Kdo se zeptá manažerů?

15. ledna 2008, 11:32 - Tomáš Rutrle
15. ledna 2008, 11:32

Ekologické chování IT firem se stává součástí jejich společenské odpovědnosti

Manažeři úseků informačních technologií se od svých kolegů ve vedení firem často liší. O firemní aktivity v oblasti spotřeby energie a ekologie se zajímají méně, ale doma více třídí odpad. Až přenesou své návyky z domácností do zaměstnání, přijde vlna zájmu o ekologické informační technologie.

Nevědomost IT manažerů.

Z unikátního průzkumu společnosti Fujitsu-Siemens Computers vyplývá, že IT manažeři častěji než ostatní nevědí, má-li jejich firma dokument pro životní prostředí (ŽP) či na ekologii vyčleněného člověka. A také zda posuzuje dopad jednotlivých činností na ŽP a zapojuje se do projektů na jeho ochranu. Plná čtvrtina IT manažerů neví, jestli jejich firma započítává do celkových nákladů (TCO, Total Cost of Ownership) také náklady na energii. A ještě více jich netuší, je-li jejich firma certifikovaná podle ISO 14001, hlavní normy pro hodnocení řízení firmy z pohledu ŽP.

Zelenější přístup.

Na druhé straně co do ekologického chování v domácnosti vycházejí IT manažeři „zeleněji“ než jejich kolegové - například ukázněněji třídí domovní odpad. Co se však týká hodnocení vývoje ŽP v Česku, jsou většími pesimisty. Také jsou více přesvědčení, že za globální oteplování může člověk. A zajímavé je, že méně než jejich kolegové ve vedení firem jsou naklonění stavbě další tuzemské jaderné elektrárny. S trochou černého humoru by se dalo říct, že právě oni mohou za to, že ji budeme potřebovat. To by však bylo nespravedlivé. Až dosud se totiž IT manažerů nikdo na spotřebu energie neptal - a jejich kapacity spolehlivě vytěžují požadavky na zajištění dostupnosti aplikací.

Nečekaný žrout.

Nejen osobní počítače, monitory, tiskárny a další zařízení, ale ani firemní servery nejsou považované za takové žrouty energie, aby se vyplatilo přemýšlet nad možnými úsporami. Tento dojem je však chybný. Informační a komunikační technologie (ICT) spotřebují v Německu podle Fraunhoferova institutu ročně asi 50 terawatthodin energie. Tvoří to asi deset procent tamní spotřeby elektřiny a téměř dvě procenta spotřebované energie.
Přes polovinu z celkové spotřeby ICT připadá na domácnosti, hlavně na televize. Mimochodem, zajímavé je i další její rozdělení. Domácí spotřebiče a zařízení ze skupiny ICT spotřebují asi polovinu své celkové spotřeby, nejsou-li právě v provozu. Řečeno jinak, v režimu spánku nebo vypnuté (nicméně pod napětím) spotřebují všechny televize, videorekordéry nebo satelity stejně energie, jako když jsou zapnuté. Ve firemním sektoru připadá přes třetinu spotřebované energie na osobní počítače a monitory. Zhruba čtvrtina - a tento podíl rychle roste - připadá podle analytické společnosti Gartner na vrub serverů. Zbytek mají na svědomí kopírky, tiskárny, telekomunikační a počítačové sítě a podobné vybavení.

IT měly výjimku.

Všechny ostatní funkce podniků postihlo šetření energií už dávno. Informační technologie však měly dlouhou dobu z všeobecného šetření výjimku. Asi to je tím, že samy o sobě jsou vnímány jako něco automaticky ekologického. Teleworkingem se přece ušetří oxid uhličitý, který by jinak vyletěl výfukem auta nebo komínem kancelářské budovy. Oběhem digitálních dokumentů se omezí spotřeba papíru. Také už není třeba lisovat CD.
Žádná úspora však dnes není dost velká, aby bylo možné usnout na vavřínech a přestat šetřit. Takže není divu, že informačním technologiím konečně začínají věnovat pozornost ekologové - a s rostoucí cenou energie také ekonomové. Vždyť jde o obrovské peníze. Účet za elektřinu pro firemní servery na celém světě dosáhl v roce 2005 závratných 7,2 miliardy dolarů.

Velká příležitost.

Ekologické chování firem se stává klíčovou součástí jejich celkové společenské odpovědnosti. Z odpovědí top manažerů, kteří se zúčastnili našeho průzkumu, je zřejmé, že si to uvědomují. Informační technologie však zatím nevidí jako oblast možných úspor. Je to paradox. Informační technologie, které jsou považovány za špičku technického pokroku, jsou z pohledu energetické náročnosti zároveň polem neoraným - a přitom velkým. Americká agentura pro ochranu životního prostředí vypracovala analýzu energetické náročnosti datacenter a počítačových serverů vůbec (zákonem ji k tomu vybídl Kongres). Součástí analýzy jsou i možné scénáře dalšího vývoje do roku 2011. Podle konzervativního je možné jednoduchými vylepšeními ušetřit při provozu amerických serverů proti scénáři „as usual“ 23 terawatthodin. Při využití „best practices“ by úspora dosáhla 60 terawatthodin a při masovém zavedení opravdu špičkových technologií dokonce až 74 terawatthodin. To odpovídá 47 milionům tun ušetřeného oxidu uhličitého. Podle zprávy společnosti Gartner zase není problém snížit o 40 procent spotřebu PC a monitorů - a to jednoduchými opatřeními typu důsledného vypínání zařízení, pokud nejsou používána.

Pojďte se vsadit!

S tvrzením „sledujeme energetickou spotřebu našich jednotlivých činností“ v našem průzkumu vyslovilo bezvýhradný souhlas 53 procent manažerů. V rámci skupiny IT manažerů to však bylo pouze 31 procent. To je šokující. Vždyť cena elektrického proudu spotřebovaného typickým serverem včetně nákladů na klimatizaci dosáhne jeho vlastní, za niž byl pořízen, již za tři roky - tedy dříve, než skončí jeho životnost. Pro srovnání, s manažerským vozem za 800 tisíc bychom museli najet čtvrt milionu kilometrů, aby spálil tolik benzinu, jaká byla jeho cena!
Proto jsem přesvědčen, že se časy mění. Pojďte se vsadit, že do roka a do dne se budou IT manažeři ke sledování spotřeby energie hlásit alespoň ve stejné míře jako v našem aktuálním průzkumu jejich kolegové!

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít