Kasteláni českých hradů a zámků se bouří

21. července 2003, 00:00 - Petr Bým
21. července 2003, 00:00

Státní hrady a zámky by měly být oficiálně otevřeny až do konce října. Podle všeho ale hrozí, že budou zavřeny co nevidět. Na provoz nejsou totiž peníze. Peníze, se kterými měli hrady vystačit do konce sezony, vyčerpá řada z nich v nejbližších týdnech. I proto správci hradů a zámků sepsali petici, kterou předali do Senátu.

Státní hrady a zámky by měly být oficiálně otevřeny až do konce října. Podle všeho ale hrozí, že budou zavřeny co nevidět. Na provoz nejsou totiž peníze. Peníze, se kterými měli hrady vystačit do konce sezony, vyčerpá řada z nich v nejbližších týdnech. I proto správci hradů a zámků sepsali petici, kterou předali do Senátu.

Podle Hradeckého deníku v ní kasteláni žádají o podporu při hledání možností najít i v tak napjatém rozpočtu částku, která by přiblížila výdaje na oblast památek ve vlastnictví státu jejich relativní potřebě. „Prohlášením několika desítek objektů národními kulturními památkami s platností od 1. ledna 2003 stát řekl: ,Toto je naše kulturní bohatství - toto je naše rodinné stříbro.` Je však třeba toto prohlášení dokončit a říci: `Postaráme se o ně!´ A splnit tak zákonem danou povinnost,“ říká v této souvislosti kastelán Miloš Jiroušek. Podle MFD jsou nejostudnější platy průvodců - na měsíc přibližně 3600 až 4000 korun. A to za práci šest dní v týdnu a aktivní znalost cizích jazyků, důstojné vystupování, umění jednat s lidmi. HN v těchto souvislostech uvádějí, že Ministerstvo kultury neposkytlo dostatek peněz na provoz hradů a zámků během celé letní sezony. Kasteláni proto doufají, že jim senátoři pomůžou. Senátní výbor pro kulturní dědictví by se peticí měl zabývat 23. července. Na schůzi je pozván i ministr kultury Pavel Dostál. Tíživá situace postihla přitom nejen menší hrady a zámky, ale i hojně navštěvované objekty, jako jsou například hrad Karlštejn nebo zámek Konopiště. Ani tyto nemají peníze na průvodce, přestože tržby ze vstupného jsou velké a roční návštěvnost jde do statisíců lidí. Ani vysokoškolsky vzdělaní pracovníci Národního památkového ústavu však nejsou placeni dobře. Jejich plat dosahuje v průměru částky jedenáct tisíc korun měsíčně.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Úspěšný český export. Tyhle naše startupy bodují i v zahraničí
Z Pubtranu jsou teď Jízdní řády. Seznam kromě změny názvu přidal i nové funkce
Facebook Stories pro desktopy na dosah, propojení s Instagramem na dohled
Rozhodnuto. Protipirátská ochrana se stala součástí WWW
Microsoft tvrdí, že je Edge aktivně používán na 330 milionech zařízení každý měsíc. Je to výmysl?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít