Kdo je v Česku vesmír?

03. prosince 2007, 00:00 - Michal Plavec
03. prosince 2007, 00:00

Jak může Česká kosmická kancelář, jejímž zaklada-telem je soukromá osoba, jednat jménem ČR?

Současné kroky vlády snad definitivně otevřou Česku dveře do Evropské kosmické agentury (ESA). Organizace, jež se za krátkou dobu stala vítaným protipólem, ale i spolupracovníkem americké NASA. Začátky sice rozhodně ne-byly jednoduché, ale dnes se jedná o jednu z nejúspěšnějších evropských organizací. A kupodivu nemluvíme ani o jedné z těch mlsných evropských struktur, kde valná část prostředků plyne na pokrytí výloh a málokterý z výdajů má dlouhodobější smysl.

Rozpočet 2,6 miliardy eur je impozantní, ale ještě zajímavější a pro drobné a střední podnikatele přitažlivější je skutečnost, že do vývoje a výzkumu jde přibližně 62 procent těchto prostředků. A že právě malí a střední podnikatelé mají do budoucna získávat větší a větší díl těchto zakázek na úkor velkých průmyslových gigantů. Až potud by to byla hudba lahodící uchu každého podnikatele. To bychom však nesměli být v Česku.

Za jedenáct let od podpisu první smlouvy se republice nepodařilo stát se stálým a právoplatným členem Evropské kosmické agentury. Od počátku totiž není vůbec jasné, kdo má organizaci vstupu na starosti. Je to nyní Česká kosmická kancelář, jež se považuje za jediného oprávněného? Nebo je to ministerstvo školství, přes které jdou dosti nelogicky všechny projekty? Vyznat se ve struktuře českého vesmírného programu mi osobně připadá skoro nemožné. Proč musí v současné době společnost, jež se svou vlastní pílí a kvalitami dostane k zakázkám ESA, mít ještě dobrozdání od České kosmické kanceláře? Jak může obecně prospěšná společnost, jejímž zakladatelem je soukromá osoba, jednat jménem České republiky a vystupovat jako partner Evropské kosmické agentury? Kdo dal České kosmické kanceláři takové právo? Nedivím se snaze těch dvanácti úspěšných společností, že založily společně s CzechTrade, jako protějšek této neprůhledné společnosti, „vlastní“ Czech Space Alliance. Tvrdí, že nechtějí rozhodovat o bytí a nebytí jiných, jde jim pouze o to, aby se dostávali ke stejným informacím jako Česká kosmická kancelář. Zahraniční obchod potřebuje CzechTrade a ne ministerstvo školství. Můžeme jen doufat, že si vláda uvědomí, o jak velké zakázky a jakou velkou výzvu pro české firmy jde. Abychom jako obvykle neskončili s očima pro pláč a z velkolepých nadějí nezůstalo slzavé údolí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít