Kdo příště zdraží hypotéky?

21. dubna 2010, 17:49 - Petr Stuchlík
21. dubna 2010, 17:49

Manažerský panel

Během uplynulých deseti let se státní dluh České republiky více než zpětinásobil na současných 1,216 bilionu korun. Slyšíme to stále, jenže to není – jen – otázka osudu našich dětí, ale příští rok třeba i osudu vaší hypotéky. Rychlý růst státního dluhu zdánlivě obyvatelstvo netrápí – vyšší mateřská, třináctý důchod, nejrůznější veřejné služby zdarma a pro každého. Všechny tyto návrhy, zdá se (alespoň podle předvolebních průzkumů), většinová česká populace nadšeně vítá. Pokud však budeme podobným tempem v zadlužování státu pokračovat, nedoplatí na něj tvrdě naše děti, jak se často uvádí. Doplatí na něj daleko dříve všichni ti, kteří čerpají například hypoteční úvěr nebo jiné dlouhodobé půjčky.
Pokud s růstem státního dluhu nic neuděláme, zařadí se Česká republika logicky mezi rizikovější dlužníky. V horizontu několika málo let stoupne požadovaná výnosová míra státních dluhopisů. V důsledku růstu státního dluhu tak všichni na vlastní kůži pocítíme takzvaný efekt vytlačování investic. Jinými slovy, pro banky bude úvěrování státu v podobě nákupu státních dluhopisů s vyšší výnosovou mírou atraktivnější, než rizikovější úvěrování soukromého sektoru. V důsledku omezených úvěrových zdrojů přitom může nastat efekt vytlačování soukromých investic podstatně dříve, než bychom si mohli myslet. Již dnes mají banky v rozvahách o sto miliard korun ve státních dluhopisech více, než před třemi lety.
Výnosová míra státních dluhopisů je jedním z referenčních faktorů pro stanovení úrokových sazeb na bankovním trhu. Společně s jejím růstem mohou zdražit úvěry pro ostatní klienty bank – ať již ze segmentu firem a podnikatelů, nebo domácností.
Ačkoli bude zdražení úvěrových zdrojů pro podniky nepříjemné, jistě se s tím schopní podnikatelé nějak vypořádají. U běžných spotřebitelů je však situace jiná – mají omezené možnosti získávat úvěry v zahraničí nebo od soukromých investorů, mají omezené znalosti.
Zatímco v marži kreditních karet nebo leasingů se nárůst požadované úrokové sazby ztratí, u hypoték je každá desetinka v úrokové sazbě podstatná. Tři nebo pět desetin procenta v úrokové sazbě hypotéky znamená stovky nebo tisíce korun navíc v měsíční splátce. Pomůže v takovém případě třináctý důchod nebo vyšší mateřská?

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black…
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Technologie
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Honor 9 je v Česku. Přetahuje se s OnePlus 5, kdo toho za 13 tisíc nabídne víc
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít