Kdo zaplatí podnikatelům ušlý zisk?

25. listopadu 2002, 00:00 - Eva Martínková
25. listopadu 2002, 00:00

Své pochybnosti o úspěšnosti summitu NATO mají na rozdíl od politiků pražští podnikatelé. Výlohy, pravda, zůstaly celé. Žádné násilí, žádné rabování. Ale tržby? Ty šly dolů. Na dvě stě tisíc Pražanů odjelo v době konání summitu NATO z hlavního města. V uzavřených zónách zůstaly zabedněné obchody, pobočky bank i restaurace.

Své pochybnosti o úspěšnosti summitu NATO mají na rozdíl od politiků pražští podnikatelé. Výlohy, pravda, zůstaly celé. Žádné násilí, žádné rabování. Ale tržby? Ty šly dolů.

Na dvě stě tisíc Pražanů odjelo v době konání summitu NATO z hlavního města. V uzavřených zónách zůstaly zabedněné obchody, pobočky bank i restaurace. Omezený provoz měla některá muzea a galerie, představení zrušila Státní opera. Zákazníky nepřitáhly ani hypermarkety na okraji Prahy. Vylidněné město tržbám nepřeje. O několikadenní výdělek přišli kvůli summitu nejen obchodníci, ale i lidé, jejichž profese se společenským děním zdánlivě nesouvisí. Restaurátorka Šárka Kolouchová se ještě nestačila vzpamatovat: „Restaurátorské práce na Pražském hradě byly bez jakékoli náhrady ušlého zisku na týden přerušeny. Měla jsem nečekanou, ale bohužel neplacenou dovolenou.“ Obsazeny byly jen čtyř a pětihvězdičkové hotely, v nichž bydleli účastníci zasedání. Ale ani ony na summitu nijak zvlášť nezbohatly: „Je to prodělečná akce, protože týden před summitem a týden po něm bude hotel téměř prázdný,“ říká manažer hotelu Intercontinental Pavel Hlinka. Praha má 80 tisíc hotelových lůžek. Řada menších a méně luxusních hotelů zela prázdnotou, protože v období zasedání NATO se cizinci do Prahy nehrnuli, což se projevilo i na poklesu prodeje suvenýrů. Kdo alespoň částečně uhradí ztráty v podobě ušlého zisku obchodníkům a živnostníkům, zejména těm, kteří své provozovny museli uzavřít přímo z nařízení úřadů? Odpovědi jsou stejné jako před dvěma lety při zasedání Světové banky a Mezinárodního měnového fondu. Ruce pryč dává ministerstvo zahraničí, ministerstvo pro místní rozvoj, pražský magistrát i městská část Praha 4. Nevolejme na pomoc kličky a zákony, ale zdravý rozum. Stát uspořádal akci, kvůli níž muselo být pár dnů zavřeno několik desítek či stovek obchodů a provozoven. V pořádku. Podnikatelé vyšli státu vstříc. Také v pořádku. Nyní je na státu, aby se s nimi vyrovnal. V Praze se psaly dějiny - hlásaly novinové titulky. Nechtějme, aby hlásaly, že v Praze se zároveň dála taková malá česká křivda. Pro příště však bude lepší, dají-li se podnikatelé proti akcím státu pojistit. Již letos bylo možné nechat se na průběh summitu NATO připojistit jak proti přerušení výroby či obchodu, tak proti škodě způsobené na majetku. Zatím sice jen formou věrnostní prémie k běžnému majetkovému pojištění, ale nepochybujme o tom, že pojišťovny se této příležitosti chytí a nabídku zdokonalí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít