Kde vyrostou v Praze nové kanceláře?

22. září 2011, 12:37 - Profit, TZ
22. září 2011, 12:37

V Praze i nadále pokračuje výstavba nových kanceláří. Navzdory krizi, která se s určitým zpožděním projevila poklesem výstavby nových kanceláří, i nadále jsou na trhu silní developeři, kteří jsou schopni dodat na trh nové prostory.

Foto: Profimedia.cz

Mnohé z projektů, které analytici firmy Jones Lang LaSalle evidují, jsou ve stejné fázi příprav již delší dobu. V mezidobí postoupily z plánování do fáze, kdy již mají platné územní rozhodnutí či dokonce stavební povolení. Současná situace na trhu je však značně odlišná od doby před krizí, kdy docházelo k masivní spekulativní výstavbě, jež vyvrcholila rokem 2008, kdy bylo na trh dodáno 320 tisíc metrů čtverečních kanceláří. Do výstavby se tak pouští jen developeři, kteří mají zajištěn předpronájem nebo ti, kteří mají dostatečně silné finanční zázemí a mohou tak využít předpokládanému propadu nabídky.

Zatímco během uplynulých deseti let bylo na trh dodáno v průměru 157 tisíc metrů čtverečních kanceláří ročně, letos to bude jen necelých 106 tisíc metrů čtverečních, z nichž již 19 600 m2 bylo dokončeno v první polovině roku. To je oproti post krizovému roku 2010 více jak stoprocentní nárůst, ale i tak to znamená propad v nabídce. Pro rok 2012 je ve výstavbě necelých 100 tisíc metrů čtverečních kanceláří. Vzhledem k tomu, že výstavba takovýchto objektů zpravidla trvá zhruba 18 měsíců, lze toto číslo považovat za víceméně konečné.

Historicky byla nejaktivnější a nejvyhledávanější částí města Praha 1. Kvůli omezením spojeným s památkovou ochranou však neposkytovala dostatek možností pro velké firmy. Logickou volbou developerů tak byla Praha 4 a Praha 5, zejména v oblastech, kde je dobrá dopravní dostupnost, tedy ideálně na metru. Tento trend pokračuje do dnešního dne: z více jak 194 tisíc metrů čtverečních (s plánovaným dokončením pro rok 2011 – 2013), které jsou v současné době ve výstavbě, míří plných 49 % právě na Prahu 4 a Prahu 5. S rychlým rozvojem oblasti došlo k poklesu nabídky vhodných pozemků, a tak se dnes developeři soustředí na nově vznikající kancelářské zóny: prim hraje momentálně Praha 8, kam míří 37 % veškeré aktuální výstavby. Pro Prahu 8 hovoří několik faktorů: zcela nová infrastruktura a tím zajištěná dobrá dopravní dostupnost, blízkost centra města a v neposlední řadě i fakt, že byla provedena protipovodňová opatření, což zvýšilo atraktivitu této dříve zanedbané čtvrti.

Potenciál růstu je v Praze 5 a Praze 9

Z hlediska dostupnosti vhodných pozemků leží potenciál rozvoje kancelářských lokalit buď na zeleném poli – zde se ukazuje jako rostoucí oblast na západě Prahy – Stodůlky – nebo na tzv. brownfieldech. Velkou dostupnost brownfieldů má zejména Praha 9. Čísla analytiků firmy Jones Lang LaSalle to potvrzují: jen s územním rozhodnutím nebo stavebním povolením je na Praze 9 plánováno více než 200 tisíc metrů čtverečních.

Zdroj: Jones Lang LaSalle, Prague Research Forum

Metro může změnit mapu kanceláří

Praha 6 dnes patří mezi městské části s nejmenším množstvím kanceláří, ale zároveň s relativně velkou neobsazeností. S dokončením prodloužení trasy A metra do Motola zde může dojít k obratu: Projekty, které jsou dnes dostupné pouze vozem nebo tramvají se zásadně „přiblíží“ centru, což může změnit vnímání Prahy 6 mezi potenciálními nájemci.

Rozvojová území

V neposlední řadě je v Praze řada rozvojových území, u nichž se mluví o velkém podílu kancelářské výstavby. Jsou to především bývalá nádraží, ať už Bubny, Smíchov či Žižkov. V oblasti Smíchova je momentálně nejmenší neobsazenost kanceláří a vysoká poptávka, což by mohlo přispět k úspěchu projektů v této lokalitě. Na druhé straně území nákladového nádraží Žižkov postrádá jeden z hlavních faktorů pro úspěch nových kanceláří, a to snadný přístup z metra. Všechna rozvojová území pak spojuje jedna velká nevýhoda: na rozdíl od projektů, které jsou již v pokročilých stadiích příprav nemohou pružněji reagovat na vývoj trhu, neboť potřebují změnu územního plánu, což je stále otázkou několika let.

Zdroj: Jones Lang LaSalle

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít