Article, show

Karlín a Holešovice čeká nová budoucnost

16. září 2002, 00:00 - Jiří Fencl
16. září 2002, 00:00

Rekonstrukce zatopených pražských městských částí bude kvůli protipovodňovým opatřením dražší. O tom, že se to vyplatí, jsou však přesvědčeni mnozí investoři, kteří zde chtějí budovat především nová obchodně-administrativní centra. Jak pražský Karlín, tak část Holešovic na druhém břehu Vltavy budou brzy potřebovat významné investice.

Rekonstrukce zatopených pražských městských částí bude kvůli protipovodňovým opatřením dražší. O tom, že se to vyplatí, jsou však přesvědčeni mnozí investoři, kteří zde chtějí budovat především nová obchodně-administrativní centra.

Jak pražský Karlín, tak část Holešovic na druhém břehu Vltavy budou brzy potřebovat významné investice. Takřka okamžitě poté, co velká voda opustila Prahu a území ČR, začali velcí developeři uvažovat o novém využití těchto míst. Všichni se shodují, že na financování obnovy se budou muset podílet také příslušné městské části. „Určitě dojde k prodejům některých domů,“ řekl radní Prahy 8 Miloš Máša. Voda odhalila zanedbaná místa, to však investoři berou jako výzvu. Podle sdružení těchto společností Developers for Karlin si investice vyžádají stržení dalších domů, postavení či rekonstrukce stávajících.

Co se postaví v Karlíně

Správci vodních toků, radnice, ale především stát by se pak měli podílet na vybudování odolnějších protipovodňových opatření. „O těchto opatřeních se čile diskutuje, a to podél západní a severní hranice Libeňských doků. Patří mezi ně protipovodňová stěna o výšce půl až jeden metr, nábřeží o výšce půl až dva metry, úpravy jezu, stěna vysoká pět metrů táhnoucí se od jezu k potoku Rokytka, povodňové výpusti napříč řekou, potrubí vedoucí do přístavního bazénu a stěn na severním nábřeží o výšce 3,5 metru,“ udává Real Estate Group Karlín. Radní by podle investorů měli uvažovat o pomoci odborníků ze zemí, které mají s velkou vodou zkušenosti, např. Nizozemí, Anglie či Itálie. Starosta osmé pražské části Josef Nosek potvrdil, že se v Karlíně plánují další demolice. Nechtěl ale říci, kolika domů se budou týkat. „Deseti, patnácti, dvaceti,“ uvedl pouze s tím, že podrobnosti nechce zatím prozrazovat s ohledem na obyvatele domů. V části Holešovic, která byla pod vodou, se situace nijak výrazně nezměnila. Vedoucí odboru výstavby radnice Prahy 7 Jiří Chour minulý týden řekl agentuře ČTK, že dva domy na ulici Komunardů číslo 35 a 37 jsou vyklizené, mají uvnitř výdřevu a statici je sledují. Zatím není jisté, zda je majitelé budou muset zbourat. Jasné to bude zřejmě až na jaře.

Co ukázal georadar

V ostatních domech v Holešovicích mohou lidé bydlet, ale někde s určitými omezeními. „V podstatě jediné místo, kde jsou problémy, jsou místa napojená na rozvody plynu a elektřiny právě před těmi dvěma domy,“ poznamenal Chour. Tam totiž georadar ukázal podemleté oblasti. Nyní jsou proto ručně kopány sondy, které mají situaci prověřit. To by mělo trvat asi týden. Obyvatelé městské části Praha 8 se budou moci po měsíci od začátku povodní od minulého pátku vracet domů do Karlína. Neplatí to ale pro lidi z domů označených písmenem C, které jsou neobyvatelné. Těch navíc stále přibývá. V Karlíně nyní posuzuje stav domů na osmdesát statiků. V této čtvrti a v části Libně zatopila velká voda na 1100 domů, které vyžadují dlouhodobý dohled. Hned v prvních dnech potom, co voda Karlín opustila, se zde zřítily tři domy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít