Kdo zasedne na volná křesla?

20. listopadu 2006, 00:00 - MARTINA MARTINOVIČOVÁ
20. listopadu 2006, 00:00

BANKOVNÍ RADA ČNB Centrální banka prožívá po téměř dvou letech chladného kalkulování o inflaci a úrokových sazbách dny nepoměrně dramatičtější. Dvěma ze sedmi členů její bankovní rady totiž brzy vyprší mandát. Koncem listopadu končí šestiletý mandát dvěma členům bankovní rady -Michaele Erbenové a Janu Fraitovi.

BANKOVNÍ RADA ČNB Centrální banka prožívá po téměř dvou letech chladného kalkulování o inflaci a úrokových sazbách dny nepoměrně dramatičtější. Dvěma ze sedmi členů její bankovní rady totiž brzy vyprší mandát.

Koncem listopadu končí šestiletý mandát dvěma členům bankovní rady -Michaele Erbenové a Janu Fraitovi. Podle informací Profitu by ani jeden z nich neměl být znovu jmenován na další šestileté období. Erbenová, jako bývalá poradkyně Václava Klause s praxí na Harvardu, je v OECD považována za silnou osobnost české měnové politiky. Odbornou prestiž má i Frait jako jeden z nejmladších profesorů ekonomie v Česku. Přesto by na jejich křeslech v prosinci měly zasednout jiné osobnosti.

Podle posledních informací je horkým kandidátem na nový post Mojmír Hampl, který pracoval jako vrchní ředitel a člen představenstva Konsolidační agentury. Proslul ostrými spory se sociálnědemokratickým ministrem financí Bohuslavem Sobotkou. Z postu člena představenstva byl Hampl odvolán v souvislosti s kauzou „ztracené“ půlmiliardy korun. Jde o peníze, které dcera konsolidační agentury společnost IMOB poslala již loni z účtu firmy Galileo Real (tu spravuje jako součást struktur bývalé IPB) na zahraniční účty. Hampl dříve pracoval jako analytik centrální banky a poté České spořitelny.

Dalším možným kandidátem, o kterém se zatím nehovořilo, je nedávno odvolaný dlouholetý náměstek ministra financí Eduard Janota. Čtyřiapadesátiletý expert má téměř celoživotní praxi na ministerstvu financí, je řadu let člověkem číslo jedna pro státní rozpočet. Ministr Tlustý jej odvolal kvůli osobní neshodě při zveřejňování inzerátů ministerstva o výši státního dluhu. Na seznamech potenciálních kandidátů se objevuje také ekonomický analytik skupiny PPF Pavel Kohout. Dalšími jmény jsou ekonom Komerční banky Kamil Janáček, o kterém se hovořilo jako o kandidátovi již před dvěma lety, současný kancléř prezidenta Jiří Weigl nebo bývalý poslanec ODS a Klausův přítel Martin Kocourek.

Poslední změny v bankovní radě se uskutečnily loni v únoru, kdy se novými členy stali Miroslav Singer, který byl jmenován viceguvernérem, Robert Holman, který přešel z postu poradce prezidenta republiky a Pavel Řežábek, dosavadní generální ředitel Konsolidační agentury. Členy bankovní rady jmenuje a odvolává prezident republiky Václav Klaus.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít