Kdo vzkřísí hrdé štíty?

29. října 2007, 00:00 - Robert Šimek
29. října 2007, 00:00

Obec Mšené-lázně leží přibližně 13 kilometrů jihozápadně od Roudnice nad Labem. Hlavní atrakcí je zde lázeňský komplex, kousek od hlavní cesty ale stojí také zámek. V současnosti je na prodej.

Zámek Mšené Obec Mšené-lázně leží přibližně 13 kilometrů jihozápadně od Roudnice nad Labem. Hlavní atrakcí je zde lázeňský komplex, kousek od hlavní cesty ale stojí také zámek. V současnosti je na prodej.

Mšenský zámek se nachází na pahorku uprostřed obce, obklopen malým parkem s několika cennými stromy. Dnešní podoba budovy vznikla přestavbou jižního traktu původní tvrze v polovině 19. století. Objekt má novorenesanční štíty a fasády jsou zdobeny sgrafity (psaníčky) i různými plastickými ozdobami.

Současný stav zámku však není dobrý. Stavba je již několik let nevyužitá a rychle chátrá. Má zdevastované interiéry, ve kterých před časem proběhl stavebněhistorický průzkum. Řada zdí je vybouraná a omítky na mnoha místech otlučené na cihlu.

Objekt vlastní Lucie Štěpaníková, spolumajitelka společnosti Adventus (výroba potravin). Zámek koupila teprve před pár lety od obce, nyní ho ale chce znovu prodat. Aktuální cena je 2,27 milionu korun.

 POPIS OBJEKTU

  název - zámek Mšené

  místo - Mšené-lázně

  kraj - Ústecký

  adresa - č. p. 1

  typ - zámek

  stav - chátrající

  využití - ne

  kult. památka - od roku 1958

  nabízí - Avareal.cz

  cena - 2,27 milionu Kč

Jepičí sláva

Prvním doloženým majitelem Mšeného byl roku 1262 Půta z Rýzmberka. Obec pak často měnila majitele, až ji na přelomu 14. a 15. století získal původem saský rok Illburků. Za jejich působení byla ve vsi pravděpodobně vybudována malá gotická tvrz.

Ještě před bitvou na Bílé hoře (1620) patřilo Mšené Zajícům z Házmburka, kteří nepohodlnou tvrz přestavěli na jednoduchý renesanční zámek. Majitelé se v následujících desetiletích znovu často střídali, až roku 1748 koupili panství hrabata Kinští (původně Vchynští ze Vchynic). Zámek se dočkal nákladné opravy a za obcí vznikly roku 1796 lázně.

Sláva ale netrvala dlouho. Již od první poloviny 19. století sloužil zámek již jen jako sídlo zaměstnanců dvora a skladiště. Postupně zchátral natolik, že musela být v 60. letech 19. století zbořena celá jeho severní část.

Jako horký brambor

Roku 1881 Oldřich Kinský objekt prodal a novým majitelem se stal podnikatel František Toman. Jeho rodina pak nechala na konci 19. století zámek přestavět na jednopatrovou luxusní rezidenci s pseudorenesančními štíty.

Obytným účelům sloužila budova až do komunistického puče v roce 1948, kdy byla znárodněna. Stala se sídlem národního výboru, fungovala zde spořitelna a některé sály bylo určeny pro kulturní a společenské akce.

Rodině Tomanů se majetek vrátil teprve po roce 1989. Potomci původních majitelů ale neměli o zámek zájem, proto ho obratem prodali. Budova se dostala znovu do majetku obce, která plánovala využít objekt jako muzeum či školku. Nakonec ale ze všech plánů sešlo a roku 2006 získala budovu současná majitelka.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít