Kde začíná masáž?

21. května 2007, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
21. května 2007, 00:00

CECH KOSMETIČEK ČECH A MORAVY Ještě před několika lety měl Cech kosmetiček Čech a Moravy několik stovek členů. Řada kosmetiček ale s podnikáním končí. Podle předsedkyně cechu Vlasty Feřtekové za to mohou zejména minimální daň, nové hygienické předpisy a zvýšení cen vodného, elektřiny či nájmů.

CECH KOSMETIČEK ČECH A MORAVY Ještě před několika lety měl Cech kosmetiček Čech a Moravy několik stovek členů. Řada kosmetiček ale s podnikáním končí. Podle předsedkyně cechu Vlasty Feřtekové za to mohou zejména minimální daň, nové hygienické předpisy a zvýšení cen vodného, elektřiny či nájmů. Cech kosmetiček Čech a Moravy vznikl v roce 1992 poté, co se kosmetika stala řemeslnou živností. „Od té doby se snažíme o zpětné zařazení kosmetiky do živností vázaných. Je to přece péče o člověka, a ne o neživou hmotu. Naše úsilí je ale zatím marné,“ říká Feřteková. Podle jejích slov je nelogické, když mezi vázané živnosti patří i péče o zvířata. Například masérské služby, které se rovněž týkají i kůže a péče o tělo, přitom ve vázaných živnostech jsou. Pro kosmetičky tímto zařazením vzniká velký problém spojený s tím, kde končí kosmetika a začíná masáž. „Kontroly živnostenských úřadů například některé naše úkony na těle považují už za masáže a vyžadují jiné doklady,“ připomíná Feřteková. VÝZNAM CECHU? HLAVNĚ INFORMACE Základní úlohou cechů v dnešní době je podle cechmistryně Cechu kosmetiček Čech a Moravy informační činnost o novinkách na kosmetickém trhu či změnách v legislativě a podobně. „Dneska to občas vypadá tak, že jedna vyhláška popírá druhou, nesmí se na nic zapomenout. Musíme děvčata udržet v obraze, aby vůbec věděla, co je možné, co je reálné a na co si mají dát pozor,“ pokračuje Feřteková. Cech kosmetiček má poměrně liberální podmínky pro přijímání členů. Může se jím totiž stát nejen osoba, která podniká v oboru, ale také v některém z příbuzných. Nebo i kosmetička v zaměstnaneckém poměru či ta, která je dočasně v domácnosti a chce si stále udržet odbornost na vyšší úrovni. Práce v cechu je dobrovolná, členky výboru ji vykonávají zdarma mnohdy na úkor volného času nebo i pracovní činnosti. Stejně jako zástupci dalších cechů by i šéfka cechu kosmetiček přivítala povinné členství v cechu. Je ale poměrně pesimistická. „Povinné členství je prý omezování osobní svobody,“ připomíná Feřteková častý argument odpůrců povinného členství. Kdysi dávno patřil cech mezi pojmy a cechmistr mezi vážené občany. Dnes být cechmistryní, to podle Feřtekové přináší pouze více práce a stresu. „Dávám dohromady informace o novinkách v oboru, o nových postupech, nové legislativě, připravuji školení a semináře,“ popisuje Feřteková. Kosmetička, která je členem cechu, má možnost dozvídat se novinky z cechovního zpravodaje. Ten vychází dvakrát ročně, horké novinky se rozesílají mailem. SAMOTNÁ KOSMETIČKA TO MÁ TĚŽKÉ**

Jelikož Cech kosmetiček Čech a Moravy sdružuje právě drobné živnostníky, má Feřteková poměrně dobrý přehled, jak si podnikatelky vykonávající toto řemeslo žijí. A není to žádná sláva. „Nejvíce je dnes trápí nesmyslné hygienické a další kontroly, které chodí bez ohlášení v době ošetření klientky a kosmetičkám odrazují zákazníky,“ tvrdí Feřteková.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít