Kdo chce být in, pořídí si domek na dobré adrese

24. února 2003, 00:00 - Tomáš Johánek, publicista
24. února 2003, 00:00

Vzhledem k neustále rostoucí průměrné mzdě v České republice a klesajícím úrokovým sazbám, které výrazně zlevňují úvěry a zejména hypotéky, se stále rozšiřuje počet těch, co si mohou dovolit koupit nový byt či rodinný domek. Pokud se rozhodnou pro rodinný domek a chtějí "jít s dobou", pořídí si cihlový rodinný domek v nějaké atraktivní lokalitě.

Vzhledem k neustále rostoucí průměrné mzdě v České republice a klesajícím úrokovým sazbám, které výrazně zlevňují úvěry a zejména hypotéky, se stále rozšiřuje počet těch, co si mohou dovolit koupit nový byt či rodinný domek.

Pokud se rozhodnou pro rodinný domek a chtějí „jít s dobou“, pořídí si cihlový rodinný domek v nějaké atraktivní lokalitě. Největší zájem je o domky s pozemkem o velikosti 4+1 až 5+1 za cenu mezi třemi až čtyřmi miliony korun. Z nabídky bytů se nyní nejlépe prodávají byty o velikosti 2+ k. k. Vyplývá to alespoň z informací jedničky na českém trhu s rodinnými domky, společnosti Central Group.

Stoupá zájem o luxusnější bydlení

Podle generálního ředitele této firmy Dušana Kunovského stoupá zájem o větší pozemky a dražší domy. „Souvisí to také s připravovaným vstupem České republiky do Evropské unie, kdy ceny nemovitostí půjdou nahoru,“ domnívá se Kunovský. To totiž nahrává spekulantům, kteří nyní koupí nemovitost a po vstupu ČR do EU se ji budou snažit zase prodat. Například v Praze 4-Libuši, kde firma nabízí velké pozemky s luxusními domy, je vyprodáno ještě před tím, než se vůbec začalo stavět. Pokud jde o výběr vhodné lokality, jsou v kurzu jednak vyhlášené lokality typu Průhonic či lokality, které nabízejí vhodnou kombinaci zeleně, dobré dopravní dostupnosti a dostupných služeb. „Každý si vybírá lokalitu podle toho, co je mu bližší. Pokud někdo nemá děti a má auto, tak pro něj není problém dostat se autem někam do přírody, kde má absolutní klid,“ upozornil dále Kunovský. Naopak pro rodiny s dorůstajícími dětmi je nejvhodnější město a tady hraje stále jednoznačný prim Praha. Naprostá většina klientů Central Groupu volí kompletní servis, rozhodne se tedy pro koupi hotového domu i s pozemkem za pevnou cenu. Typickým klientem této firmy je rodina středního věku se dvěma dětmi, která bydlí v bytě v Praze či mimo Prahu, má určité solidní zaměstnání, část peněz mají našetřeno, část peněz jsou schopni čerpat formou hypotečního úvěru a část peněz získají prodejem svého dosavadního bytu. Přibližně polovinu stavěných rodinných domků prodá Central Group ještě před zahájením stavebních prací, 40 procent během stavebních prací a pouhých 10 procent až po dokončení stavby. Nejčastějším způsobem financování je kombinace hypoték a stavebního spoření.

Nedostatek vhodných lokalit

Problémem, se kterým se potýká nejen Central Group, ale i řada dalších stavebních firem, je nedostatek vhodných lokalit pro bytovou výstavbu. „Když se člověk podívá na územní plán Prahy, vypadá to, že těch lokalit je spousta, ale má to mnoho záludností,“ říká Kunovský. V řadě lokalit jsou například velice nepřehledné majetkoprávní vztahy, není tam tedy reálné scelit větší pozemek a začít na něm stavět. Mnohdy je nutné jednat s majiteli desítek pozemků. Pak stačí, aby se jeden majitel rozhodl, že neprodá, a celá lokalita je ztracená. Dále jsou v územním plánu lokality, které se tam podle Kunovského dostaly vysloveně omylem. „Je tam třeba lokalita, kde je 15metrová navážka včetně toxických odpadů, přesto to bylo určeno pro bytovou výstavbu,“ pokračuje šéf Central Groupu. Lidé prý nyní také neprodávají své pozemky tak snadno, jako tomu bylo před lety, neboť vyčkávají na zvýšení hodnoty těchto pozemků. Kunovský se rovněž domnívá, že na českém trhu je obrovský deficit bytů, proto bude tento trh nadále růst. „Bude trvat několik desítek let, než se trh alespoň částečně stabilizuje,“ tvrdí. Očekávat se dá zejména další rozvoj lokalit v těsné blízkosti Prahy, neboť metropole bude i nadále přitahovat lidi z celé republiky.

Pozor na vlhkost

Pokud jde o materiály používané na stavbu domků, jednoznačně vedou cihly. Samozřejmostí jsou již také plastová okna, i když na trhu jsou stále i okna dřevěná, tak zvaná euro okna. „Nevýhodou euro oken je to, že jsou jednak cenově trochu výš a musí se asi jednou za deset let ošetřit nátěrem. Plast je stálobarevný a prakticky bezúdržbový, pomineme-li nutnost občas okna seřídit,“ říká vedoucí úseku výstavby Central Groupu Milan Čech. Stále žádanější jsou masivní vstupní dveře, které se však podle Čecha musí instalovat až poté, co objekt důkladně vyschne. „Při stavění mokrou technologií trvá asi tak rok, než dům zcela vyschne,“ upozorňuje Čech. S vlhkostí souvisí i pokládání podlahy. Nejběžnější podlahou jsou dnes laminátové podlahy, které však také potřebují, aby v domě byla optimální vlhkost. Jinak totiž hrozí, že se zkroutí a bude nutné celou podlahu předělat. Nutné je také dbát na to, aby laminátová podlaha v jednotlivých místnostech odpovídala správnému stupni zátěže. Méně zátěžové podlahy se velice rychle poškrábou. „Levné podlahy jsou málozátěžové a moc toho nevydrží,“ upozorňuje Čech. Nábytek v domcích zůstává i nadále většinou dřevěný, dřevo se také často používá na obklady stěn. Koupelny, sociální zařízení a často i kuchyně bývají doménou keramických dlažeb.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít