Kdo je kdo?

19. května 2003, 00:00 - Jakub Turek
19. května 2003, 00:00

HOROLEZECTVÍ A HORSKÁ TURISTIKAHorský vůdce: Nejvyšší možná kvalifikace pro vodění komerčních výprav na hory. Klienty bere na horské túry, provozuje s nimi skialpinizmus, vede lezecký výcvik na nižších skálách i na umělých stěnách. Ve všech alpských zemích může být horským vůdcem jen člen mezinárodní organizace UIAGM, která zaručuje náročný výcvik svých členů.

HOROLEZECTVÍ A HORSKÁ TURISTIKA

Horský vůdce: Nejvyšší možná kvalifikace pro vodění komerčních výprav na hory. Klienty bere na horské túry, provozuje s nimi skialpinizmus, vede lezecký výcvik na nižších skálách i na umělých stěnách. Ve všech alpských zemích může být horským vůdcem jen člen mezinárodní organizace UIAGM, která zaručuje náročný výcvik svých členů. Horští vůdci ručí za pohyb svých klientů na horách a zároveň jsou velmi dobře pro sebe i klienty pojištěni. V alpských zemích nikdo jiný nesmí na hory vodit komerční výpravy.

Trekingový vůdce: V některých evropských zemích kvalifikace pro vedení turistického putování po horách. Obvykle se chodí po značených stezkách. Oblíbené je sedmidenní putování okolo Mont Blancu nebo turistické výstupy na Triglav či Mangrt v Julských Alpách.

Horský průvodce: Tuzemská specialita podle živnostenského zákona. Je to člověk, který má povolení dělat něco jako horského vůdce, ale bez jeho znalostí, odpovědnosti a pojištění. Licence vydávají střediska akreditovaná u ministerstva školství.

Sportovní instruktor: Živnostenský zákon tak označuje lidi, kteří dostanou licenci od akreditovaného střediska vést určitý druh sportovních akcí (např. lezení po skálách, umělých stěnách nebo různé lanové hrátky, jakými je mimo jiné slaňování).

Instruktor Českého horolezeckého svazu: Člověk proškolený Českým horolezeckým svazem, aby vedl výcvik členů této organizace.

Instruktor Österreichische Alpenverein: Kvalifikace pro vedení sportovních oddílů. Kompetence instruktora jsou stejné jako u Českého horolezeckého svazu, ale výuka budoucích instruktorů je mnohem náročnější. Rakouský alpský spolek má pobočky i v Česku.

Člen horské služby: S voděním na hory nemá nic společného. Jeho kompetence jsou směrovány na záchranu zdraví a životů.

POTÁPĚNÍ

Potápěč: V systému CMAS, který je ušitý na míru organizovanému a sportovnímu potápění, se podle předepsaných kritérií označují postupně od stupně P* přes P k nejvyššímu P*. Systém PADI, vhodný především pro rekreační potápění, označuje podobné stupně jako OWD, AOWD a Divemaster. Bez této kvalifikace nedostane potápěč na základnách v zahraničí vzduch, nepustí ho do vody na samostatný ponor a například v Chorvatsku je jeho samostatné potápění stíháno policií.

Instruktor : Školený instruktor má oprávnění podle stupně své kvalifikace vodit pod hladinu komerční i nekomerční klienty s kvalifikací a v některých případech i bez ní. Za svěřence v zahraničí ručí trestně i finančně, v tuzemsku spíše morálně. CMAS označuje instruktory I*, I, I* a PADI má jen dva stupně AI, OWSI. Jejich stupně se netýkají pracovních a vojenských potápěčů.

RAFTING

Vůdce výpravy: Trip Leader je nejvyšší možná kvalifikace pro vedení vodáckého zájezdu na vícemístných nafukovacích člunech. Mezinárodní raftingová federace ji vydává po prokázání několikaleté praxe na raftu s nižší licencí. Vůdce výpravy ovládá nejen kormidlování, ale také psychologii vedení skupin, záchranu klientů z divoké vody, spolupráci několika raftů v krizových situacích a samozřejmě i zdravovědu.

Vůdce člunu: Raft Guide potřebuje nejméně dva roky praxe na vodě, znalost záchrany života a zdraví a bezchybné ovládání raftu.

Instruktor vodních sportů: Obě licence Mezinárodní raftingové federace český právní řád neuznává a nemůže na ně být udělen živnostenský list. Ten získávají zájemci na základě jednoduššího kurzu plavčíka u Vodní záchranné služby a školení v akreditovaném středisku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít