Karlín v katalánském rytmu

29. ledna 2007, 00:00 - PETR BÝM
29. ledna 2007, 00:00

CORSO IIV pražském Karlíně začala výstavba administrativního paláce Corso II.První budova komplexu, která je jakýmsi dvojčetem vedle stojící budovy Corso I, bude dokončena v polovině příštího roku.Corso II je dalším projektem developerské společnosti Real Estate Karlín Group (REKG).

CORSO II V pražském Karlíně začala výstavba administrativního paláce Corso II. První budova komplexu, která je jakýmsi dvojčetem vedle stojící budovy Corso I, bude dokončena v polovině příštího roku.

Corso II je dalším projektem developerské společnosti Real Estate Karlín Group (REKG). Společnost působí především na území pražského Karlína - prvním krokem k tomu bylo skoupení zbankrotovaných továren na jeho území, které se prodávaly počátkem devadesátých let. Od té doby REKG řadu z nich zrekonstruovala nebo využila jejich pozemky k výstavbě jiných objektů. Nejznámějším projektem firmy je právě Corso I. K jeho výstavbě bylo využito staré industriální architektury, která je pro Karlín typická.

KORZOVÁNÍ PO KARLÍNĚ

„Mým úkolem bylo respektovat původní průčelí budovy i její půdorys,“ vzpomíná na základní zadání projektu Corso I světoznámý katalánský architekt Ricardo Bofill. Úkol zároveň zachovat i modernizovat původní továrnu vyřešil jejím překrytím jakousi „skleněnou krabicí“, která z čelního pohledu není patrná. Podobně pojal i projekt Corso II. S první budovou ho spojuje jednak bílá barva fasády (kombinovaná s červenými plochami) a především průhledná skleněná hmota, která stejně jako u Corso I tvoří samotnou budovu.

Bofill považuje Karlín za velmi perspektivní část Prahy. „Hlavně díky spojení s centrem a své specifické atmosféře se může stát módní čtvrtí,“ říká. Bofill je proslulý svým vztahem k industriální architektuře 19. století -jeho ateliér sídlí v objektu bývalé cementárny.

Corso II ve své první fázi představuje investice ve výši půl miliardy korun, do provozu bude uvedeno v polovině příštího roku. Celkem nabídne 13 tisíc metrů čtverečních, pro které už byla stanovena orientační úroveň nájemného -14,5 eura za metr čtvereční a měsíc. Po budově A přijde na řadu budova B s 21 tisíci metry, která má být hotova do konce desetiletí. Komplex bude uzavřen třetí budovou, takže Corso II bude sahat od Křižíkovy až k Pernerově ulici.

VZHŮRU NA ÚPATÍ VÍTKOVA

„Z hlediska pronájmů kancelářských prostor se Praha 8, hlavně díky Karlínu a Libni, už loni zařadila za Prahu 4, celkem tady bylo pronajato 230 tisíc metrů,“ říká Milorad Miškovič z REKG a dodává: „Chceme, aby se Praha 8 stala jedničkou, a to nejen v segmentu administrativních budov, ale i rezidenční výstavby.“ Samotná REKG k tomu přispěje zásadním dílem. Vedle projektu Corso II se chystá na výstavbu paláce Crystal Karlín, kde bude dalších 25 tisíc metrů čtverečních kanceláří.

Aktivní je REKG i na poli bytové výstavby. Podél Rohanského ostrova postavila rezidenci River Diamond s 230 byty. „Jde o největší nový bytový projekt v centru Prahy od II. světové války,“ upozorňuje Miškovič. Na tento projekt naváže River Gardens, který by se v blízké budoucnosti měl napojit na velkorysou revitalizaci libeňských doků, což je opět projekt REKG.

DALŠÍ HRÁČI

Velmi aktivní je v Karlíně i firma Ablon, rozšiřující areál Meteoru, který vznikl na místě někdejší čokoládovny na Sokolovské ulici. K dvěma budovám přibude další s pěti tisíci metry čtverečními. Přitom na počátku hlavní karlínské třídy má už v polovině tohoto roku zahájit provoz Oasis Florenc, nabízející 14 tisíc metrů čtverečních. Tento palác bude stát nedaleko mrakodrapu Diamond Point, kde dnes mají sídlo například pojišťovna Allianz a developerská skupina Sekyra Group.

Dominantním developerem v Praze 8 ale zůstane Real Estate. „Máme v Praze 8 celkem 40 hektarů pozemků, kde chceme vybudovat bytové a kancelářské budovy s užitnou plochou půl milionu metrů,“ říká Miškovič.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní…
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Technologie
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít