Kdo chce být in, pořídí si domek na dobré adrese

24. února 2003, 00:00 - Tomáš Johánek, publicista
24. února 2003, 00:00

Vzhledem k neustále rostoucí průměrné mzdě v České republice a klesajícím úrokovým sazbám, které výrazně zlevňují úvěry a zejména hypotéky, se stále rozšiřuje počet těch, co si mohou dovolit koupit nový byt či rodinný domek. Pokud se rozhodnou pro rodinný domek a chtějí "jít s dobou", pořídí si cihlový rodinný domek v nějaké atraktivní lokalitě.

Vzhledem k neustále rostoucí průměrné mzdě v České republice a klesajícím úrokovým sazbám, které výrazně zlevňují úvěry a zejména hypotéky, se stále rozšiřuje počet těch, co si mohou dovolit koupit nový byt či rodinný domek.

Pokud se rozhodnou pro rodinný domek a chtějí „jít s dobou“, pořídí si cihlový rodinný domek v nějaké atraktivní lokalitě. Největší zájem je o domky s pozemkem o velikosti 4+1 až 5+1 za cenu mezi třemi až čtyřmi miliony korun. Z nabídky bytů se nyní nejlépe prodávají byty o velikosti 2+ k. k. Vyplývá to alespoň z informací jedničky na českém trhu s rodinnými domky, společnosti Central Group.

Stoupá zájem o luxusnější bydlení

Podle generálního ředitele této firmy Dušana Kunovského stoupá zájem o větší pozemky a dražší domy. „Souvisí to také s připravovaným vstupem České republiky do Evropské unie, kdy ceny nemovitostí půjdou nahoru,“ domnívá se Kunovský. To totiž nahrává spekulantům, kteří nyní koupí nemovitost a po vstupu ČR do EU se ji budou snažit zase prodat. Například v Praze 4-Libuši, kde firma nabízí velké pozemky s luxusními domy, je vyprodáno ještě před tím, než se vůbec začalo stavět. Pokud jde o výběr vhodné lokality, jsou v kurzu jednak vyhlášené lokality typu Průhonic či lokality, které nabízejí vhodnou kombinaci zeleně, dobré dopravní dostupnosti a dostupných služeb. „Každý si vybírá lokalitu podle toho, co je mu bližší. Pokud někdo nemá děti a má auto, tak pro něj není problém dostat se autem někam do přírody, kde má absolutní klid,“ upozornil dále Kunovský. Naopak pro rodiny s dorůstajícími dětmi je nejvhodnější město a tady hraje stále jednoznačný prim Praha. Naprostá většina klientů Central Groupu volí kompletní servis, rozhodne se tedy pro koupi hotového domu i s pozemkem za pevnou cenu. Typickým klientem této firmy je rodina středního věku se dvěma dětmi, která bydlí v bytě v Praze či mimo Prahu, má určité solidní zaměstnání, část peněz mají našetřeno, část peněz jsou schopni čerpat formou hypotečního úvěru a část peněz získají prodejem svého dosavadního bytu. Přibližně polovinu stavěných rodinných domků prodá Central Group ještě před zahájením stavebních prací, 40 procent během stavebních prací a pouhých 10 procent až po dokončení stavby. Nejčastějším způsobem financování je kombinace hypoték a stavebního spoření.

Nedostatek vhodných lokalit

Problémem, se kterým se potýká nejen Central Group, ale i řada dalších stavebních firem, je nedostatek vhodných lokalit pro bytovou výstavbu. „Když se člověk podívá na územní plán Prahy, vypadá to, že těch lokalit je spousta, ale má to mnoho záludností,“ říká Kunovský. V řadě lokalit jsou například velice nepřehledné majetkoprávní vztahy, není tam tedy reálné scelit větší pozemek a začít na něm stavět. Mnohdy je nutné jednat s majiteli desítek pozemků. Pak stačí, aby se jeden majitel rozhodl, že neprodá, a celá lokalita je ztracená. Dále jsou v územním plánu lokality, které se tam podle Kunovského dostaly vysloveně omylem. „Je tam třeba lokalita, kde je 15metrová navážka včetně toxických odpadů, přesto to bylo určeno pro bytovou výstavbu,“ pokračuje šéf Central Groupu. Lidé prý nyní také neprodávají své pozemky tak snadno, jako tomu bylo před lety, neboť vyčkávají na zvýšení hodnoty těchto pozemků. Kunovský se rovněž domnívá, že na českém trhu je obrovský deficit bytů, proto bude tento trh nadále růst. „Bude trvat několik desítek let, než se trh alespoň částečně stabilizuje,“ tvrdí. Očekávat se dá zejména další rozvoj lokalit v těsné blízkosti Prahy, neboť metropole bude i nadále přitahovat lidi z celé republiky.

Pozor na vlhkost

Pokud jde o materiály používané na stavbu domků, jednoznačně vedou cihly. Samozřejmostí jsou již také plastová okna, i když na trhu jsou stále i okna dřevěná, tak zvaná euro okna. „Nevýhodou euro oken je to, že jsou jednak cenově trochu výš a musí se asi jednou za deset let ošetřit nátěrem. Plast je stálobarevný a prakticky bezúdržbový, pomineme-li nutnost občas okna seřídit,“ říká vedoucí úseku výstavby Central Groupu Milan Čech. Stále žádanější jsou masivní vstupní dveře, které se však podle Čecha musí instalovat až poté, co objekt důkladně vyschne. „Při stavění mokrou technologií trvá asi tak rok, než dům zcela vyschne,“ upozorňuje Čech. S vlhkostí souvisí i pokládání podlahy. Nejběžnější podlahou jsou dnes laminátové podlahy, které však také potřebují, aby v domě byla optimální vlhkost. Jinak totiž hrozí, že se zkroutí a bude nutné celou podlahu předělat. Nutné je také dbát na to, aby laminátová podlaha v jednotlivých místnostech odpovídala správnému stupni zátěže. Méně zátěžové podlahy se velice rychle poškrábou. „Levné podlahy jsou málozátěžové a moc toho nevydrží,“ upozorňuje Čech. Nábytek v domcích zůstává i nadále většinou dřevěný, dřevo se také často používá na obklady stěn. Koupelny, sociální zařízení a často i kuchyně bývají doménou keramických dlažeb.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Technologie
Nová generace karet GeForce bude založená na evoluci Pascalu. Volta a HBM2 jen v HPC?
Harry Potter slaví 20. výročí. Google vás provede slavnými lokacemi světa čar a kouzel
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít