Kdy se neplatí zdravotní pojištění?

03. ledna 2005, 00:00 - Antonín Daněk, Jiří Glet
03. ledna 2005, 00:00

Z jakých příjmů se v roce 2005 nemusí platit pojistné na zdravotní pojištění? Jana Svobodová

Z jakých příjmů se v roce 2005 nemusí platit pojistné na zdravotní pojištění? Jana Svobodová

1) Pojistné se neodvádí z dohod o provedení práce, uzavřených ve smyslu ustanovení § 236 zákoníku práce.

2) Další, poměrně často používanou zákonnou možností, jak se legálně vyhnout placení pojistného na zdravotní pojištění, je příležitostné zaměstnání. Za něj se považuje:

a) Nahodilé, jednorázové zaměstnání, které podle ujednání nemělo trvat a ani netrvalo déle než sedm po sobě jdoucích kalendářních dnů. Jedná se o pracovněprávní vztah, uzavřený na dobu „od-do“, který se pravidelně neopakuje. Dosažený příjem je v tomto případě nerozhodný.

b) Zaměstnání, jehož obsahem je pracovní činnost tak malého rozsahu, že započitatelný příjem z něho nedosahuje ani 400 korun. Z částky rovnající se 400 korunám se již pojistné platí.

3) Povinnost platit pojistné na zdravotní pojištění se nevztahuje ani na pracovníky zaměstnané na nepravidelnou výpomoc, tj. pracující podle potřeb organizace (pokud se nejedná o příležitostné zaměstnání - viz výše). Ti jsou účastni nemocenského pojištění - a tedy povinni platit pojistné - jen v kalendářních měsících, v nichž dosáhli započitatelného příjmu alespoň 400 korun.

Mohlo by vás zajímat

  • Majitel textilky Juta a senátor Hlavatý: V Senátu by…

  • Jan Hawelka: kavárenská hvězda z Mostu

  • Aleš Kučera: Chvíli potrvá, než se lidé naučí se státem…

  • Ondřej Kania: Otevřeme další dvě školy

  • Martin Burda: Bankám v Česku ujíždí vlak

  • Mnislav Zelený Atapana: Přítel amazonských indiánů

  • Jan Bílý: Nebuď uštvaný manažer. Buď král!

  • Jaroslav Žlábek: Na jedno nabití ujedeme 1000 kilometrů

  • Daniel Stein Kubín: Slova jsou jen slova, surf a poušť…

Hry pro příležitostné hráče