Kdopak by se oprav bál

22. prosince 2008, 01:00 - Robert Šimek
22. prosince 2008, 01:00

Obec Opálka spadající pod nedaleký Strážov leží pět kilometrů jižně od Janovic nad Úhlavou v Plzeňském kraji.

Její dominantou je původně gotická tvrz, která později prošla řadou přestaveb. V současnosti je na prodej.

Tvrz Opálka stojí na vyvýšeném ostrohu nad stejnojmennou vsí. Kdysi se jednalo o sídlo tak zvaného donjonového typu s hlavní obytnou věží v centru. Pozdější přestavby ale jeho vzhled výrazně změnily. Největší rozvoj zaznamenal objekt v poslední třetině 17. století. Z té doby pochází většina kleneb a pozůstatky štukové výzdoby.

Památková hodnota budovy spočívá jak v dochovaném středověkém jádru, tak v částech, které dokumentují následný stavební vývoj. Cenný je také přilehlý dvůr s původní dispozicí a dodnes zachovalou skladbou objektů stájí, mléčnice, sýpky, stodoly, kovárny, pivovaru a lihovaru. Součástí celku je i bývalá kaple sv. Anny.

V letech 2002 až 2003 proběhl stavebně historický a statický průzkum, po kterém následovalo zajištění havarijních částí. Rozběhla se i celková rekonstrukce, peníze ale brzy došly a stavební práce se zastavily. Majitelkou tvrze je Marie Volencová, která již do dalších oprav investovat nechce a nabízí nemovitost k prodeji. Cena je 8,4 milionu korun.

Sídlo Buška ze Strážova

Tvrz v Opálce postavil pravděpodobně koncem 14. století Bušek ze Strážova nebo jeho stejnojmenný syn. Poprvé je zmiňována roku 1392, později se ale v historických pramenech příliš neobjevuje a uvádí se až v polovině 15. století, kdy patřila rytířům z Dražovic a Opálky.

Kolem roku 1480 ji za neznámých okolností získal Bedřich Škorně z Malonic, jehož rod pak objekt vlastnil dalších šedesát let. Roku 1540 držela Opálku Alžběta z Pacova, po ní Markéta ze Šternberka a koncem 16. století připadlo zdejší panství Janovi z Lobkovic. Stavební úpravy v této době téměř neprobíhaly a jádro tvrze stále tvořila patrová hranolová věž o půdorysu 12 x 10 metrů, kolem níž obíhala hradba tvořící ze tří stran úzký parkán (obranný prostor).

Změna nastala teprve v 17. století, kdy Opálku vlastnil rod Morzinů. Jeho členové nechali po roce 1673 tvrz renesančně přestavět, vyplnili severní parkán a budovu přistavěli také na jižní straně, kde předtím stávala bašta.

Družstevníci na tvrzi

POPIS OBJEKTU

  • *název - tvrz Opálka místo - Strážov kraj - Plzeňský adresa - č. p. 1 typ - tvrz stav - chátrající využití - žádné kult. památka - od roku 1958 vlastník - Marie Volencová cena** - 8,4 milionu Kč

Další pozdně barokní přestavba proběhla v 18. století. Byl při ní upraven hlavní vchod do tvrze, v prvním patře byl snížen strop a budova dostala dvě černé kuchyně. Zastavěn byl i severní parkán a hlavní palác se rozšířil k východu.

Majitelé se znovu často střídali, až bylo za Palm-Gundelfingenů roku 1760 opálecké panství připojeno k Bystřici nad Úhlavou, jejíž osudy nadále sdílelo. Tvrz přestala být panským sídlem, sloužila jako obydlí úředníků a později byla často pronajímána.

V letech 1923 až 1924 byl během pozemkové reformy objekt zabaven tehdejšímu majiteli Vilémovi Hohenzollern-Sigmaringen a přidělen aktuálním nájemcům. Ve 40. letech 20. století byl zestátněn a sloužil zemědělskému družstvu. Do soukromých rukou se znovu dostal teprve po restituci v 90. letech minulého století.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít