Katastrofální katastr

06. února 2006, 00:00 - PETR BÝM
06. února 2006, 00:00

Na šnečí tempo práce katastrů budeme nadávat i nadále. Předseda Českého úřadu zeměměřického a katastrálního (ČÚZK) Karel Večeře sedí ve své pracovně poněkud sklíčeně. Na práci jeho úředníků nadává kdekdo. Stavební firmy, developeři, obchodníci s realitami a pochopitelně také občané.

**Na šnečí tempo práce katastrů budeme nadávat i nadále.

Předseda Českého úřadu zeměměřického a katastrálního (ČÚZK) Karel Večeře sedí ve své pracovně poněkud sklíčeně. Na práci jeho úředníků nadává kdekdo. Stavební firmy, developeři, obchodníci s realitami a pochopitelně také občané. Na trhu nemovitostí je u nás dnes dosti živo, ale práce katastrů všechny zdržuje.

Předseda brzy po inauguraci instaloval také nového ředitele pražského katastru. Společnými silami se jim podařilo omezit a možná zcela vymýtit korupci.

Totiž případy, kdy jeden žadatel o záznam či vklad do katastru „předbíhá“ druhé, protože má ty správné kamarády a neváhá kvůli urychlení celé věci sáhnout do kapsy. Elektronická dokumentace práce úředníků ČÚZK a její průběžná publikace na webových stránkách takové praktiky výrazně ztěžuje. Druhým, stejně závažným úkolem „nových košťat“ na katastru bylo urychlení všech zápisů, a to hlavně do katastru pražského, kde se čekalo někdy i půl roku. Dnes je to sice méně (zhruba čtyři a půl měsíce), ale stále to neodpovídá ani zákonným lhůtám, ani potřebám podnikatelů či soukromníků. Zvláště alarmující je skutečnost, že loni se v porovnání s rokem předchozím práce pražského katastru zpomalila.

Předseda Večeře tvrdí, že nemá peníze a potažmo lidi. Přitom výkony katastru se v posledních pěti letech zvýšily takřka o sedmdesát procent, a to bez zvýšení kapacit. Takový vývoj by měl uspokojit i notorické kritiky neefektivnosti státní správy a lenivosti byrokratického aparátu. Volání po penězích ovšem vyvolává ostražitost strážců státních financí. I tady má ale předseda ČÚZK čisté svědomí -nechce příjmy úřadu navyšovat zatížením výdajové stránky rozpočtu, ale vlastně tržním způsobem: navýšením příjmů. Poplatková politika katastrů je totiž zvláštní. Za záznamy se neplatí nic, vklady sice něco stojí, ale stejně za rodinný domek jako za několikamiliardový stavební komplex. Přitom katastr nepracuje automaticky, o vkladech a jejich oprávněnosti musí rozhodovat - samozřejmě je to proces jinak náročný u bytu pana Nováka nebo v případě nákupu obchodní galerie. ČÚZK také navrhuje zavedení urychleného řízení, a to za mimořádný poplatek. Ty se dnes - pokud vůbec - počítají ve stokorunách, což je hlavně u komerčních realit částka směšná (v některých zemích se poplatky odvíjejí právě od hodnoty nemovitosti). Jinak je tomu u „občanských“ transakcí, ale vzhledem k tomu, že příslovečný pan Novák zamíří na katastr dvakrát třikrát v životě, možná by si on docela rád připlatil za kvalitní a hlavně rychlé vyřízení své věci.

ČÚZK se svými návrhy neuspěl. Zvyšovat jakékoli platby pár měsíců před volbami - to je dnes pro vládu nepřijatelné. Na šnečí tempo práce katastrů tedy budeme nadávat i nadále. Za zmínku stojí skutečnost, že na dani z převodu nemovitosti stát ročně vybere kolem deseti miliard. Rozpočet ČÚZK, jehož práce je pro její vyměřování klíčová, představuje zhruba dvacet procent této částky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít