Kdo je v Česku vesmír?

03. prosince 2007, 00:00 - Michal Plavec
03. prosince 2007, 00:00

Jak může Česká kosmická kancelář, jejímž zaklada-telem je soukromá osoba, jednat jménem ČR?

Současné kroky vlády snad definitivně otevřou Česku dveře do Evropské kosmické agentury (ESA). Organizace, jež se za krátkou dobu stala vítaným protipólem, ale i spolupracovníkem americké NASA. Začátky sice rozhodně ne-byly jednoduché, ale dnes se jedná o jednu z nejúspěšnějších evropských organizací. A kupodivu nemluvíme ani o jedné z těch mlsných evropských struktur, kde valná část prostředků plyne na pokrytí výloh a málokterý z výdajů má dlouhodobější smysl.

Rozpočet 2,6 miliardy eur je impozantní, ale ještě zajímavější a pro drobné a střední podnikatele přitažlivější je skutečnost, že do vývoje a výzkumu jde přibližně 62 procent těchto prostředků. A že právě malí a střední podnikatelé mají do budoucna získávat větší a větší díl těchto zakázek na úkor velkých průmyslových gigantů. Až potud by to byla hudba lahodící uchu každého podnikatele. To bychom však nesměli být v Česku.

Za jedenáct let od podpisu první smlouvy se republice nepodařilo stát se stálým a právoplatným členem Evropské kosmické agentury. Od počátku totiž není vůbec jasné, kdo má organizaci vstupu na starosti. Je to nyní Česká kosmická kancelář, jež se považuje za jediného oprávněného? Nebo je to ministerstvo školství, přes které jdou dosti nelogicky všechny projekty? Vyznat se ve struktuře českého vesmírného programu mi osobně připadá skoro nemožné. Proč musí v současné době společnost, jež se svou vlastní pílí a kvalitami dostane k zakázkám ESA, mít ještě dobrozdání od České kosmické kanceláře? Jak může obecně prospěšná společnost, jejímž zakladatelem je soukromá osoba, jednat jménem České republiky a vystupovat jako partner Evropské kosmické agentury? Kdo dal České kosmické kanceláři takové právo? Nedivím se snaze těch dvanácti úspěšných společností, že založily společně s CzechTrade, jako protějšek této neprůhledné společnosti, „vlastní“ Czech Space Alliance. Tvrdí, že nechtějí rozhodovat o bytí a nebytí jiných, jde jim pouze o to, aby se dostávali ke stejným informacím jako Česká kosmická kancelář. Zahraniční obchod potřebuje CzechTrade a ne ministerstvo školství. Můžeme jen doufat, že si vláda uvědomí, o jak velké zakázky a jakou velkou výzvu pro české firmy jde. Abychom jako obvykle neskončili s očima pro pláč a z velkolepých nadějí nezůstalo slzavé údolí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Chcete hlasovat v českých volbách ze zahraničí? Tak si pospěšte!
Auta
Audi A7 Sportback nové generace se představí ve čtvrtek.…
Kolik stojí provoz auta na daních? Stát si z vás ročně vezme desítky tisíc
Může být Volkswagen Amarok rychlejší než Golf GTI? Australané dokázali, že ano
Pět hrubých řidičských chyb, které vás mohou na silnici stát život
Opel Crossland X dostal originální verzi na LPG. Sportovec to ale nebude
Technologie
Intel chystá kvantové počítače. S centrem QuTech vyrobili 17 qubitů na jednom čipu
Huawei Mate 10: první dojmy z nové řady inteligentních phabletů (video)
Nahotinky jako vědecký projekt. PornHub na třídění videí využije umělou inteligenci
Navštivte jiné světy. V Google Mapách najdete i planety a měsíce
Sedm dopravních značek, které řidiči nejčastěji ignorují nebo chápou špatně
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít