Kdo příště zdraží hypotéky?

21. dubna 2010, 17:49 - Petr Stuchlík
21. dubna 2010, 17:49

Manažerský panel

Během uplynulých deseti let se státní dluh České republiky více než zpětinásobil na současných 1,216 bilionu korun. Slyšíme to stále, jenže to není – jen – otázka osudu našich dětí, ale příští rok třeba i osudu vaší hypotéky. Rychlý růst státního dluhu zdánlivě obyvatelstvo netrápí – vyšší mateřská, třináctý důchod, nejrůznější veřejné služby zdarma a pro každého. Všechny tyto návrhy, zdá se (alespoň podle předvolebních průzkumů), většinová česká populace nadšeně vítá. Pokud však budeme podobným tempem v zadlužování státu pokračovat, nedoplatí na něj tvrdě naše děti, jak se často uvádí. Doplatí na něj daleko dříve všichni ti, kteří čerpají například hypoteční úvěr nebo jiné dlouhodobé půjčky.
Pokud s růstem státního dluhu nic neuděláme, zařadí se Česká republika logicky mezi rizikovější dlužníky. V horizontu několika málo let stoupne požadovaná výnosová míra státních dluhopisů. V důsledku růstu státního dluhu tak všichni na vlastní kůži pocítíme takzvaný efekt vytlačování investic. Jinými slovy, pro banky bude úvěrování státu v podobě nákupu státních dluhopisů s vyšší výnosovou mírou atraktivnější, než rizikovější úvěrování soukromého sektoru. V důsledku omezených úvěrových zdrojů přitom může nastat efekt vytlačování soukromých investic podstatně dříve, než bychom si mohli myslet. Již dnes mají banky v rozvahách o sto miliard korun ve státních dluhopisech více, než před třemi lety.
Výnosová míra státních dluhopisů je jedním z referenčních faktorů pro stanovení úrokových sazeb na bankovním trhu. Společně s jejím růstem mohou zdražit úvěry pro ostatní klienty bank – ať již ze segmentu firem a podnikatelů, nebo domácností.
Ačkoli bude zdražení úvěrových zdrojů pro podniky nepříjemné, jistě se s tím schopní podnikatelé nějak vypořádají. U běžných spotřebitelů je však situace jiná – mají omezené možnosti získávat úvěry v zahraničí nebo od soukromých investorů, mají omezené znalosti.
Zatímco v marži kreditních karet nebo leasingů se nárůst požadované úrokové sazby ztratí, u hypoték je každá desetinka v úrokové sazbě podstatná. Tři nebo pět desetin procenta v úrokové sazbě hypotéky znamená stovky nebo tisíce korun navíc v měsíční splátce. Pomůže v takovém případě třináctý důchod nebo vyšší mateřská?

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Malý iPhone SE nebyl nikdy takhle levný. Operátoři šli s cenou výrazně níž než Apple
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít