Kdo zaplatí podnikatelům ušlý zisk?

25. listopadu 2002, 00:00 - Eva Martínková
25. listopadu 2002, 00:00

Své pochybnosti o úspěšnosti summitu NATO mají na rozdíl od politiků pražští podnikatelé. Výlohy, pravda, zůstaly celé. Žádné násilí, žádné rabování. Ale tržby? Ty šly dolů. Na dvě stě tisíc Pražanů odjelo v době konání summitu NATO z hlavního města. V uzavřených zónách zůstaly zabedněné obchody, pobočky bank i restaurace.

Své pochybnosti o úspěšnosti summitu NATO mají na rozdíl od politiků pražští podnikatelé. Výlohy, pravda, zůstaly celé. Žádné násilí, žádné rabování. Ale tržby? Ty šly dolů.

Na dvě stě tisíc Pražanů odjelo v době konání summitu NATO z hlavního města. V uzavřených zónách zůstaly zabedněné obchody, pobočky bank i restaurace. Omezený provoz měla některá muzea a galerie, představení zrušila Státní opera. Zákazníky nepřitáhly ani hypermarkety na okraji Prahy. Vylidněné město tržbám nepřeje. O několikadenní výdělek přišli kvůli summitu nejen obchodníci, ale i lidé, jejichž profese se společenským děním zdánlivě nesouvisí. Restaurátorka Šárka Kolouchová se ještě nestačila vzpamatovat: „Restaurátorské práce na Pražském hradě byly bez jakékoli náhrady ušlého zisku na týden přerušeny. Měla jsem nečekanou, ale bohužel neplacenou dovolenou.“ Obsazeny byly jen čtyř a pětihvězdičkové hotely, v nichž bydleli účastníci zasedání. Ale ani ony na summitu nijak zvlášť nezbohatly: „Je to prodělečná akce, protože týden před summitem a týden po něm bude hotel téměř prázdný,“ říká manažer hotelu Intercontinental Pavel Hlinka. Praha má 80 tisíc hotelových lůžek. Řada menších a méně luxusních hotelů zela prázdnotou, protože v období zasedání NATO se cizinci do Prahy nehrnuli, což se projevilo i na poklesu prodeje suvenýrů. Kdo alespoň částečně uhradí ztráty v podobě ušlého zisku obchodníkům a živnostníkům, zejména těm, kteří své provozovny museli uzavřít přímo z nařízení úřadů? Odpovědi jsou stejné jako před dvěma lety při zasedání Světové banky a Mezinárodního měnového fondu. Ruce pryč dává ministerstvo zahraničí, ministerstvo pro místní rozvoj, pražský magistrát i městská část Praha 4. Nevolejme na pomoc kličky a zákony, ale zdravý rozum. Stát uspořádal akci, kvůli níž muselo být pár dnů zavřeno několik desítek či stovek obchodů a provozoven. V pořádku. Podnikatelé vyšli státu vstříc. Také v pořádku. Nyní je na státu, aby se s nimi vyrovnal. V Praze se psaly dějiny - hlásaly novinové titulky. Nechtějme, aby hlásaly, že v Praze se zároveň dála taková malá česká křivda. Pro příště však bude lepší, dají-li se podnikatelé proti akcím státu pojistit. Již letos bylo možné nechat se na průběh summitu NATO připojistit jak proti přerušení výroby či obchodu, tak proti škodě způsobené na majetku. Zatím sice jen formou věrnostní prémie k běžnému majetkovému pojištění, ale nepochybujme o tom, že pojišťovny se této příležitosti chytí a nabídku zdokonalí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít