Article, show

Kasteláni českých hradů a zámků se bouří

21. července 2003, 00:00 - Petr Bým
21. července 2003, 00:00

Státní hrady a zámky by měly být oficiálně otevřeny až do konce října. Podle všeho ale hrozí, že budou zavřeny co nevidět. Na provoz nejsou totiž peníze. Peníze, se kterými měli hrady vystačit do konce sezony, vyčerpá řada z nich v nejbližších týdnech. I proto správci hradů a zámků sepsali petici, kterou předali do Senátu.

Státní hrady a zámky by měly být oficiálně otevřeny až do konce října. Podle všeho ale hrozí, že budou zavřeny co nevidět. Na provoz nejsou totiž peníze. Peníze, se kterými měli hrady vystačit do konce sezony, vyčerpá řada z nich v nejbližších týdnech. I proto správci hradů a zámků sepsali petici, kterou předali do Senátu.

Podle Hradeckého deníku v ní kasteláni žádají o podporu při hledání možností najít i v tak napjatém rozpočtu částku, která by přiblížila výdaje na oblast památek ve vlastnictví státu jejich relativní potřebě. „Prohlášením několika desítek objektů národními kulturními památkami s platností od 1. ledna 2003 stát řekl: ,Toto je naše kulturní bohatství - toto je naše rodinné stříbro.` Je však třeba toto prohlášení dokončit a říci: `Postaráme se o ně!´ A splnit tak zákonem danou povinnost,“ říká v této souvislosti kastelán Miloš Jiroušek. Podle MFD jsou nejostudnější platy průvodců - na měsíc přibližně 3600 až 4000 korun. A to za práci šest dní v týdnu a aktivní znalost cizích jazyků, důstojné vystupování, umění jednat s lidmi. HN v těchto souvislostech uvádějí, že Ministerstvo kultury neposkytlo dostatek peněz na provoz hradů a zámků během celé letní sezony. Kasteláni proto doufají, že jim senátoři pomůžou. Senátní výbor pro kulturní dědictví by se peticí měl zabývat 23. července. Na schůzi je pozván i ministr kultury Pavel Dostál. Tíživá situace postihla přitom nejen menší hrady a zámky, ale i hojně navštěvované objekty, jako jsou například hrad Karlštejn nebo zámek Konopiště. Ani tyto nemají peníze na průvodce, přestože tržby ze vstupného jsou velké a roční návštěvnost jde do statisíců lidí. Ani vysokoškolsky vzdělaní pracovníci Národního památkového ústavu však nejsou placeni dobře. Jejich plat dosahuje v průměru částky jedenáct tisíc korun měsíčně.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít