Kdo nebude umět prodat, nepřežije

25. listopadu 2002, 00:00 - Dana Rybáková, rybakova@profit.cz
25. listopadu 2002, 00:00

Firmy zanedbávají investice do lidí, kteří mají prodat jejich výrobky Úspěchy výrobních firem závisí především na tom, zda dokáží své výrobky prodat. Uvědomují si to manažeři na západ od našich hranic a stejná pravidla platí i v tuzemsku.

Firmy zanedbávají investice do lidí, kteří mají prodat jejich výrobky

Úspěchy výrobních firem závisí především na tom, zda dokáží své výrobky prodat. Uvědomují si to manažeři na západ od našich hranic a stejná pravidla platí i v tuzemsku.

Obchodníci i další lidé z prodejních týmů budou muset v budoucnosti stále více poskytovat svým klientům i „přidanou hodnotu“. Úspěch celé firmy přímo závisí na úspěchu v prodeji. To jsou závěry, k nimž došel výzkum mezinárodní poradenské společnosti Mercuri International a švýcarské University of St. Gallen. Své názory v něm sdělili vrcholoví manažeři z 342 společností ve dvanácti zemích. Velká většina dotázaných - 84 procenta - očekává v budoucnu další nárůst důležitosti prodeje. Osobní prodej prostřednictvím obchodních zástupců bude i nadále představovat životně důležitou oblast pro většinu firem. Průzkum ukázal, že společnosti utrácejí průměrně 46 procent marketingových nákladů a téměř třináct procent obratu na výdaje spojené s prodejem. Marketingoví specialisté přitom věnují prodeji samému jen nepatrnou pozornost a více se zajímají o produktové řízení, sponzoring či internet. Zvýšit efektivitu však lze hlavně v oblasti prodeje. Západoevropské manažery tedy kromě jiného zaměstnává nutnost optimalizace nákladů na prodej, vyšší efektivnost této životně důležité činnosti, její rozvoj.

Prodej nemá v Česku historii

Význam umění obchodu už nepodceňují ani výrobci v tuzemsku. „Zájem o podporu při rozvoji prodeje - prodejních systémů, procesů a manažerů - v České republice i ve střední Evropě rychle roste,“ uvedl Jiří Šedivý, generální ředitel tuzemské pobočky Mercuri International. Většinu klientů této poradenské a školicí firmy tvoří podle jeho slov manažeři ze zastoupení zahraničních, většinou nadnárodních společností, které rozhodně nepodceňují význam prodeje ani význam kvalitního cíleného rozvoje pracovníků. „Ještě před několika lety byla spolupráce s ryze českou firmou výjimkou a i dnes se podíl českých firem pohybuje mezi deseti až patnácti procenty. Prodej představuje pro české podnikatelské prostředí stále relativně novou funkci. Například tu nepotkáte obchodního zástupce s více než dvacetiletou praxí,“ dodal Šedivý. Přitom platí, kdo neprodává, nemá výsledky - hlavně zisk. Firmy podle Šedivého dávají miliony do vývoje nových produktů, ale už nedají peníze do lidí, kteří mají dané výrobky prodávat. Aby věděli, jak mají produkty prodávat, komu a podobně. „Přitom tato investice představuje zlomek už vynaložených peněz,“ řekl Šedivý.

Náklady tuzemské manažery zatím stále dost netrápí

„Pro české manažery je zatím důležitější zvýšit obrat než šetřit náklady,“ upozornil na další odlišnost tuzemských firem od zahraničních předseda představenstva Mercuri International Gerdt Larsson. Začíná však podle něho být podstatné, aby české firmy udržely krok se zahraničními, a pokud možno nejen to. Cílem by mělo být tyto zahraniční společnosti na tuzemském trhu nahradit. Aby se něco takového dalo splnit, je podstatné poskytování dobrých služeb, a to zejména služeb souvisejících s obchodem. Česko je podle Larssonových zkušeností historicky i kulturně nejrozvinutější zemí střední a východní Evropy. V oblasti prodeje a řízení prodeje jde především o nastavení prodejních systémů, což bylo podle jeho slov jednodušší právě v České republice než v okolních státech. Na druhé straně Šedivý upozornil na to, že pokud jde o výdaje na rozvoj a vzdělávání, zůstávají české firmy ve srovnání s Evropou pozadu. Je-li průměrné procento výdajů na vzdělávání vzhledem k personálním nákladům v Unii 1,6 procenta, v Česku je to přesně polovina - 0,8 procenta. Česko v této oblasti předbíhají nejenom západní státy, ale i země střední Evropy. Polsko a Maďarsko vydávají na rozvoj a vzdělávání 1,4 procenta personálních nákladů. Ještě hůře vidí tyto poměry generální ředitel české agentury na podporu obchodu CzechTrade Martin Tlapa. Podle něho se Česko může ještě spolehnout na technické profese, situace v marketingu je však jiná. „V oblasti prodeje již dávno nestačí jen dobré vztahy,“ řekl Tlapa. Podle jeho slov v zemích Evropské unie je více než osmdesát procent podniků, které na vzdělávání svých zaměstnanců věnují více než dvě procenta z vyplacených mezd, zatímco u nás je to necelé procento. Český zaměstnanec věnuje odbornému vzdělávání průměrně 25 hodin ročně, ale například v Dánsku, Irsku a ve Španělsku je to více než čtyřicet hodin za rok. Vzdělávání vlastních pracovníků zajišťují pouze dvě třetiny tuzemských společností s více než 250 zaměstnanci a jen čtvrtina firem pod padesát pracovníků.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
AMD Ryzen 3 1200 a 1300X – Čtyřjádra za skvělé ceny (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít