Kde končí dítě a začíná dospělý?

22. října 2007, 00:00 - Radovan Burkovič
22. října 2007, 00:00

Krást a vraždit můžete, pracovat nesmíte.

Novým zákoníkem práce, schváleným loni před volbami společně sociálními demokraty a komunisty, vrazili poslanci nůž do zad všem brigády chtivým středoškolákům a učňům. Příslušný paragraf totiž zakázal pracovat středoškolákům a učňům do osmnácti let denně déle než šest hodin. Prý by delší práce narušila jejich duševní a fyzický vývoj. Vždyť jsou to jen děti. Titíž poslanci však neváhají diskutovat o snížení trestní odpovědnosti z nynějších 15 na 14 let. Krást a vraždit můžete, pracovat nesmíte.

Nový parlament se v takzvané technické novele zákoníku práce snaží vše napravit. Obrazně řečeno, nůž vytáhnout a ránu zašít. Pacient by mohl od prvního ledna 2008 opět do práce. Dokonce i levicové odbory chybu uznaly a novela prošla prvním čtením jednomyslně nevídanými 200 hlasy napříč politickým spektrem.

Paradoxních situací, které zákaz brigád přináší, je nespočet. Odhlédneme-li od statisíců zklamaných mladistvých, kteří letos poprvé nemohli nalézt brigádu, byli i tací, co loni mohli a letos už ne. Náš loňský šestnáctiletý klient pracoval celé prázdniny brigádně u stěhovací firmy osm hodin denně a přilepšil si o více než 16 tisíc. Letos, ač maje 17 let, díky „starostlivé péči“ levicových poslanců o jeho duševní a fyzický vývoj seděl celé prázdniny doma a marně hledal brigádu s šestihodinovou pracovní směnou.

Nebylo by od věci, kdyby se mu levicoví poslanci minulého parlamentu, z nichž valná část sedí i v tom letošním, omluvili a složili se na šestnáct tisíc korun, o které ho letos svým špatným rozhodnutím okradli. Při počtu 111 tehdejších poslanců by to jednoho stálo 135 korun. To ale určitě neudělají, známe je.

Kdyby měli stejnou škodu uhradit třiceti tisícům poškozených ostravských středoškoláků a učňů, musel by každý poslanec vytáhnout ze své kasičky čtyři miliony korun. To už by se asi pěkně kroutil. A to jde jen o Ostravu a pouze o dva měsíce z celého roku. Trpká ukázka toho, jak nový zákoník práce poškozuje ty, kteří chtějí pracovat.

Držme si tedy palce, aby novela parlamentem včas prošla a celý nesmysl se stal od ledna 2008 pro firmy i středoškoláky jen hořkou vzpomínkou. n

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Intel oficiálně představuje Coffee Lake. Parametry, ceny a novinky nových procesorů
Star Trek: Discovery si můžete vychutnat na Netflixu, a to i s klingonskými titulky
Doporučené PC sestavy: Poradíme, jaké komponenty vybrat
3D obraz jako z videohry. Canon vyvinul technologii, která vás při fotbalu dostane přímo na hřiště
Skype for Business nebude mít dlouhý život. Nahradí ho mladší Teams
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít