Article, show

Kdo bude přeborníkem v rychlém čtení

09. srpna 2013, 04:59 - Tomáš Stingl
09. srpna 2013, 04:59

Průměrně zdatný čtenář bude tento článek číst zhruba čtyři minuty. Pokud by ale ovládal metody rychlého čtení, dokázal by to přinejmenším dvakrát rychleji. A právě triky, jak zrychlit čtení, začal formou internetového projektu Rozečti.se nabízet začínající podnikatel Michal Zwinger s týmem svých spolupracovníků. Neobyčejný projekt dokonce loni vyhrál soutěž Nápad roku.

„S rychlým čtením, které přišlo do Česka ze světa, jsem se setkal poprvé už na střední škole. Připadalo mi už tehdy úžasné. Jenomže tady ani jinde v Evropě jsme neměli k dispozici žádnou aplikaci, která by umožňovala učit se rychlému čtení na internetu. Přitom právě počítač nabízí pro tuto metodu ideální možnosti,“ říká Michal Zwinger.

Díky vítězství v soutěži Nápad roku dostala startující firma do začátku vítanou podporu. Jednak získala na několik měsíců zdarma pronájem v podnikatelském inkubátoru Node5 na pražském Smíchově, kde se soustřeďují začínající technologické společnosti. „Také jsme dostali prémii 100 tisíc korun. I když se to možná nezdá, pro začínající firmu může být taková částka hranicí mezi životem a smrtí, respektive mnohem rychlejším růstem,“ uvádí podnikatel.

Ti nejlepší přečtou až 800 slov za minutu

V půlce loňského roku tak mohla firma spustit naostro internetový kurz rychlého čtení. Metoda spočívá především v tom, že čtenář nečte jednotlivá slova, či dokonce písmena, ale vnímá zrakem naráz daleko větší část textu – například celý tento řádek. Tím se postupně šetří desetinky vteřin, které dávají v součtu obrovskou časovou úsporu.

Kurz také učí, jak využít znalost struktury textu či asociativní myšlení.„Průměrný čtenář přečte asi 200 slov za minutu. Já ale například nyní díky rychlému čtení dávám už přes 450 slov za minutu,“ ilustruje Zwinger. Lidé s výjimečně dobrou slovní zásobou ovšem mohou prý dosáhnout třeba rychlosti až neuvěřitelných 800 slov za minutu i více.

„Pokud například ve vašem zaměstnání strávíte dvě hodiny denně čtením, týdně ušetříte v průměru sedm hodin času. To je tedy téměř jeden celý pracovní den. Ve firmách a profesích, kde se hodně čte, se proto časové i finanční náklady na výuku rychle a mnohonásobně vrátí,“ míní Zwinger.

Základní online kurz má 14 lekcí a je zakončen certifikátem. Zájemce prý kurz zvládne přibližně za měsíc, přičemž studium vyžaduje cvičit zhruba dvakrát denně 30 minut. Aplikace průběžně vyhodnocuje rychlost učedníka, jeho výsledky může také porovnat s ostatními uživateli.

Po prvním roce fungování už má aplikace přes pět tisíc registrovaných uživatelů, přičemž stovky z nich zakoupily plnou verzi programu. Téměř 70 procent z klientů jsou zatím studenti, protože ti rozpoznají přínos metody velice rychle při učení na zkoušky.

Chceme poct i dyslektikům

Firmu Rozečti.se tvoří tým zhruba deseti vývojářů a metodiků, z nichž větší část spolupracuje zatím na externí úrovni. Tržby společnosti dosud v podstatě jen pokrývají provozní náklady, firma má ale velkorysé plány. Svůj produkt během roku na českém trhu precizně vybrousila a nyní chce vstoupit na trh mezinárodní.

„V těchto dnech rozjíždíme slovenskou verzi aplikace, a to v novém designu. Brzy chceme spustit také verzi v němčině a v angličtině. Je vhodné, aby se člověk učil rychlému čtení ve svém mateřském jazyce, i když jej pak může uplatnit i na jazyky cizí,“ vysvětluje Zwinger.

Vedle rozvoje svého klíčového produktu firma zvažuje také zcela nový projekt. „Ozval se nám šikovný ředitel jedné malotřídky od Jičína, který vyvíjí vlastní metodu správného čtení pro nejmenší děti. Ta pomáhá například i dyslektikům. Chtěli bychom na jejím základě vytvořit novou aplikaci pro děti ze základních škol. Se čtením to u lidí v současnosti není žádná sláva. My chceme pomoct začít to zlepšovat,“ uzavírá podnikatel.


Michal Zwinger (26) Pochází z Opavy, vystudoval mezinárodní management CEMS na Vysoké škole ekonomické v Praze. Během studií absolvoval pracovní stáž v centrále mezinárodního koncernu Henkel v německém Düsseldorfu.

Pracoval také v české softwarové společnosti Memos. Loni se podílel na rozjezdu projektu Rozečti. se, který vyhrál první místo v soutěži Vodafone Nápad roku 2012. Michal Zwinger hovoří a rychločte v angličtině a němčině.

Zajímá se o vesmír a veškeré nové technologie. Má rád i beletrii. Jak ale sám s úsměvem říká, kvůli podnikání mu nezbývá mnoho volného času, a tak má i přes schopnost číst rychle v současnosti mnoho knih nedočtených.


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít