Káva? Více a lepší

02. dubna 2007, 00:00 - (čtk)
02. dubna 2007, 00:00

SPOTŘEBA NÁPOJŮ Káva zažívá v Česku renesanci a její spotřeba rychle roste. Každý Čech vypije v průměru už víc než jeden šálek denně. Zvyšuje se i poptávka po luxusnějších druzích. Do módy se vrací také posezení ve stylových kavárnách. Káva se v Česku těší rostoucí oblibě a její spotřeba ve srovnání s 90.

SPOTŘEBA NÁPOJŮ Káva zažívá v Česku renesanci a její spotřeba rychle roste. Každý Čech vypije v průměru už víc než jeden šálek denně. Zvyšuje se i poptávka po luxusnějších druzích. Do módy se vrací také posezení ve stylových kavárnách.

Káva se v Česku těší rostoucí oblibě a její spotřeba ve srovnání s 90. lety stále roste. Loni vypil jeden Čech v průměru asi 370 šálků, zatímco v roce 2001 to bylo 330 šálků, a to bez spotřeby v kavárnách či restauracích. Vyplývá to z údajů společnosti Tchibo Praha. Podle výrobců je důvodem růstu zvláště rozšíření sortimentu v uplynulých 17 letech, zejména o instantní kávu a instantní speciality. Začíná ale růst i zájem o vysoce kvalitní druhy a v posledních několika letech se dá podle odborníků hovořit o renesanci kavárenství.

„Celkově narůstající spotřebu kávy připisujeme především úspěchu instantní kávy, která se těší vzrůstající oblibě,“ uvedl marketingový ředitel Tchibo Praha Roman Hůla. Naopak výrazný ústup podle něj zaznamenala levná zrnková káva, kterou nahradila káva mletá. Ta se stala dominantní kategorií, která se drží na stabilní úrovni.

NEMELEM, NEMELEM

Tyto trendy potvrzuje i manažerka značky Jacobs ve společnosti Kraft Foods ČR Helena Šohajková. Podle ní roste zájem spotřebitelů o různé typy instantních kávových specialit, které lze rychle kdekoli připravit. Jde například o různé ochucené kávy, cappucina či cafe latté. Naopak nejpracnější zrnková káva, kterou je třeba nejprve umlít, na popularitě ztrácí. V roce 1999 tvořila 27 procent z objemu prodané kávy, v loňském roce to již byla pouhá čtyři procenta.

Češi ale podle odborníků stále více začínají vyhledávat i kávy špičkové kvality. Přibývá také těch, kteří si na šálek rádi zajdou do kavárny či specializovaného podniku. Například Tchibo jde tomuto trendu vstříc a zřídilo síť vlastních obchodů. Dosud jich má deset po celé ČR. Zákazníci si mohou dát oblíbený nápoj přímo v kavárně, ale i nakoupit ze sortimentu prémiových zrnkových káv. Zájem si firma pochvaluje.

Podle ředitelky agentury Data Servis Marcely Šimkové nastala v posledních třech až čtyřech letech určitá renesance kavárenství. Kaváren přibylo a jejich podíl se zvýšil zhruba na deset procent všech gastronomických provozoven. „Jde ale hodně o záležitost vybraných lokalit, jako jsou velká města, centrální náměstí nebo lázeňské zóny,“ podotkla Šimková.

Zájem spotřebitelů podle ní plyne mimo jiné z toho, že pro řadu lidí přestala být káva jen rutinní tečkou za obědem v běžné restauraci, ale jdou na tento nápoj cíleně a vyhledávají kvalitu. Kavárny proto rozšiřují výběr a zlepšují servis, aby kávu postavily do špičkového světla, uvedla Šimková.

SPOTŘEBU NÁM SNIŽUJE „TUREK“

V rámci Evropy drží podle Hůly prim v konzumaci kávy severské státy Norsko, Finsko a Švédsko, kde se v průměru pohybuje spotřeba kolem deseti kilogramů na hlavu za rok. Například v Německu je to zhruba šest kilogramů. Češi mají spotřebu zhruba tři kilogramy na osobu za rok. Neznamená to ale, že by pili kávy o tolik méně. Nižší údaj v kilogramech je dán tím, že tradiční mletá káva se v tuzemsku stále ve velké míře připravuje na turecký způsob, kdy je její spotřeba na šálek podstatně nižší než u kávy filtrované.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít