Kasteláni českých hradů a zámků se bouří

21. července 2003, 00:00 - Petr Bým
21. července 2003, 00:00

Státní hrady a zámky by měly být oficiálně otevřeny až do konce října. Podle všeho ale hrozí, že budou zavřeny co nevidět. Na provoz nejsou totiž peníze. Peníze, se kterými měli hrady vystačit do konce sezony, vyčerpá řada z nich v nejbližších týdnech. I proto správci hradů a zámků sepsali petici, kterou předali do Senátu.

Státní hrady a zámky by měly být oficiálně otevřeny až do konce října. Podle všeho ale hrozí, že budou zavřeny co nevidět. Na provoz nejsou totiž peníze. Peníze, se kterými měli hrady vystačit do konce sezony, vyčerpá řada z nich v nejbližších týdnech. I proto správci hradů a zámků sepsali petici, kterou předali do Senátu.

Podle Hradeckého deníku v ní kasteláni žádají o podporu při hledání možností najít i v tak napjatém rozpočtu částku, která by přiblížila výdaje na oblast památek ve vlastnictví státu jejich relativní potřebě. „Prohlášením několika desítek objektů národními kulturními památkami s platností od 1. ledna 2003 stát řekl: ,Toto je naše kulturní bohatství - toto je naše rodinné stříbro.` Je však třeba toto prohlášení dokončit a říci: `Postaráme se o ně!´ A splnit tak zákonem danou povinnost,“ říká v této souvislosti kastelán Miloš Jiroušek. Podle MFD jsou nejostudnější platy průvodců - na měsíc přibližně 3600 až 4000 korun. A to za práci šest dní v týdnu a aktivní znalost cizích jazyků, důstojné vystupování, umění jednat s lidmi. HN v těchto souvislostech uvádějí, že Ministerstvo kultury neposkytlo dostatek peněz na provoz hradů a zámků během celé letní sezony. Kasteláni proto doufají, že jim senátoři pomůžou. Senátní výbor pro kulturní dědictví by se peticí měl zabývat 23. července. Na schůzi je pozván i ministr kultury Pavel Dostál. Tíživá situace postihla přitom nejen menší hrady a zámky, ale i hojně navštěvované objekty, jako jsou například hrad Karlštejn nebo zámek Konopiště. Ani tyto nemají peníze na průvodce, přestože tržby ze vstupného jsou velké a roční návštěvnost jde do statisíců lidí. Ani vysokoškolsky vzdělaní pracovníci Národního památkového ústavu však nejsou placeni dobře. Jejich plat dosahuje v průměru částky jedenáct tisíc korun měsíčně.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Technologie
Nová generace karet GeForce bude založená na evoluci Pascalu. Volta a HBM2 jen v HPC?
Harry Potter slaví 20. výročí. Google vás provede slavnými lokacemi světa čar a kouzel
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít