Každý třetí žije v paneláku

04. června 2007, 00:00 - (pb)
04. června 2007, 00:00

V Česku stojí zhruba 62,5 tisíce panelových domů. V nich je téměř 1,2 milionu bytů, které tvoří 34 procent celého bytového fondu. V paneláku v současnosti žije každý třetí občan. Myšlenka nahradit malou cihlu velkým železobetonovým panelem a výstavbu tak urychlit a hlavně snížit její náklady je poměrně stará.

**V Česku stojí zhruba 62,5 tisíce panelových domů. V nich je téměř 1,2 milionu bytů, které tvoří 34 procent celého bytového fondu. V paneláku v současnosti žije každý třetí občan.

Myšlenka nahradit malou cihlu velkým železobetonovým panelem a výstavbu tak urychlit a hlavně snížit její náklady je poměrně stará. V Evropě se objevila už počátkem 20. století v souvislosti se snahami levicově orientovaných architektů o „lidové“ bydlení a naléhavou potřebou řešit bytovou otázku ve velkých průmyslových centrech.

První panelové domy byly postaveny v dvacátých letech minulého století v Nizozemsku a Německu a postupně se staly poměrně populární. Zatímco západní Evropa ovšem z řady důvodů paneláky opustila už záhy po II. světové válce, východ kontinentu se v nich právě v té době doslova zhlédl. V období let 1950 až 1990 se paneláková sídliště stala ve všech socialistických zemích dominantním a takřka jediným způsobem bytové výstavby.

V Československu bylo první panelové sídliště Herálecká postaveno na Pankráci v Praze 4, a to v roce 1956. Různě velké panelové komplexy pak postupem let vznikaly hlavně na okrajích všech větších měst. Přitom nejvíce byla výstavba soustředěna v hlavním městě (vyrostlo tady takřka padesát sídlišť) a na Ostravsku. K největším sídlištím patří pražský komplex Jižní Město I a II a pak Ostrava-Poruba.

Tržní ekonomika s panelovou výstavbou skoncovala, nicméně značná část obyvatel Česka bude v panelácích žít ještě dlouho. Proto také pro celý stavební sektor budou jejich rekonstrukce stabilním zdrojem příjmů. Už v době svého vzniku byly totiž socialistické paneláky synonymem nekvalitní práce. To se mnohdy týkalo už samotných projektů a pak zejména nekvalitních stavebních prací.

Panelové domy mají standardně špatnou tepelnou izolaci, pověstná byla i velmi nedokonalá izolace zvuková - v rámci úspor se v nich stavěly takzvané nulové podlahy, kde se nášlapná vrstva kladla rovnou na stropní konstrukci. Navíc jsou v současnosti paneláky zastaralé nejen morálně, ale také fakticky. Životnost většiny z nich byla plánována na 30 až 40 let, takže mnohé by už vlastně neměly sloužit. Všeobecně nízkou kvalitu bydlení v panelových domech umocňovala ještě nedostatečná infrastruktura dopravní, obchodní i sociální, což je leckde problém dodnes.

Na trhu jsou dnes panelové byty z pochopitelných důvodů standardně nejlevnější. Rozdíly v cenách oproti tradičním cihlovým bytovým domům jsou až třetinové. Ve hře jsou ovšem nejen nevyhovující stavebně-technické vlastnosti panelových domů, ale také kvalita lokality - proto nejvíce jejich ceny klesají na velkých sídlištích.

Naproti tomu se nenaplnily obavy, že se z někdejších socialistických sídlišť budou lidé houfně stěhovat a stanou se z nich jakási sociální ghetta. Znemožňuje to tempo bytové výstavby, které je vzhledem k počtu panelových bytů a jejich uživatelů příliš pomalé, a koneckonců také ekonomické možnosti. Navíc Češi své panelové domy nevnímají až tak negativně - podle nedávného výzkumu společnosti Factum Invenio je 88 procent obyvatel s tím, jak bydlí, spokojeno. Paneláky jsou tak (nejen negativním) fenoménem, s nímž musí ještě dlouhou dobu Česko a jeho bytová politika počítat.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít