Kde děláme největší chyby

24. září 2007, 00:00 - Petr Bým
24. září 2007, 00:00

Kritika pomalosti chodu katastrálních úřadů je už obehranou písničkou. Často se v těchto souvislostech ale zapomíná na to, že za časové prodlevy si často mohou samotní žadatelé o zápis. Chybovost návrhů je enormní, například u vkladů dosahuje až 50 procent.

Zápisy do katastru nemovitostí

Kritika pomalosti chodu katastrálních úřadů je už obehranou písničkou. Často se v těchto souvislostech ale zapomíná na to, že za časové prodlevy si často mohou samotní žadatelé o zápis. Chybovost návrhů je enormní, například u vkladů dosahuje až 50 procent.

Katastrální úřady ročně provedou statisíce zápisů. Ty mají pro fungování realitního trhu zásadní význam. Teprve po zápisu změny vlastnického práva může nový vlastník nemovitost užívat a dále s ní nakládat (třeba ji pronajímat). Až po zápisu se obvykle uskutečňují související finanční transakce (typicky zaplacení prodejní ceny), po výmazu zástavního práva lze realitu prodat. Takových dopadů má práce katastrálních úřadů bezpočet.

Počet zápisů, které provádějí, přitom každým rokem stoupá. Loni jich bylo kolem 1,5 milionu. Ovšem až zarážející množství z nich úředníci uskutečnili později než navrhovatelé předpokládali (zákonná lhůta k zápisu je obvykle 30 dní).

Nejde přitom jen o důsledky pomalého fungování přetíženého pražského katastru. „Množství chyb v návrzích na zápisy je velmi vysoké. U záznamů musíme žadatelům vracet 40 procent všech návrhů, u požadavků na vklad je to takřka polovina,“ konstatuje Daniela Šustrová, vedoucí kanceláře pražského katastru. Většina těchto problémů se přitom týká občanské agendy, firemní sféra se dnes už spoléhá spíše na profesionální služby.

Špatné značení, nevyhovující kopie Nejvýznamnějším zápisem do pozemkových katastrů je vklad, na jehož základě se mění vlastnická a další práva k nemovitosti. Loni jich katastry udělaly 627 tisíc, například vkladů zástavních práv zaznamenaly 153 tisíc. „Nejčastější závadou u návrhů na vklad, tedy na změnu vlastnických a jiných práv k nemovitosti, bývá špatné označení nemovitostí,“ vysvětluje Šustrová. V zákonu je způsob označení budovy či parcely přesně určen, na což navrhovatelé často zapomínají. Takřka stejně často se podle Šustrové u návrhů na vklad objevuje jiná závada: budova či pozemek jsou zahrnuty do probíhajícího exekučního řízení nebo předběžného opatření soudu. Katastry totiž všechny návrhy porovnávají s příslušnými databázemi a pokud je realita takovým způsobem zatížena, je vlastně pro veškeré vlastnické a další změny „zaplombována“. „Specifickým problémem při transakcích s byty je chybné označování garážových stání za samostatnou jednotku. Ty jsou ovšem podle stávajících předpisů vždy pouze součástí bytu. Mnohdy se také zapomíná na to, že při převodu bytové jednotky je zapotřebí převést i příslušnou část pozemku, na němž byty, respektive bytový dům stojí,“ upozorňuje Šustrová. Lepší je profesionál

Nejčastějším úkonem katastrálních úřadů jsou záznamy. Loni jich úřednici uskutečnili 910 tisíc. Typicky jde o výmazy zástavních práv nebo třeba převod reality do společného vlastnictví manželů. „I tady se opakuje špatné označování nemovitostí. Velmi často také katastry od navrhovatelů dostávají nevyhovující kopie dokumentů – vždy musí jít o originály a ověřené kopie,“ říká vedoucí kanceláře pražského katastru. Přitom kopie při katastrálních řízeních přicházejí ke slovu takřka vždy: katastry samotné obvykle vyžadují od každého dokumentu dvě, pak jsou zpravidla zapotřebí pro další účastníky řízení.

Návrhy na záznamy se nezřídka opírají také o rozhodnutí soudů či správních orgánů. „V těchto případech musí navrhovatel katastru předložit i doložku vykonatelnosti či právní moci příslušného rozhodnutí,“ upozorňuje Šustrová na další častý prohřešek navrhovatelů.

Pět hlavních chyb zápisu do katastru

• chybné značení budov a pozemků

• neověřené kopie dokumentů

• nemovitost je předmětem exekučního řízení či předběžného opatření soudu

• chybné vymezení garážových stání jako jednotky

• chybějící doložka o právní moci rozhodnutí státních orgánů

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít