Kdo přijde po Retexu?

12. listopadu 2008, 00:00 - Robert Šimek
12. listopadu 2008, 00:00

Severomoravský Fulnek byl v minulosti významným průmyslovým centrem.

Fungovala zde řada firem, z nichž největší byla soukenická manufaktura Friedricha Pollacka (později Retex). Její areál je nyní na prodej.

Bývalá továrna Friedricha Pollacka se nachází na západním okraji Fulneku, zhruba půl kilometru od centra města. Jedná se o celkem 14 budov různého typu, převážně o výrobní, skladovací, montážní, administrativní a sociální stavby. Součástí areálu je i úpravna vody a velká kotelna.

V podniku v současnosti ještě doznívá utlumená textilní výroba. K jejímu účelu slouží ale už jen zanedbatelná část objektů. Zbytek je pronajímán několika menším firmám nebo je bez využití.

Majitelem je ivančická firma Ivacar, která však nemá s poměrně rozsáhlým areálem další plány a rozhodla se továrnu prodat. Cena je 24 milionů korun.

POPIS OBJEKTU

  • *název - Pollackova továrna místo - Fulnek kraj - Moravskoslezský lokace - západní předměstí typ - průmyslový areál stav - chátrající využití - částečné kult. památka - ne vlastník - Ivacar Ivančice cena - 24 milionů Kč Sedm statečných Soukenický cech existoval ve Fulneku již v 16. století. V polovině 18. století bylo ve městě 93 soukenických mistrů a fungovala tu i jedna manufaktura s barvírnou a jedna valcha. Opravdový rozvoj textilní výroby ale přišel teprve ve druhé polovině 19. století s nástupem průmyslové revoluce. Kolem historického centra vyrostlo hned sedm nových továren, z nichž největší vznikla roku 1875 na západním předměstí. Jejím zakladatelem byl textilní podnikatel Friedrich Pollack, který pro stavbu využil budovy bývalé strojírny Franze Regniera. Areál dále rozšiřoval a v letech 1893 až 1894 ho doplnil ještě novostavbou tkalcovny, k níž na severní straně přiléhala kotelna s vysokým komínem. Zvětšovala se i výrobní část: roku 1899 o tři pole, roku 1911 o tři haly a roku 1928 ještě o další halu s pultovou střechou. Netkaná změna**

Za druhé světové války koupil továrnu (v rámci arizace židovského majetku) Peter Hückel a byla v ní zavedena výroba leteckých součástek. Po znárodnění v roce 1945 byla výroba sukna obnovena a závod se stal součástí národního podniku Karnola, později Lodena.

Roku 1964 získal areál národní podnik Retex Ivančice a továrna přešla na výrobu netkaných textilií. Ta pokračovala i po roce 1989, kdy už se z Retexu stala akciová společnost se sídlem v Moravském Krumlově. Fulnecký podnik byl jedním z pěti závodů firmy a dlouho se zdálo, že odolá tlakům konkurence. Výroba ale přesto před nedávnem skončila a areál se zařadil mezi tzv. brownfields.

V budoucnu by mohl sloužit skladování či drobné výrobě. Nabízí se i adaptace na stylové bydlení či obchodnědministrativní centrum.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít