Kde končí dítě a začíná dospělý?

22. října 2007, 00:00 - Radovan Burkovič
22. října 2007, 00:00

Krást a vraždit můžete, pracovat nesmíte.

Novým zákoníkem práce, schváleným loni před volbami společně sociálními demokraty a komunisty, vrazili poslanci nůž do zad všem brigády chtivým středoškolákům a učňům. Příslušný paragraf totiž zakázal pracovat středoškolákům a učňům do osmnácti let denně déle než šest hodin. Prý by delší práce narušila jejich duševní a fyzický vývoj. Vždyť jsou to jen děti. Titíž poslanci však neváhají diskutovat o snížení trestní odpovědnosti z nynějších 15 na 14 let. Krást a vraždit můžete, pracovat nesmíte.

Nový parlament se v takzvané technické novele zákoníku práce snaží vše napravit. Obrazně řečeno, nůž vytáhnout a ránu zašít. Pacient by mohl od prvního ledna 2008 opět do práce. Dokonce i levicové odbory chybu uznaly a novela prošla prvním čtením jednomyslně nevídanými 200 hlasy napříč politickým spektrem.

Paradoxních situací, které zákaz brigád přináší, je nespočet. Odhlédneme-li od statisíců zklamaných mladistvých, kteří letos poprvé nemohli nalézt brigádu, byli i tací, co loni mohli a letos už ne. Náš loňský šestnáctiletý klient pracoval celé prázdniny brigádně u stěhovací firmy osm hodin denně a přilepšil si o více než 16 tisíc. Letos, ač maje 17 let, díky „starostlivé péči“ levicových poslanců o jeho duševní a fyzický vývoj seděl celé prázdniny doma a marně hledal brigádu s šestihodinovou pracovní směnou.

Nebylo by od věci, kdyby se mu levicoví poslanci minulého parlamentu, z nichž valná část sedí i v tom letošním, omluvili a složili se na šestnáct tisíc korun, o které ho letos svým špatným rozhodnutím okradli. Při počtu 111 tehdejších poslanců by to jednoho stálo 135 korun. To ale určitě neudělají, známe je.

Kdyby měli stejnou škodu uhradit třiceti tisícům poškozených ostravských středoškoláků a učňů, musel by každý poslanec vytáhnout ze své kasičky čtyři miliony korun. To už by se asi pěkně kroutil. A to jde jen o Ostravu a pouze o dva měsíce z celého roku. Trpká ukázka toho, jak nový zákoník práce poškozuje ty, kteří chtějí pracovat.

Držme si tedy palce, aby novela parlamentem včas prošla a celý nesmysl se stal od ledna 2008 pro firmy i středoškoláky jen hořkou vzpomínkou. n

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít