z nepřímého úplatkářství v souvislosti s údajnými machinacemi tamtéž. Obě informace spolu sice přímo nesouvisejí. Pokud se ale potvrdí, o čem se už několik týdnů spekuluje v politických i justičních kuloárech, naprosto jasná souvislost se může brzy objevit.
Podle těchto spekulací totiž může Drobil a jeho případ sehrát významnou roli v jiné kauze údajné korupce, která se týká supergurua Věcí veřejných Víta Bárty. V jeho případě údajného uplácení bývalých poslanců VV už totiž policie požádala sněmovnu o zbavení imunity. Poslanci by o Bártovi měli rozhodovat na konci srpna.
Za této situace by mohlo leccos napovědět, co se stane s Drobilem. Pokud by padl přes zatím pravomocné policejní odmítnutí návrh na jeho obvinění, a s tím související žádost sněmovně o Drobilovo vydání, mohli by poslanci rozhodovat o místopředsedovi ODS i Bártovi zároveň. Strategií Věcí veřejných by pak zřejmě bylo, že Bárta požádá o vydání sám, pokud tak učiní i Drobil. Kdyby to ale místopředseda ODS odmítl, budou proti vydání Bárty i véčkaři. Pokud by pak ODS bránila Drobila a tlačila na vydání Bárty, přispěchají VV s tvrzením o politických motivech.
Drobilovo vyšetřování před časem policie odložila. Šéf protikorupční policie Tomáš Martinec vzápětí uvedl, že kriminalisté jednali na pokyn státní zástupkyně. Policejní prezident Petr Lessy pak řekl Lidovým novinám, že policisté dokonce chtěli začít Drobila stíhat a plánovali požádat sněmovnu o jeho vydání. Drobil nechtěl výše popsané úvahy komentovat. „Spekulace nekomentuji. Na prověrku má Nejvyšší státní zastupitelství právo a případ pana Knetiga by s mým neměl v žádném případě souviset. Když jsem se od novináře Kroupy dozvěděl relevantní informace o nahrávce mezi pány Knetigem a Michálkem (bývalý šéf SFŽP – pozn. red.), distancoval jsem se od ní a oba je propustil,“ uvedl bývalý ministr.(pdk)

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít