Kde bude pojišťovnictví v roce 2015?

18. května 2011, 05:38 - Tomáš Stingl
18. května 2011, 05:38

Mírný optimismus. Takové hodnocení nabízejí při pohledu na pojišťovnictví v nejbližších letech respondenti výzkumu, který zveřejnila společnost KPMG. 42 odborníků odpovídalo na otázku, kam by se mohl celý sektor pohnout do roku 2015. Osmdesát procent respondentů tvořili generální ředitelé firem a členové představenstev.

Foto: Profimedia.cz

Téměř polovina všech respondentů se například domnívá, že trh s životním pojištěním poroste rychlostí dvou až pěti procent za rok.

Co se týče typů pojištění, příliš mnoho nových produktů by se podle studie objevit nemělo. Spíš se budou pojišťovny snažit nabídnout různorodé balíčky pojistných rizik. Na druhé straně poroste prodej přes internet u těch typů pojištění, která jsou lehká na pochopení.

Za největší rizika považují odborníci růst konkurence a cenový dumping. Zajímavé je také to, že podle odborníků musí pojišťovací ústavy začít aktivně vzdělávat klienty. Ti totiž prý mnohdy vykazuji znaky jakési pojistné negramotnosti. „Klient často nenastuduje pojistné podmínky či nepochopí podstatu produktu, což může vést k podpojištěnosti rizik a následně vyšší stornovosti,“ píše se v komentáři k výsledkům průzkumu. Ostatně zaměření na klienta by mělo být klíčem k úspěchu na pojistném trhu. Podle průzkumu bude budování vztahu s klientem a tvorba na míru mu šitých produktů důležitější, než například pokles pojistných sazeb.

Mezi největší obavy odborníků patří rozpaky z toho, kam se pohne legislativa v oblasti pojišťovnictví. Klíčové je podle nich také to, jak rychle a v jaké podobě stát nastaví penzijní reformu.

Při vyhodnocení ankety Pojišťovna roku se mluvilo také o průzkumu společnosti KPMG, který se zaměřil na to, jaký vývoj čeká obor pojišťovnictví v České republice do roku 2015. Jednou z hlavních výzev je osvěta, protože mnoho klientů prý zatím trpí „pojistnou negramotností“.

Největší rizika pojistného trhu do roku 2015

Makroekonomická situace v ČR7%
Slabé finanční trhy6%
Růst credit risku státních dluhopisů2%
Přílišná regulace12%
Slabá regulace1%
Daňové odvody z pojistného/rezerv10%
Nedostatek kvalitních pracovních sil6%
Misseling produktů14%
Cenová konkurence/dumping19%
Provizní sazby11%
Přírodní katastrofy11%

 Zdroj: Průzkum Pojišťovnictví v roce 2015

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít