Kdy je čas změnit práci?

09. března 2010, 13:30 - Karolina, <a target="_blank" href="http://www.ladyzone.cz">Ladyzone.cz</a>
09. března 2010, 13:30

Tři roky na stejné pozici v jedné firmě – příliš dlouho nebo příliš krátce? Nelze najít jednu správnou odpověď, přesto však existují jisté náznaky, které napoví, že je čas poohlédnout se po něčem jiném. Ať už v rámci firmy nebo někde zcela jinde.

Autor: Shutterstock

Každý, alespoň trochu ambiciózní člověk má potřebu ve svém pracovním životě něco dokázat. Nemusí jít primárně o zisk co největšího množství peněz, ale o seberealizaci a uspokojení ze sebe sama a dobře odvedené práce. Jenomže pokud dlouho děláte to samé bez výhledu postupu na lepší místo, nastává zlom, kdy prostě nutně začnete toužit po změně.

Říká se, že nejkratší dobu vydrží člověk ve svém prvním zaměstnání. Druhé a třetí bývá dvakrát delší a čtvrté nebo páté představuje to nejpodstatnější v životě konkrétního člověka. Kdykoli totiž člověk z jednoho zaměstnání odejde a nastoupí jinam, učí se a profesně roste. Jenže jak odhadnout, že je ten správný čas na změnu?

Existují aspekty, které mohou napovědět, zda jste své pozici (a ona vám) dala maximum a další realizace už vás v podstatě nečeká.

- Během dvou až třech let jste se po odborné stránce nikam neposunula

- Práce, kterou vykonáváte, vás přestává naplňovat (pozor, toto nezaměňujte s chvilkovým „odporem k práci“, který opět brzy pomíjí)

- Do práce se netěšíte, naopak, každou neděli večer vám začíná být úzko

- Deset let v jedné firmě je docela hodně, jakmile pak budete chtít změnit práci, mohou na vás personalisté pohlížet buď jako na loajálního zaměstnance, nebo naopak člověka, který se bojí změn

- Jiná firma vám může nabídnout mnohem lepší uplatnění na podobné pozici a s tím související také finanční ohodnocení

Těch náznaků může být samozřejmě mnohem více. Nedoporučuje se odcházet ze zaměstnání během prvního roku, v horším případě ještě během například dvou let vystřídat pět a více společností. Ideální počet samozřejmě také neexistuje, na druhou stranu každého potencionálního zaměstnavatele na pohovoru vždy zajímají důvody a motivace ke změně.

Více na Ladyzone.cz.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít