Katastrofální katastr

06. února 2006, 00:00 - PETR BÝM
06. února 2006, 00:00

Na šnečí tempo práce katastrů budeme nadávat i nadále. Předseda Českého úřadu zeměměřického a katastrálního (ČÚZK) Karel Večeře sedí ve své pracovně poněkud sklíčeně. Na práci jeho úředníků nadává kdekdo. Stavební firmy, developeři, obchodníci s realitami a pochopitelně také občané.

**Na šnečí tempo práce katastrů budeme nadávat i nadále.

Předseda Českého úřadu zeměměřického a katastrálního (ČÚZK) Karel Večeře sedí ve své pracovně poněkud sklíčeně. Na práci jeho úředníků nadává kdekdo. Stavební firmy, developeři, obchodníci s realitami a pochopitelně také občané. Na trhu nemovitostí je u nás dnes dosti živo, ale práce katastrů všechny zdržuje.

Předseda brzy po inauguraci instaloval také nového ředitele pražského katastru. Společnými silami se jim podařilo omezit a možná zcela vymýtit korupci.

Totiž případy, kdy jeden žadatel o záznam či vklad do katastru „předbíhá“ druhé, protože má ty správné kamarády a neváhá kvůli urychlení celé věci sáhnout do kapsy. Elektronická dokumentace práce úředníků ČÚZK a její průběžná publikace na webových stránkách takové praktiky výrazně ztěžuje. Druhým, stejně závažným úkolem „nových košťat“ na katastru bylo urychlení všech zápisů, a to hlavně do katastru pražského, kde se čekalo někdy i půl roku. Dnes je to sice méně (zhruba čtyři a půl měsíce), ale stále to neodpovídá ani zákonným lhůtám, ani potřebám podnikatelů či soukromníků. Zvláště alarmující je skutečnost, že loni se v porovnání s rokem předchozím práce pražského katastru zpomalila.

Předseda Večeře tvrdí, že nemá peníze a potažmo lidi. Přitom výkony katastru se v posledních pěti letech zvýšily takřka o sedmdesát procent, a to bez zvýšení kapacit. Takový vývoj by měl uspokojit i notorické kritiky neefektivnosti státní správy a lenivosti byrokratického aparátu. Volání po penězích ovšem vyvolává ostražitost strážců státních financí. I tady má ale předseda ČÚZK čisté svědomí -nechce příjmy úřadu navyšovat zatížením výdajové stránky rozpočtu, ale vlastně tržním způsobem: navýšením příjmů. Poplatková politika katastrů je totiž zvláštní. Za záznamy se neplatí nic, vklady sice něco stojí, ale stejně za rodinný domek jako za několikamiliardový stavební komplex. Přitom katastr nepracuje automaticky, o vkladech a jejich oprávněnosti musí rozhodovat - samozřejmě je to proces jinak náročný u bytu pana Nováka nebo v případě nákupu obchodní galerie. ČÚZK také navrhuje zavedení urychleného řízení, a to za mimořádný poplatek. Ty se dnes - pokud vůbec - počítají ve stokorunách, což je hlavně u komerčních realit částka směšná (v některých zemích se poplatky odvíjejí právě od hodnoty nemovitosti). Jinak je tomu u „občanských“ transakcí, ale vzhledem k tomu, že příslovečný pan Novák zamíří na katastr dvakrát třikrát v životě, možná by si on docela rád připlatil za kvalitní a hlavně rychlé vyřízení své věci.

ČÚZK se svými návrhy neuspěl. Zvyšovat jakékoli platby pár měsíců před volbami - to je dnes pro vládu nepřijatelné. Na šnečí tempo práce katastrů tedy budeme nadávat i nadále. Za zmínku stojí skutečnost, že na dani z převodu nemovitosti stát ročně vybere kolem deseti miliard. Rozpočet ČÚZK, jehož práce je pro její vyměřování klíčová, představuje zhruba dvacet procent této částky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Chcete hlasovat v českých volbách ze zahraničí? Tak si pospěšte!
Auta
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má…
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Komentář: Řídím rád, ale příchodu autonomního řízení se nemohu dočkat
Audi A7 Sportback nové generace se představí ve čtvrtek. Designem nepřekvapí
Technologie
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Intel chystá kvantové počítače. S centrem QuTech vyrobili 17 qubitů na jednom čipu
Huawei Mate 10: první dojmy z nové řady inteligentních phabletů (video)
Nahotinky jako vědecký projekt. PornHub na třídění videí využije umělou inteligenci
Navštivte jiné světy. V Google Mapách najdete i planety a měsíce
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít