Article, show

Kdopak by se oprav bál

22. prosince 2008, 01:00 - Robert Šimek
22. prosince 2008, 01:00

Obec Opálka spadající pod nedaleký Strážov leží pět kilometrů jižně od Janovic nad Úhlavou v Plzeňském kraji.

Její dominantou je původně gotická tvrz, která později prošla řadou přestaveb. V současnosti je na prodej.

Tvrz Opálka stojí na vyvýšeném ostrohu nad stejnojmennou vsí. Kdysi se jednalo o sídlo tak zvaného donjonového typu s hlavní obytnou věží v centru. Pozdější přestavby ale jeho vzhled výrazně změnily. Největší rozvoj zaznamenal objekt v poslední třetině 17. století. Z té doby pochází většina kleneb a pozůstatky štukové výzdoby.

Památková hodnota budovy spočívá jak v dochovaném středověkém jádru, tak v částech, které dokumentují následný stavební vývoj. Cenný je také přilehlý dvůr s původní dispozicí a dodnes zachovalou skladbou objektů stájí, mléčnice, sýpky, stodoly, kovárny, pivovaru a lihovaru. Součástí celku je i bývalá kaple sv. Anny.

V letech 2002 až 2003 proběhl stavebně historický a statický průzkum, po kterém následovalo zajištění havarijních částí. Rozběhla se i celková rekonstrukce, peníze ale brzy došly a stavební práce se zastavily. Majitelkou tvrze je Marie Volencová, která již do dalších oprav investovat nechce a nabízí nemovitost k prodeji. Cena je 8,4 milionu korun.

Sídlo Buška ze Strážova

Tvrz v Opálce postavil pravděpodobně koncem 14. století Bušek ze Strážova nebo jeho stejnojmenný syn. Poprvé je zmiňována roku 1392, později se ale v historických pramenech příliš neobjevuje a uvádí se až v polovině 15. století, kdy patřila rytířům z Dražovic a Opálky.

Kolem roku 1480 ji za neznámých okolností získal Bedřich Škorně z Malonic, jehož rod pak objekt vlastnil dalších šedesát let. Roku 1540 držela Opálku Alžběta z Pacova, po ní Markéta ze Šternberka a koncem 16. století připadlo zdejší panství Janovi z Lobkovic. Stavební úpravy v této době téměř neprobíhaly a jádro tvrze stále tvořila patrová hranolová věž o půdorysu 12 x 10 metrů, kolem níž obíhala hradba tvořící ze tří stran úzký parkán (obranný prostor).

Změna nastala teprve v 17. století, kdy Opálku vlastnil rod Morzinů. Jeho členové nechali po roce 1673 tvrz renesančně přestavět, vyplnili severní parkán a budovu přistavěli také na jižní straně, kde předtím stávala bašta.

Družstevníci na tvrzi

POPIS OBJEKTU

  • *název - tvrz Opálka místo - Strážov kraj - Plzeňský adresa - č. p. 1 typ - tvrz stav - chátrající využití - žádné kult. památka - od roku 1958 vlastník - Marie Volencová cena** - 8,4 milionu Kč

Další pozdně barokní přestavba proběhla v 18. století. Byl při ní upraven hlavní vchod do tvrze, v prvním patře byl snížen strop a budova dostala dvě černé kuchyně. Zastavěn byl i severní parkán a hlavní palác se rozšířil k východu.

Majitelé se znovu často střídali, až bylo za Palm-Gundelfingenů roku 1760 opálecké panství připojeno k Bystřici nad Úhlavou, jejíž osudy nadále sdílelo. Tvrz přestala být panským sídlem, sloužila jako obydlí úředníků a později byla často pronajímána.

V letech 1923 až 1924 byl během pozemkové reformy objekt zabaven tehdejšímu majiteli Vilémovi Hohenzollern-Sigmaringen a přidělen aktuálním nájemcům. Ve 40. letech 20. století byl zestátněn a sloužil zemědělskému družstvu. Do soukromých rukou se znovu dostal teprve po restituci v 90. letech minulého století.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít