Když ani stratégové nevědí

23. května 2012, 17:05 - Petr Kolář
23. května 2012, 17:05

koaliční vláda

Kabinet Petra Nečase se dostal do zdánlivě bezvýchodné situace. Řešení nevidí ani straničtí stratégové, kteří jsou obvykle schopni uvažovat o tři tahy dopředu. ODS vyhlásila, že je nejprve nutné schválit reformy a až poté se bavit o výměnách ve vládě. Věci veřejné (VV) trvaly na výměnách v kabinetu do úterý 7. června, kdy měli poslanci začít o reformách jednat. TOP 09 stojí na straně ODS, ale snaží se do sporů veřejně příliš nezapojovat, byť právě z topky zaznívá nejčastěji volání po menšinové vládě bez VV. V době jen mála logických kroků ze všech stran mohli situaci na nedělním koaličním jednání K9 rozřešit svým příletem jedině Marťani. Nikdo z vyjednávačů ale v době uzávěrky tohoto vydání týdeníku Euro od další schůzky nic přelomového neočekával.
Pozice účastníků v pátek zůstávaly zhruba stejné. Část ODS v čele s Petrem Nečasem stojí o pokračování koalice, ale s vědomím toho, že véčkařům nelze dále výrazně ustupovat. Třeba co se personálních výměn týče. Na ústupky totiž s nabroušenými noži čeká další skupina v ODS horující pro vyhazov VV z kabinetu. V ODS se tak hraje především o zatím mlčící většinu, která čeká, jak se situace vyvine, aby se stihla přidat na „správnou“ stranu.
Véčkaři se ze své konference rozjeli s požadavkem na to, aby byly amalgámové plomby dále hrazeny ze zdravotního pojištění a aby získali zpět svá čtyři křesla ve vládě, jinak ji prý opustí. Mozek strany Vít Bárta si ale odchod strany z vlády nepřeje. Z ODS a TOP 09 totiž zní, že by si menšinový kabinet od VV podporovat nenechaly, protože by VV neměly žádnou odpovědnost a mohly vládu dál držet pod krkem. To prý raději předčasné volby, které si ale z finančních důvodů nepřeje nikdo. Plomby byly evidentně jen vějičkou pro vesměs virtuální spor s předvídatelným koncem. Co se týče personálních požadavků, tak lehce z toho asi Bárta tlačený požadavkem sjezdu nevybruslí.
Premiér Nečas naznačil, že by reformní zákony nemusely být spojované s hlasováním o důvěře vládě, jak sliboval. Na první pohled to vypadá jako slabost, na druhé to ale VV znemožňuje opustit kabinet s pompou kvůli „věcnému“ sporu a vypadat pak na veřejnosti dobře. Všichni totiž mají strach, že kdo neudrží nervy a kabinet shodí bez věcného důvodu a návrhu řešení, získá na veřejnosti podobně nelichotivou nálepku jako Jiří Paroubek po pádu vlády Mirka Topolánka. Zkušení straničtí analytici proto v pátek odhadovali, že se všichni budou snažit situaci „vysedět“ a k ničemu přelomovému zatím nedojde.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít