Kde končí dítě a začíná dospělý?

22. října 2007, 00:00 - Radovan Burkovič
22. října 2007, 00:00

Krást a vraždit můžete, pracovat nesmíte.

Novým zákoníkem práce, schváleným loni před volbami společně sociálními demokraty a komunisty, vrazili poslanci nůž do zad všem brigády chtivým středoškolákům a učňům. Příslušný paragraf totiž zakázal pracovat středoškolákům a učňům do osmnácti let denně déle než šest hodin. Prý by delší práce narušila jejich duševní a fyzický vývoj. Vždyť jsou to jen děti. Titíž poslanci však neváhají diskutovat o snížení trestní odpovědnosti z nynějších 15 na 14 let. Krást a vraždit můžete, pracovat nesmíte.

Nový parlament se v takzvané technické novele zákoníku práce snaží vše napravit. Obrazně řečeno, nůž vytáhnout a ránu zašít. Pacient by mohl od prvního ledna 2008 opět do práce. Dokonce i levicové odbory chybu uznaly a novela prošla prvním čtením jednomyslně nevídanými 200 hlasy napříč politickým spektrem.

Paradoxních situací, které zákaz brigád přináší, je nespočet. Odhlédneme-li od statisíců zklamaných mladistvých, kteří letos poprvé nemohli nalézt brigádu, byli i tací, co loni mohli a letos už ne. Náš loňský šestnáctiletý klient pracoval celé prázdniny brigádně u stěhovací firmy osm hodin denně a přilepšil si o více než 16 tisíc. Letos, ač maje 17 let, díky „starostlivé péči“ levicových poslanců o jeho duševní a fyzický vývoj seděl celé prázdniny doma a marně hledal brigádu s šestihodinovou pracovní směnou.

Nebylo by od věci, kdyby se mu levicoví poslanci minulého parlamentu, z nichž valná část sedí i v tom letošním, omluvili a složili se na šestnáct tisíc korun, o které ho letos svým špatným rozhodnutím okradli. Při počtu 111 tehdejších poslanců by to jednoho stálo 135 korun. To ale určitě neudělají, známe je.

Kdyby měli stejnou škodu uhradit třiceti tisícům poškozených ostravských středoškoláků a učňů, musel by každý poslanec vytáhnout ze své kasičky čtyři miliony korun. To už by se asi pěkně kroutil. A to jde jen o Ostravu a pouze o dva měsíce z celého roku. Trpká ukázka toho, jak nový zákoník práce poškozuje ty, kteří chtějí pracovat.

Držme si tedy palce, aby novela parlamentem včas prošla a celý nesmysl se stal od ledna 2008 pro firmy i středoškoláky jen hořkou vzpomínkou. n

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Revoluce? Už dnes si můžete objednat auto na solární pohon.…
Range Rover Velar nadchne už svým vzhledem. Ale tím to nekončí [první dojmy a velká galerie]
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti, Aran nebo Teide
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Technologie
Kompletní parametry Skylake-X s 12 až 18 jádry jsou venku. Takty mají překvapivě vysoko
LibreOffice 5.4 vyšel ke stažení. Generuje menší dokumenty a kvalitnější PDF
Na podzim skončí podpora Windows 10 v1511. Toto vydání už skoro nikdo nepoužívá
Konkurence nebo ne, Intel měl v druhém čtvrtletí rekordní tržby. Zvedl i cíle pro celý rok
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít