Kde se bude nejlíp nakupovat milovníkům vína

02. prosince 2002, 00:00 - Tomáš Dominec
02. prosince 2002, 00:00

Profit testoval nabídku tuzemských i zahraničních vín ve vybraných prodejnách Globus Po Tescu má Globus nejrozsáhlejší nabídku počtu druhů moravských vín. Na druhou stranu je tento sortiment tvořen nabídkou pouhých dvanácti firem, v převážné většině klasických moravských velkovýrobců.

Profit testoval nabídku tuzemských i zahraničních vín ve vybraných prodejnách

Globus

Po Tescu má Globus nejrozsáhlejší nabídku počtu druhů moravských vín. Na druhou stranu je tento sortiment tvořen nabídkou pouhých dvanácti firem, v převážné většině klasických moravských velkovýrobců. Ocenit je nutno solidní zastoupení přívlastkových vín. Zahraniční nabídka pokrývá spektrum cizích vín v průměrné šíři, avšak na základní kvalitativní úrovni. Prodejní prostory pro víno nejsou nijak odlišné od regálů pro libovolný jiný sortiment.

+ Celková šíře nabídky moravských vín * Dobré zastoupení kvalitních vín s přívlastky

- Zcela obyčejné regály

Interspar

Příjemné dřevěné regály na dostatečně velkém prostoru vyloženě lákají zákazníka k nákupu. Zdánlivě rozsáhlá nabídka se však v jednotlivých úrovních regálů často opakuje. Celkový počet moravských vín sestává ze šedesáti druhů, přičemž těch kvalitních, přívlastkových, je velmi málo. Nabídka zahraničních vín je obdobná jako u Hypernovy a zejména Globusu - téměř vypadá, jako by ji vybíral stejný nákupčí. Celkově dělá Interspar v nabídce vína dojem, jako by byla adresována méně movitým klientům. Pozitivní je umístění informačních cedulek k jednotlivým odrůdám.

+ Dřevěné regály * Dostatek prostoru

- Malá šíře sortimentu * Málo přívlastkových vín

Hypernova

Samostatně pojednané prodejní oddělení pro vína je příjemné a nabídka dostatečná. Sortiment vín je navíc doprovázen knihami o víně a doplňky. Proti ostatním hypermarketům nabízí Hypernova rovněž více dárkových balení a láhví „Magnum“ o objemu 1,5 litru. Jako jediný hypermarket má v nabídce i ledové víno - byť jen jednu položku. K tuzemským odrůdám jsou k dispozici orientační charakteristiky, naopak v úseku zahraničních vín nalezne zákazník pod španělskou vlajkou vína z Rakouska, pod Austrálií Jihoafrickou republiku a pod Řeckem Portugalsko. Uspořádání vín v jinak dostatečně prostorných regálech není důsledné a zákazníka částečně mate. Sortimentu moravských vín se navíc dá vytknout obdobný problém jako v případě Globusu - sestává prakticky pouze z nabídky tuzemských velkoproducentů.

+ Pěkná úprava prodejní plochy * Solidní nabídka moravských vín * Prodej doplňků a literatury

- Chyby v označování

Carrefour

Mimořádně pestrá nabídka francouzských vín a prořídlé regály s tuzemským vínem - tak vypadá základní charakteristika tohoto hypermarketu. V nabídce tuzemských vín vládne chaos a jsou špatně doplňované regály. Na druhou stranu se zde setkáte alespoň v malé míře i s produkcí českých vinařství. Zcela ojedinělá je mezi ostatními hypermarkety nabídka francouzských vín - plných sto patnáct druhů včetně málo známých oblastí. Ostatní sortiment ze zahraničí má spíše nahodilou povahu a do značné míry je podobné všem ostatním hypermarketům.

+ Zcela nadprůměrná nabídka francouzských vín

- Nedostatečně ošetřený sortiment tuzemských vín * Nedoplňované regály * Špatné označování

Tesco

Vcelku nenápadný regál nabídne slušné množství v překvapivě pestrém složení - jako jediný z hypermarketů má Tesco ve své nabídce kromě velkovýrobců i vína z produkce rodinných vinařství. Také podíl kvalitních vín je velmi vysoký a potěší i prezentace jinak všeobecně špatně dostupných vín z českých vinařství. Rovněž zahraniční část - přes jistou zmatečnost - zaujme neobvykle pestrou směsicí vín. Nikde jinde nenajdete víno z Alžírska nebo třeba Švýcarska. Výtku snese snad jen tentokrát naopak nedostatečně ošetřená nabídka vín z Francie.

+ Nejširší sortiment moravských vín * Velký podíl vín vyšší kvalitativní úrovně * Pestrost nabídky, vedle velkovýrobců i rodinná vinařství * Velmi solidní nabídka zahraničních vín * Chladnička na dražší vína

- Nijak nápaditá celková prezentace * Nepřehledný úsek zahraničních vín

Test vín

V našem testu jsme se zaměřili na šíři a kvalitu tuzemských ročníkových vín. Degustováno bylo celkem 54 vzorků. Hodnoceny byly tyto prodejny:

Tesco Zličín

Globus Černý most

Hypernova Průhonice

Interspar Europark Štěrboholy

Carrefour Nový Smíchov

Zahraniční vína v nabídce hypermarketů:

Počet zastoupených zemí

Globus 15

Hypernova 19

Interspar 13

Tesco 23

Carrefour 14

Počet zahraničních vín

Globus 125

Hypernova 146

Interspar 101

Tesco 188

Carrefour 210

Podíl tuzemských vín v nabídce podle barvy

červená 35%

růžová 2%

bílá 63%

Pramen: statistický průzkum Profitu

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu…
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín, ne na elektřinu
Technologie
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperskyho. Většinu obvinění smetl ze stolu
Asus Lyra je Wi-Fi, které pokryje celý dům. Má tři routery spojené mesh sítí
Spotify se více integruje. Seznamy skladeb můžete s přáteli tvořit i v Messengeru
Evleaks: Galaxy Note 8 posune cenovou laťku ještě výš, bude stát 1000 eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít