Každý rok s novou pojišťovnou?

17. března 2008, 00:00 - Martina Martinovičová
17. března 2008, 00:00

VÝVOJ TRHU - Lidé přestávají být konzervativní. Zřejmě budou uzavírat více pojistek a častěji budou měnit i pojišťovny. Zároveň budou požadovat produkty šité na míru. Vyplývá to ze studie World Insurance Report 2008.

Hlavním trendem v pojišťovnictví je v současnosti změna chování zákazníků. Zatímco dosud charakterizovala průměrného klienta setrvačnost, spokojenost a neochota měnit pojišťovnu, v budoucnosti lze čekat rostoucí zájem klientů o aktivní vyhledávání optimálních produktů a ochotu změnit poskytovatele pojistných služeb. Vyplývá to ze studie World Insurance Report 2008, kterou zpracovaly poradenská firma Capgemini a Evropská asociace pro finanční řízení a marketing.

Pojistka do každé rodiny

Zákazník vyspělého pojišťovacího trhu má podle výsledků studie v průměru 5,2 pojistky, 1,5 životní pojistky a 3,7 neživotní pojistky. Průměrná doba životnosti pojistky činí 9,2 roku. „Pokud se bude Česká republika i nadále přibližovat vyspělým státům, lze v příštích letech očekávat významný růst tuzemského pojistného trhu,“ doplňuje generální ředitel společnosti Capgemini pro ČR Patrik Horný.

Podle statistik České asociace pojišťoven evidovaly tuzemské pojišťovny ke konci roku 2007 více než 10,4 milionu životních pojistek a 15,5 milionu neživotních pojistek. To představuje zhruba jednu životní pojistku a 1,5 neživotní pojistky na jednoho Čecha.

V důsledku vyšší konkurence, snadného přístupu k informacím a ke srovnání produktů i jejich většího výběru neustále narůstá ochota zákazníků změnit pojišťovnu. Studie odhaluje, že nárůst počtu změněných smluv již na mnoha vyspělých trzích odstartoval. Větší množství změn poskytovatele pojistných produktů je patrné zejména ve Velké Británii, kde má průměrný zákazník jedno pojištění automobilu pouze tři roky a pojišťění domácnosti a majetku pouhých pět let. Podobné trendy se prý zřejmě dříve či později projeví také na ostatních evropských trzích.

Zatímco pro některé pojišťovny je klesající loajalita a setrvačnost klientů hrozbou, pro jiné představuje příležitost pro masivní akvizici nových zákazníků. „Vítězi na lokálních trzích se stanou pojišťovny, které pochopí změny na trhu, včas zachytí jejich nástup a s pomocí moderních technologií dokážou vrtkavé zákazníky efektivně oslovit a obsloužit,” míní Horný.

Obliba on-line pojištění poroste

Čím dál větší roli v distribuci pojištění hraje stejně jako v ostatních odvětvích ekonomiky internet. Přibližně 28 procent dotázaných zákazníků ve zkoumaných zemích uvedlo, že mají v úmyslu uzavřít své životní pojištění během následujících tří let přes internet. Neživotní pojištění chce touto cestou pořídit 34 procent dotázaných klientů. Vzestup zájmu a ochoty uzavřít pojištění on-line tak ohrožuje některé zavedené distribuční modely.

Rostoucí požadavky klientů a jejich specifické potřeby také nutí pojišťovny volit cestu ke specializaci na straně distribučních sítí. Pojišťovny musí stále častěji používat více distribučních kanálů, aby mohly své zákazníky lépe oslovit. Pojišťovny již nevystačí pouze s demografickou segmentací (pohlaví, věk, vzdělání). Musí vědět o zákazníkovi řádově více informací, aby mohly lépe uspokojit jeho potřeby a očekávání, a zvýšit tak svůj podíl na jeho výdajích na pojištění.

Capgemini patří mezi přední světové společností v oblasti poradenství, technologií a outsourcingu. Studii World Insurance Report 2008 připravila na základě detailních rozhovorů s více než 11 tisíci zákazníky a výkonnými manažery pojišťoven ve 13 zemích, které reprezentují nejvyspělejší pojišťovací trhy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a…
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Seat Leon FR 1.4 TSI ACT v dlouhodobém testu: dvouválec na část úvazku
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Technologie
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Stáhněte si zdarma legendární plošinovku Oddworld: Abe’s Oddysee
Týden blbec. Po Outlooku má velký výpadek také Skype
Oracle odhalil procesor Sparc M8. Má novou architekturu, takt 5 GHz a asi je poslední
Tip: Naplánujte si automatické zapnutí Wi-Fi na zařízení s Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít