Kdo bude další v poplatkové hysterii

28. května 2013, 12:00 - Adam Junek, Euro
28. května 2013, 12:00

Volejte sláva a tři dny se radujte! Další nesmyslný poplatek je minulostí. Tentokrát jde o sumičku, kterou si velké autobazary účtovaly za „uzavření smlouvy“. A za tento obolus pak ochotně zákazníkovi třeba auto uklidily. Odborný časopis dTest proti této praxi, kdy se o poplatku zákazník dozvěděl až na poslední chvíli, vyrazil a uspěl. Sám však dodává, že řada dalších nesmyslných poplatků spojených s nákupem vozu přežívá.

Poplatková hysterie se tak přelévá z jednoho odvětví do druhého. Nejpopulárnější je teď tažení proti bankovním paušálům za vedení úvěrových účtů. Nejdřív se bili v prsa poplatkobijci, když Obvodní soud pro Prahu 5 nařídil bance v prvním meritorně rozhodnutém sporu peníze klientovi vrátit. Včera zase ryčely nadšením banky, když se karta u stejného soudu obrátila.

Ať už to ve výsledku skončí v boji mezi lidmi a „vydřidušskými“ bankami nerozhodně, nebo třeba 3:2 ve prospěch kohokoliv z nich, jedno je jisté. Banky si ušlé peníze vyberou jinde. Stejně tak autobazary sice vyčlenily poplatky do kolonky „doplňkové služby“, které si zákazník může a nemusí objednat. Nicméně kdo věří tomu, že si nějakou tu tisícikorunu k ceně auta nepřihodí, je stejně jako Božidara Turzonovová ve filmu Anděl s ďáblem v těle „blbej jak Vánoce“.

Zajímavé ovšem bude sledovat, co se bude dít dál. Kam až tato poplatkobijská akce může zajít. Na koho se zaměří hledáček příště? Oligopolních odvětví, kde se to různými paušály jen hemží je tu řada. Nechci nikomu radit, ale třeba telefonní operátoři nebo dodavatelé energií v tomto ohledu umí pěkné věci. A když jsme u toho některé poplatky, které platíte státním úřadům také stojí za to…


Čtěte další komentáře Adama Junka:

Hurá! Na chleba je a bude

Drobná zlodějina jako pomsta

Požehnané odměny

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít