Kdo bude přeborníkem v rychlém čtení

09. srpna 2013, 04:59 - Tomáš Stingl
09. srpna 2013, 04:59

Průměrně zdatný čtenář bude tento článek číst zhruba čtyři minuty. Pokud by ale ovládal metody rychlého čtení, dokázal by to přinejmenším dvakrát rychleji. A právě triky, jak zrychlit čtení, začal formou internetového projektu Rozečti.se nabízet začínající podnikatel Michal Zwinger s týmem svých spolupracovníků. Neobyčejný projekt dokonce loni vyhrál soutěž Nápad roku.

„S rychlým čtením, které přišlo do Česka ze světa, jsem se setkal poprvé už na střední škole. Připadalo mi už tehdy úžasné. Jenomže tady ani jinde v Evropě jsme neměli k dispozici žádnou aplikaci, která by umožňovala učit se rychlému čtení na internetu. Přitom právě počítač nabízí pro tuto metodu ideální možnosti,“ říká Michal Zwinger.

Díky vítězství v soutěži Nápad roku dostala startující firma do začátku vítanou podporu. Jednak získala na několik měsíců zdarma pronájem v podnikatelském inkubátoru Node5 na pražském Smíchově, kde se soustřeďují začínající technologické společnosti. „Také jsme dostali prémii 100 tisíc korun. I když se to možná nezdá, pro začínající firmu může být taková částka hranicí mezi životem a smrtí, respektive mnohem rychlejším růstem,“ uvádí podnikatel.

Ti nejlepší přečtou až 800 slov za minutu

V půlce loňského roku tak mohla firma spustit naostro internetový kurz rychlého čtení. Metoda spočívá především v tom, že čtenář nečte jednotlivá slova, či dokonce písmena, ale vnímá zrakem naráz daleko větší část textu – například celý tento řádek. Tím se postupně šetří desetinky vteřin, které dávají v součtu obrovskou časovou úsporu.

Kurz také učí, jak využít znalost struktury textu či asociativní myšlení.„Průměrný čtenář přečte asi 200 slov za minutu. Já ale například nyní díky rychlému čtení dávám už přes 450 slov za minutu,“ ilustruje Zwinger. Lidé s výjimečně dobrou slovní zásobou ovšem mohou prý dosáhnout třeba rychlosti až neuvěřitelných 800 slov za minutu i více.

„Pokud například ve vašem zaměstnání strávíte dvě hodiny denně čtením, týdně ušetříte v průměru sedm hodin času. To je tedy téměř jeden celý pracovní den. Ve firmách a profesích, kde se hodně čte, se proto časové i finanční náklady na výuku rychle a mnohonásobně vrátí,“ míní Zwinger.

Základní online kurz má 14 lekcí a je zakončen certifikátem. Zájemce prý kurz zvládne přibližně za měsíc, přičemž studium vyžaduje cvičit zhruba dvakrát denně 30 minut. Aplikace průběžně vyhodnocuje rychlost učedníka, jeho výsledky může také porovnat s ostatními uživateli.

Po prvním roce fungování už má aplikace přes pět tisíc registrovaných uživatelů, přičemž stovky z nich zakoupily plnou verzi programu. Téměř 70 procent z klientů jsou zatím studenti, protože ti rozpoznají přínos metody velice rychle při učení na zkoušky.

Chceme poct i dyslektikům

Firmu Rozečti.se tvoří tým zhruba deseti vývojářů a metodiků, z nichž větší část spolupracuje zatím na externí úrovni. Tržby společnosti dosud v podstatě jen pokrývají provozní náklady, firma má ale velkorysé plány. Svůj produkt během roku na českém trhu precizně vybrousila a nyní chce vstoupit na trh mezinárodní.

„V těchto dnech rozjíždíme slovenskou verzi aplikace, a to v novém designu. Brzy chceme spustit také verzi v němčině a v angličtině. Je vhodné, aby se člověk učil rychlému čtení ve svém mateřském jazyce, i když jej pak může uplatnit i na jazyky cizí,“ vysvětluje Zwinger.

Vedle rozvoje svého klíčového produktu firma zvažuje také zcela nový projekt. „Ozval se nám šikovný ředitel jedné malotřídky od Jičína, který vyvíjí vlastní metodu správného čtení pro nejmenší děti. Ta pomáhá například i dyslektikům. Chtěli bychom na jejím základě vytvořit novou aplikaci pro děti ze základních škol. Se čtením to u lidí v současnosti není žádná sláva. My chceme pomoct začít to zlepšovat,“ uzavírá podnikatel.


Michal Zwinger (26) Pochází z Opavy, vystudoval mezinárodní management CEMS na Vysoké škole ekonomické v Praze. Během studií absolvoval pracovní stáž v centrále mezinárodního koncernu Henkel v německém Düsseldorfu.

Pracoval také v české softwarové společnosti Memos. Loni se podílel na rozjezdu projektu Rozečti. se, který vyhrál první místo v soutěži Vodafone Nápad roku 2012. Michal Zwinger hovoří a rychločte v angličtině a němčině.

Zajímá se o vesmír a veškeré nové technologie. Má rád i beletrii. Jak ale sám s úsměvem říká, kvůli podnikání mu nezbývá mnoho volného času, a tak má i přes schopnost číst rychle v současnosti mnoho knih nedočtených.


Mohlo by vás zajímat

Finance
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít