Kdo je v Česku vesmír?

03. prosince 2007, 00:00 - Michal Plavec
03. prosince 2007, 00:00

Jak může Česká kosmická kancelář, jejímž zaklada-telem je soukromá osoba, jednat jménem ČR?

Současné kroky vlády snad definitivně otevřou Česku dveře do Evropské kosmické agentury (ESA). Organizace, jež se za krátkou dobu stala vítaným protipólem, ale i spolupracovníkem americké NASA. Začátky sice rozhodně ne-byly jednoduché, ale dnes se jedná o jednu z nejúspěšnějších evropských organizací. A kupodivu nemluvíme ani o jedné z těch mlsných evropských struktur, kde valná část prostředků plyne na pokrytí výloh a málokterý z výdajů má dlouhodobější smysl.

Rozpočet 2,6 miliardy eur je impozantní, ale ještě zajímavější a pro drobné a střední podnikatele přitažlivější je skutečnost, že do vývoje a výzkumu jde přibližně 62 procent těchto prostředků. A že právě malí a střední podnikatelé mají do budoucna získávat větší a větší díl těchto zakázek na úkor velkých průmyslových gigantů. Až potud by to byla hudba lahodící uchu každého podnikatele. To bychom však nesměli být v Česku.

Za jedenáct let od podpisu první smlouvy se republice nepodařilo stát se stálým a právoplatným členem Evropské kosmické agentury. Od počátku totiž není vůbec jasné, kdo má organizaci vstupu na starosti. Je to nyní Česká kosmická kancelář, jež se považuje za jediného oprávněného? Nebo je to ministerstvo školství, přes které jdou dosti nelogicky všechny projekty? Vyznat se ve struktuře českého vesmírného programu mi osobně připadá skoro nemožné. Proč musí v současné době společnost, jež se svou vlastní pílí a kvalitami dostane k zakázkám ESA, mít ještě dobrozdání od České kosmické kanceláře? Jak může obecně prospěšná společnost, jejímž zakladatelem je soukromá osoba, jednat jménem České republiky a vystupovat jako partner Evropské kosmické agentury? Kdo dal České kosmické kanceláři takové právo? Nedivím se snaze těch dvanácti úspěšných společností, že založily společně s CzechTrade, jako protějšek této neprůhledné společnosti, „vlastní“ Czech Space Alliance. Tvrdí, že nechtějí rozhodovat o bytí a nebytí jiných, jde jim pouze o to, aby se dostávali ke stejným informacím jako Česká kosmická kancelář. Zahraniční obchod potřebuje CzechTrade a ne ministerstvo školství. Můžeme jen doufat, že si vláda uvědomí, o jak velké zakázky a jakou velkou výzvu pro české firmy jde. Abychom jako obvykle neskončili s očima pro pláč a z velkolepých nadějí nezůstalo slzavé údolí.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít