Kde najít dobrého právníka

24. května 2004, 00:00 - PAVEL REISER
24. května 2004, 00:00

ADVOKÁT RADÍ, JAK SI SPRÁVNĚ VYBRAT PRÁVNÍ ZASTOUPENÍPři výběru advokáta je dobré mít doporučení od někoho, kdo s ním již měl co do činění, neboť ne všichni umí vše a ne všichni jsou stejně dobří, rychlí či výkonní.

ADVOKÁT RADÍ, JAK SI SPRÁVNĚ VYBRAT PRÁVNÍ ZASTOUPENÍ Při výběru advokáta je dobré mít doporučení od někoho, kdo s ním již měl co do činění, neboť ne všichni umí vše a ne všichni jsou stejně dobří, rychlí či výkonní. V České republice smí poskytovat právní pomoc pouze advokáti, kteří jsou organizováni v jejich stavovské organizaci České advokátní komoře. Advokáti samotní se při výkonu své profese řídí platným českým právem a stavovskými předpisy, které vydává komora. Advokáti jsou podnikateli jako každý jiný a vykonávají svoji činnost buď samostatně formou osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), nebo ve sdružení s jinými advokáty. Svého advokáta nalezneme v seznamech komory, které jsou nejpřesnější. V seznamech jsou uvedeni pouze advokáti, kteří smí v dané době vykonávat advokacii a nejsou např. potrestáni zákazem činnosti pro stavovský prohřešek. U příslušného advokáta většinou nalezneme kromě sídla a kontaktu i jeho specializaci, eventuálně i jazyky, ve kterých je schopen poskytovat právní pomoc. Není-li specializace uvedena, znamená to, že advokát má tzv. obecnou praxi, tzn. že se zabývá širokým okruhem práva. Ne vždy to musí být výhodou. Nabídky advokátů a advokátních kanceláří najdete také ve Zlatých stránkách. ČAS JSOU PENÍZE K advokátovi je nejvhodnější se objednat telefonicky. Při prvním rozhovoru je dobré se zeptat především na přibližnou cenu služeb a sjednat si osobní schůzku. Na první schůzku si přineste veškeré doklady, které ke svému problému máte. Nejlepší řazení je podle data, kdy byly vyhotoveny. Čas jsou peníze a v tomto případě vaše peníze. Vyplatí se připravit stručný přehled dokladů a událostí a též si ujasnit, co vlastně chcete. Advokát nastíní možné řešení a měl by vám říci, kolik bude stát. Ptejte se, na kolik přijde samotné právní zastoupení, kolik budou činit soudní poplatky, kolik může stát soudní řízení samotné, zda budou třeba znalecké posudky či další náklady jako například cestovné, poštovné a podobně a kolik byste museli zaplatit protistraně v případě prohry. Důležité je vědět, zda nejste ohroženi vypršením nějaké lhůty, eventuálně, kdy taková lhůta pro vymáhání vašeho práva skončí. Informujete se, jak dlouho může vaše věc trvat a není–li výhodnější domluvit smír. Teprve až po shromáždění těchto informací se rozhodněte, zda advokáta o právní pomoc požádáte. Nenechejte se rozhodně do ničeho nutit. SMLOUVA O PRÁVNÍ POMOCI

Výslovně doporučuji sepsání smlouvy o poskytování právní pomoci, kde zakotvíte všechny důležité smluvní podmínky. Zejména se zaměřte na předmět právního zastoupení, druh a způsob stanovení a hrazení odměny advokáta a nutných nákladů, potřebu součinnosti možnosti výpovědi. Nenechte se odbýt advokátovými slovy, že se to pak nějak udělá. Mohli byste se dočkat nemilých překvapení.

Právní služby jsou obecně považovány za drahé, cenu určuje jako vjiných oborech poptávka, náročnost úkonu a v neposlední řadě poskytovaný komfort a věhlas advokáta. Lze obecně říci, že cena právní pomoci stoupá s hodnotou věci nebo práva, ohledně kterého je právní pomoc poskytována. Začínající advokáti a menší kanceláře účtují méně.

Advokáti se při poskytování služeb a účtování odměn řídí vyhláškami ministerstva spravedlnosti číslo 177/1996 Sb. a č. 484/2000 Sb. První určuje odměnu za úkon advokáta, druhá upravuje odměnu advokáta v občanskoprávním řízení a říká, kolik můžete v případě úspěchu v soudním sporu vysoudit na nákladech řízení na protistraně. Jsou zde uvedeny sazby za celé řízení v jedné instanci, ať řízení trvá měsíc či několik let. Může vám to pomoci orientačně zjistit cenu právní služby. Je třeba zdůraznit, že takto vyhláškou stanovené a nakonec i vysouzené náklady mohou, ale i nemusejí pokrýt náklady vašeho právního zastoupení.

A nakonec samozřejmě existují ještě ceny smluvní, které tvoří drtivou většinu dnešních případů a je třeba se na ně včas informovat.

Proto je třeba se na způsob výpočtu ceny ve smlouvě o poskytování právní pomoci zaměřit a přesně tento způsob uvést. Pouhá zmínka ve smlouvě, že právní pomoc bude vyúčtována podle platných předpisů, je sice zákonná, ale pro vás zcela nedostačující. Předpokládejte složení zálohy na náklady právního zastoupení.

Pro některé klienty může být zajímavou informací, zda je, či není advokát plátcem DPH, neboť se na právní služby vztahuje současná 19% sazba DPH.

Advokát může poskytovat právní pomoc buď osobně nebo prostřednictvím svých zaměstnanců, např. advokátních koncipientů či v případě zaneprázdněnosti může požádat i svého kolegu advokáta, avšak měl by vás o tom uvědomit. Advokát sice za vše plně odpovídá, ale vy můžete mít pocit, že se vám nedostává stoprocentních služeb. To zda s tím souhlasíte či nikoliv, můžete též smluvně ošetřit.

**PLNÁ MOC

Bude-li advokát jednat vaším jménem s dalšími účastníky, soudem či úřady, je třeba mu udělit plnou moc. Plná moc může být generální, která jej zplnomocní k jakémukoliv úkonu. Je vhodná tam, kde není jistota, co nebo jaký rozsah úkonů nakonec bude muset advokát učinit. Častější plnou mocí je k zastoupení pouze v určité věci. Plnou mocí advokát prokazuje rozsah oprávnění jednat vaším jménem a činit za vás právní úkony.

V případě, že nejste se službami advokáta spokojeni, zejména máte-li pocit, že se advokát prohřešil vůči svým povinnostem či dohodám a tím vás poškodil, lze na něm vymáhat vzniklou škodu a nechat prošetřit jeho postup kontrolními orgány České advokátní komory. Musíte si však předtím uvědomit, že ve většině sporů jedna strana vyhraje, druhá prohraje a výsledek sporu nemusí mít se schopnostmi a přístupem advokáta k případu nic společného.

Po skončení právního zastoupení, a to i předčasném, následuje vrácení podkladů, originálů rozhodnutí a samozřejmě konečné vyúčtování služeb advokáta.

* INTERNET:Česká advokátní komora www.cak.cz

autor je advokát v Plzni

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít