Kdo z vás ho máte?

15. října 2012, 12:00 - Blahoslav Hruška, Euro
15. října 2012, 12:00

Politika je řemeslo jako každé jiné. Chce to trochu talentu, ale většina se dá doučit. Dobrý politik by se měl orientovat v zákonech, umět ekonomicky myslet a mít manažerské schopnosti. Především ale jednat s pokorou – vždyť právě špatně vykonávané řemeslo správy věcí veřejných může zavařit nejen bližním spoluobčanům, ale i jejich dětem.

Podstatný rozdíl ve vnímání politického umu ale existuje. Zatímco třeba lékaře by nikdy nenapadlo vzít do ruky sklářskou píšťalu a jít foukat sklenice, do politiky chce proniknout každý. Dobře to ukázaly tyto krajské volby. Nedostatek kvalitních politiků (bez ohledu na jejich stranickou příslušnost) téměř vyzývá k parafrázi řečnické otázky Jiřího Paroubka: Občané, kdo z vás ho máte?

Renomovaného politika nemají třeba v Karlovarském kraji. Tam zvítězili komunisté a jejich krajský lídr Jaroslav Borka má našlápnuto stát se hejtmanem. Prý žádné zestátnění nechystá, prozradil ve vysílání ČT, ale některé podniky, které nefungují chce „dostat do režimu, aby fungovaly“. Svatá prostoto!

Přitom nejde o žádného naivku, který by chtěl najednou dělat politiku „pro lidi“ a jen nevěděl, jak na to. Borka je nejen vystudovaný ruštinář a tělocvikář, ale také zasloužilý trafikant. Seděl v představenstvu karlovarské nemocnice i teplárny a je dost dobře možné, že si volební katapult do čela hejtmanství ani moc nepřál. Prebendy ve firmách ovládaných krajem jsou určitě zajímavější než dělat rudého hejtmana.


Čtěte další komentáře Blahoslava Hrušky

Babica českého kapitalismu

Falešné a prázdné antiperle

Poslední podzim na Hradě


Abychom byli spravedliví – obskurní figury v politice nemá jen KSČM, politika bohužel láká nejrůznější pomatence napříč politickým spektrem. Naštěstí se dají snadno odhalit předem. Jakmile někdo tvrdí, že politika je poslání, měli bychom se před ním mít na pozoru. Houby poslání. Politika je řemeslo trvale udržitelného uplatňování moci. Koneckonců i političtí amatéři, kteří nám slibují, jak to budou dělat lépe, radostněji a transparentněji, obvykle v dalších volbách totálně propadnou. Šťastná to vyhlídka. Jenže kdo to ty čtyři roky s nimi má vydržet?

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít