Kdo má ještě zájem

21. července 2003, 00:00 - admin
21. července 2003, 00:00

ManažeřiManažeři Sokolovské uhelné mají ve snaze získat většinový balík akcií podporu dalších lidí z regionu. Například Jindřich Pabian z Báňské stavební společnosti řekl deníku Právo: "Faktury od Sokolovské uhelné jsou vždy zaplaceny v termínu.

Manažeři

Manažeři Sokolovské uhelné mají ve snaze získat většinový balík akcií podporu dalších lidí z regionu. Například Jindřich Pabian z Báňské stavební společnosti řekl deníku Právo: „Faktury od Sokolovské uhelné jsou vždy zaplaceny v termínu. Pokud by přišel nový vlastník, přivedl by vlastní dodavatele a regionální firmy by se ocitly až na konci dodavatelského řetězce.“ A šéf sdružení podnikatelů Sokolovska Václav Dučínský uvedl: „Budeme hledat podporu pro přímou manažerskou privatizaci. Obáváme se, že když privatizaci upečou lobbistické skupiny v Praze, bude tu do dvou let situace horší než na Mostecku.“ Tyto výroky samozřejmě podporuje současný generální ředitel Sokolovské uhelné František Štěpánek: „My jsme tu od roku 1994 investovali 12 miliard. Pokud bude nový vlastník odvážet z regionu peníze a pracovní síly, bude to mít vážné důsledky pro celý kraj.“

Northland Power

Northland Power byl založen v roce 1987 v Kanadě, dnes je tam jedním z největších nezávislých producentů elektrické energie. V Kanadě provozuje čtyři malé tepelné elektrárny. Kromě aktivit na severoamerickém kontinentu se angažuje i například na Ukrajině. Založil joint venture s ukrajinským partnerem a na předměstí Kyjeva staví elektrárnu a teplárnu, která by dodávala teplo pro 300 000 lidí.

International Power

Druhým zahraničním zájemcem, který potvrdil snahu zapojit se do privatizace, je britsko-americká International Power, vlastnící v tuzemsku Elektrárnu Opatovice. International Power zatím zvažuje, zda se bude zajímat o privatizaci jak Sokolovské uhelné, tak i Severočeských dolů. Zatím nevylučuje, že se zapojí do obou privatizačních soubojů. „Určite se o doly zajímáme a do souteže půjdeme. Souvisí to s tím, ze chceme posílit naši pozici ve střední Evropě,“ uvedl v médiích Richard Lapin z českého zastoupení firmy.

Penta

Agresivní slovensko-česká firma Penta se mimo jiné zabývá skupováním obchodem s pohledávkami. O možném spojení do soutěže o Sokolovskou uhelnou jednala s jejím managementem, který sám nemá dostatek peněz na zaplacení kupní ceny. „Jednání s vedením Sokolovské byla ale o tom, s kým se budeme o doly ucházet, není rozhodnuto,“ tvrdí šéf Penty Marek Dospiva. Spekuluje se, že by Pentu doprovázela do světa uhlí silná finanční skupina PPF, která ovládá například Českou pojišťovnu, E-banku, Homekredit nebo První městskou banku.

RWE

Německý koncern je třetí největší energetickou skupinou v Evropě, zásobuje elektřinou, vodou, plynem a zabývá se ekologickými službami. Má akvizice ve všech zemích Visegrádu. Svojí účast zatím oficiálně nepotvrdil.

E.ON

Společnost s ústředím v Mnichově je evropskou kontinentální jedničkou, vlastní i společnosti v USA a Velké Británii. Má podíly ve více než 250 firmách. Zabývá se zejména distribucí elektřiny a dálkovou dopravou plynu. V České republice má většinový podíl v Jihočeské energetice a podíly v dalších regionálních distributorech. Také E.ON svůj zájem dosud nepotvrdil.

FOTO: ČTK (3x)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Revoluce? Už dnes si můžete objednat auto na solární pohon.…
Range Rover Velar nadchne už svým vzhledem. Ale tím to nekončí [první dojmy a velká galerie]
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti, Aran nebo Teide
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Technologie
Kompletní parametry Skylake-X s 12 až 18 jádry jsou venku. Takty mají překvapivě vysoko
LibreOffice 5.4 vyšel ke stažení. Generuje menší dokumenty a kvalitnější PDF
Na podzim skončí podpora Windows 10 v1511. Toto vydání už skoro nikdo nepoužívá
Konkurence nebo ne, Intel měl v druhém čtvrtletí rekordní tržby. Zvedl i cíle pro celý rok
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít