Kdo zastaví eurokomisařku Redingovou?

22. října 2008, 13:05 - Dalibor Vermiřovský
22. října 2008, 13:05

České předsednictví EU skýtá příležitost zabránit další regulaci roamingu

V poslední době se bruselská mašinérie hodně točí kolem telekomunikací. Evropský parlament (EP) projednal v prvním čtení takzvaný telekomunikační balíček. Ten před necelým rokem představila komisařka EU pro informační společnost a média Viviane Redingová. A vyvolal velké vášně v celé unii. Navíc Evropská komise (EK) zveřejnila další z kontroverzních návrhů komisařky na regulaci roamingu SMS a datových služeb a zpřísnění současné regulace roamingových hovorů.

Rozšíření návrhu

V případě telekomunikačního balíčku se EP snažil mírnit snahy komisařky Redingové převést regulační kompetence na komisi. Schválil sice její pokus o zavedení evropského telekomunikačního regulátora, ale omezil snahy EK ho ovládat. Parlament dále schválil institut funkční separace, tedy oddělení telekomunikační infrastruktury od poskytovaných služeb. Jde o nešťastnou snahu uměle vpustit na telekomunikační trh takzvané „parazitující“ subjekty bez vlastní infrastruktury. Takový krok zpravidla vede k dočasnému zvýšení konkurence. Z dlouhodobého hlediska však způsobuje více stagnace, méně inovací a investic do infrastruktury. A na tom v konečném důsledku tratí spotřebitelé.
Návrh komisařky regulovat roaming SMS a datové služby navazuje na její „úspěch“ z roku 2007, kdy navzdory odporu mnoha členských států EU prosadila nařízení, kterým bezprecedentně stanovila cenové stropy roamingových hovorů. Tehdy komisařka argumentovala, že regulace změní návyky spotřebitelů a posílí jednotný trh.
Co se od té doby stalo? Operátoři snížili cenu za roaming na požadovanou cenu. Jejich zisky však neklesly. Kompenzovali si totiž ušlé zisky z roamingu v segmentu jiných služeb. Důležité však je, že se zásadně nezměnilo chování spotřebitelů při využívání roamingu. Přesto přišla komisařka s návrhem na rozšíření této regulace. Navrhuje, aby se cena za roamingové hovory snížila u odchozích o 30, a u příchozích dokonce o 55 procent. Kromě toho požaduje nastavit cenu za roamingovou SMS na 2,60 koruny a za jeden megabit dat na 24 korun.

Nemožnost odhadu

Většina spotřebitelů, kteří často cestují do zahraničí, tuto zprávu přivítá. Přesto je na místě se ptát: Jaká bude skutečná cena za tento centrální bruselský dirigismus? Opravdu si komisařka myslí, že mobilní operátoři jen tak sníží své zisky? A nedoplatí na to v konečném důsledku spotřebitelé? Je regulace opravdu přínosem pro jednotný trh? Nebylo by lepší nechat v tomto telekomunikačním segmentu působit tržní nástroje?
Například ještě nedávno byly mobilní datové služby velmi drahé. Bylo tomu tak zejména proto, že vyžadovaly velké investice, jejichž návratnost byla dlouhodobá. Byl to však trh, který dokázal mobilní operátory přivést k tomu, aby datový paušál klesl na měsíční cenu zhruba 150 korun. Výrobci mobilních telefonů začali postupně zavádět do svých přístrojů wifi čipy, které umožnily uživatelům pracovat s internetem mimo síť operátora. K tomu se přidal nový fenomén iPhone, který přinesl komfortnější mobilní internet. Právě inovované přístroje, tlak trhu a spotřebitelů a uvědomění si operátorů, že bez levných datových tarifů postupně mohou přijít o velkou část zisků, vedly k cenově dostupným datovým tarifům a k ohlášení investic do budování 3G sítí. Žádnou roli v tom však nehrála dirigistická regulace z Bruselu. Ta totiž nikdy nebude schopná odhadnout chování spotřebitelů, jejich přání a požadavky.

Výzva pro ČR

Všeobecně se předpokládá, že telekomunikační balíček bude schválen ještě letos. Proto se velmi pravděpodobně určité centralizaci ve formě evropského telekomunikačního regulátora již nepodaří zabránit. V případě další regulace roamingu však existuje výzva pro Českou republiku. Hlavní kolo vyjednávání o tomto nařízení se uskuteční v době českého předsednictví v EU. Při projednávání v Radě EU bude mít tedy český ministr průmyslu a obchodu Martin Říman příležitost klepnout komisařku Redingovou přes prsty. A vysvětlit jí, že smysl a přínos EU není v líbivých a populistických gestech, která za cenu centralizace a dočasného snížení cen deformují telekomunikační trh. A že hodnoty nevznikají z omezení a regulací, ale ze svobodné soutěže, investic a inovací.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít