Kdo šetří, má smůlu

12. března 2007, 00:00 - PETR BÝM
12. března 2007, 00:00

Málokterá činnost je tak riziková jako malé a střední podnikání. Na tom se shodují všichni finanční experti. Podnikatelé samotní ovšem tuto skutečnost často nedoceňují. Před loňskými Vánocemi se v Brně udála kuriózní pojistná událost. Na prostranství před jedním z tamějších hypermarketů si rozložil stánek prodejce zábavní pyrotechniky.

Málokterá činnost je tak riziková jako malé a střední podnikání. Na tom se shodují všichni finanční experti. Podnikatelé samotní ovšem tuto skutečnost často nedoceňují.

Před loňskými Vánocemi se v Brně udála kuriózní pojistná událost. Na prostranství před jedním z tamějších hypermarketů si rozložil stánek prodejce zábavní pyrotechniky. Obchody nešly, a tak se vietnamský obchodník rozhodl pro originální reklamní kampaň - aby přesvědčil potenciální zákazníky o kvalitě nabízeného zboží, odpálil několik světlic. Bohužel nešťastným směrem -jedna z nich skončila na střeše hypermarketu, aniž by si toho někdo všiml. Za pár okamžiků od světlice chytila střešní krytina (což stále zůstalo bez povšimnutí) a pak se oheň šířil dále. Celková škoda: 60 milionů korun.

Marketingově zdatný, ale nepříliš opatrný obchodník zmizel, a nikdo ho nikdy nevypátral. Pokud by ovšem podobně katastrofickou reklamu realizovala seriózní firma, náhrada takto způsobené škody by jí nejspíš zlámala vaz. Pokud by nebyla pojištěna na škody vyvolané jejím provozem a zaměstnanci. „Jako pro jiné je i pro podnikatele samozřejmě velmi důležité pojištění majetku, ale stejně tak musejí pojistit i svou činnost,“ říká Michal Neuwirth, vedoucí úseku pojištění malých a středních podniků v pojišťovně Kooperativa. Právě v této oblasti ale má segment SME nemalé dluhy. Už jen málo podniků sice nemá žádnou pojistku (některé typy pojistek jim ostatně ukládá platná legislativa), ale podle odborníků ani zdaleka nepokrývají všechna rizika, která jsou s podnikatelskou činností spojena. Příčin je více, hlavní je neefektivní šetrnost na straně pojistníků i pojištěných. „Hlídání“ nákladů je zvláště pro začínající podniky jednou ze základních priorit, nicméně pro oblasti pojištění přísloví „kdo šetří, má za tři“ není tím nejvhodnějším přístupem. Na druhou stranu není nutné platit více, než je třeba. Na trhu vládne slušná konkurence, liší se sazebníky, různé složení mají pojistné „balíčky“. A není tajemstvím, že větší klienti mohou počítat i se slevami. Při sjednávání pojistky by tedy podniky měly postupovat spíše podle přísloví „dvakrát měř, jednou řež“. V první řadě by měly změřit všechna existující rizika a teprve v druhé náklady na jejich pojištění.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Nabíjet budeme i oblečení. Levi’s ušil chytrou bundu s technologií od Googlu
K Windows 10 ve verzích 1703 a 1607 míří malé opravné balíčky
Nová konzole od Atari bude herní PC s Linuxem a procesorem AMD. Máme první fotky
Microsoft spolu s Facebookem propojil Evropu a USA superrychlým podmořským kabelem
Nadella potvrdil, že byl proti akvizici Nokie. Nevěřil, že je potřeba třetí mobilní ekosystém
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít