Kdo zaplatí podnikatelům ušlý zisk?

25. listopadu 2002, 00:00 - Eva Martínková
25. listopadu 2002, 00:00

Své pochybnosti o úspěšnosti summitu NATO mají na rozdíl od politiků pražští podnikatelé. Výlohy, pravda, zůstaly celé. Žádné násilí, žádné rabování. Ale tržby? Ty šly dolů. Na dvě stě tisíc Pražanů odjelo v době konání summitu NATO z hlavního města. V uzavřených zónách zůstaly zabedněné obchody, pobočky bank i restaurace.

Své pochybnosti o úspěšnosti summitu NATO mají na rozdíl od politiků pražští podnikatelé. Výlohy, pravda, zůstaly celé. Žádné násilí, žádné rabování. Ale tržby? Ty šly dolů.

Na dvě stě tisíc Pražanů odjelo v době konání summitu NATO z hlavního města. V uzavřených zónách zůstaly zabedněné obchody, pobočky bank i restaurace. Omezený provoz měla některá muzea a galerie, představení zrušila Státní opera. Zákazníky nepřitáhly ani hypermarkety na okraji Prahy. Vylidněné město tržbám nepřeje. O několikadenní výdělek přišli kvůli summitu nejen obchodníci, ale i lidé, jejichž profese se společenským děním zdánlivě nesouvisí. Restaurátorka Šárka Kolouchová se ještě nestačila vzpamatovat: „Restaurátorské práce na Pražském hradě byly bez jakékoli náhrady ušlého zisku na týden přerušeny. Měla jsem nečekanou, ale bohužel neplacenou dovolenou.“ Obsazeny byly jen čtyř a pětihvězdičkové hotely, v nichž bydleli účastníci zasedání. Ale ani ony na summitu nijak zvlášť nezbohatly: „Je to prodělečná akce, protože týden před summitem a týden po něm bude hotel téměř prázdný,“ říká manažer hotelu Intercontinental Pavel Hlinka. Praha má 80 tisíc hotelových lůžek. Řada menších a méně luxusních hotelů zela prázdnotou, protože v období zasedání NATO se cizinci do Prahy nehrnuli, což se projevilo i na poklesu prodeje suvenýrů. Kdo alespoň částečně uhradí ztráty v podobě ušlého zisku obchodníkům a živnostníkům, zejména těm, kteří své provozovny museli uzavřít přímo z nařízení úřadů? Odpovědi jsou stejné jako před dvěma lety při zasedání Světové banky a Mezinárodního měnového fondu. Ruce pryč dává ministerstvo zahraničí, ministerstvo pro místní rozvoj, pražský magistrát i městská část Praha 4. Nevolejme na pomoc kličky a zákony, ale zdravý rozum. Stát uspořádal akci, kvůli níž muselo být pár dnů zavřeno několik desítek či stovek obchodů a provozoven. V pořádku. Podnikatelé vyšli státu vstříc. Také v pořádku. Nyní je na státu, aby se s nimi vyrovnal. V Praze se psaly dějiny - hlásaly novinové titulky. Nechtějme, aby hlásaly, že v Praze se zároveň dála taková malá česká křivda. Pro příště však bude lepší, dají-li se podnikatelé proti akcím státu pojistit. Již letos bylo možné nechat se na průběh summitu NATO připojistit jak proti přerušení výroby či obchodu, tak proti škodě způsobené na majetku. Zatím sice jen formou věrnostní prémie k běžnému majetkovému pojištění, ale nepochybujme o tom, že pojišťovny se této příležitosti chytí a nabídku zdokonalí.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít