Kdo má ještě zájem

21. července 2003, 00:00 - admin
21. července 2003, 00:00

ManažeřiManažeři Sokolovské uhelné mají ve snaze získat většinový balík akcií podporu dalších lidí z regionu. Například Jindřich Pabian z Báňské stavební společnosti řekl deníku Právo: "Faktury od Sokolovské uhelné jsou vždy zaplaceny v termínu.

Manažeři

Manažeři Sokolovské uhelné mají ve snaze získat většinový balík akcií podporu dalších lidí z regionu. Například Jindřich Pabian z Báňské stavební společnosti řekl deníku Právo: „Faktury od Sokolovské uhelné jsou vždy zaplaceny v termínu. Pokud by přišel nový vlastník, přivedl by vlastní dodavatele a regionální firmy by se ocitly až na konci dodavatelského řetězce.“ A šéf sdružení podnikatelů Sokolovska Václav Dučínský uvedl: „Budeme hledat podporu pro přímou manažerskou privatizaci. Obáváme se, že když privatizaci upečou lobbistické skupiny v Praze, bude tu do dvou let situace horší než na Mostecku.“ Tyto výroky samozřejmě podporuje současný generální ředitel Sokolovské uhelné František Štěpánek: „My jsme tu od roku 1994 investovali 12 miliard. Pokud bude nový vlastník odvážet z regionu peníze a pracovní síly, bude to mít vážné důsledky pro celý kraj.“

Northland Power

Northland Power byl založen v roce 1987 v Kanadě, dnes je tam jedním z největších nezávislých producentů elektrické energie. V Kanadě provozuje čtyři malé tepelné elektrárny. Kromě aktivit na severoamerickém kontinentu se angažuje i například na Ukrajině. Založil joint venture s ukrajinským partnerem a na předměstí Kyjeva staví elektrárnu a teplárnu, která by dodávala teplo pro 300 000 lidí.

International Power

Druhým zahraničním zájemcem, který potvrdil snahu zapojit se do privatizace, je britsko-americká International Power, vlastnící v tuzemsku Elektrárnu Opatovice. International Power zatím zvažuje, zda se bude zajímat o privatizaci jak Sokolovské uhelné, tak i Severočeských dolů. Zatím nevylučuje, že se zapojí do obou privatizačních soubojů. „Určite se o doly zajímáme a do souteže půjdeme. Souvisí to s tím, ze chceme posílit naši pozici ve střední Evropě,“ uvedl v médiích Richard Lapin z českého zastoupení firmy.

Penta

Agresivní slovensko-česká firma Penta se mimo jiné zabývá skupováním obchodem s pohledávkami. O možném spojení do soutěže o Sokolovskou uhelnou jednala s jejím managementem, který sám nemá dostatek peněz na zaplacení kupní ceny. „Jednání s vedením Sokolovské byla ale o tom, s kým se budeme o doly ucházet, není rozhodnuto,“ tvrdí šéf Penty Marek Dospiva. Spekuluje se, že by Pentu doprovázela do světa uhlí silná finanční skupina PPF, která ovládá například Českou pojišťovnu, E-banku, Homekredit nebo První městskou banku.

RWE

Německý koncern je třetí největší energetickou skupinou v Evropě, zásobuje elektřinou, vodou, plynem a zabývá se ekologickými službami. Má akvizice ve všech zemích Visegrádu. Svojí účast zatím oficiálně nepotvrdil.

E.ON

Společnost s ústředím v Mnichově je evropskou kontinentální jedničkou, vlastní i společnosti v USA a Velké Británii. Má podíly ve více než 250 firmách. Zabývá se zejména distribucí elektřiny a dálkovou dopravou plynu. V České republice má většinový podíl v Jihočeské energetice a podíly v dalších regionálních distributorech. Také E.ON svůj zájem dosud nepotvrdil.

FOTO: ČTK (3x)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít