Kapitalizmus ženy nediskriminuje

02. srpna 2004, 00:00 - JAN ŠMÍD, autor je politolog
02. srpna 2004, 00:00

Investiční banka Morgan Stanley čelila opravdu vážným problémům. Nezpůsobily jí je nějaké burzovní turbulence, ale bývalá zaměstnankyně Allison Schieffelinová. Stěžovala si, zeji banka znevýhodňovala na platech i při povyšování do vyšších funkcí v managementu. K Allison Schieffelinové se připojilo dalších 340 žen.

Banka nakonec kapitulovala a ža-lobkyním těsně před začátkem soudního procesu vyplatila docela solidní výpalné. Rizika a ztráty plynoucí z toho, že bude vláčena po soudech, byly prostě příliš vysoké na to, aby se vyplatilo dát průchod hledání spravedlnosti.

Nemá smysl rozepisovat se o detailech, jako byl třeba ten, že makléřka Schieffelinová nebyla propuštěna proto, že měla na pracovišti spory s muži, ale naopak proto, že „vyvolala urážlivou konfrontaci“ s jinou ženou, která dostala místo, o něž usilovala. Mnohem důležitější je fakt, že se stále více rozmáhá přesvědčení, že rozdíly v platech a postavení jsou dány právě pohlavím a že

jsou důsledkem převládajícího systému tržního hospodářství a volné soutěže. I proto dalších 1,6 milionu žen, současných i bývalých zaměstnankyň obchodního řetězce Wal-Mart žaluje svého zaměstnavatele a doufá, že vysoudí tučné odškodné za spáchané bezpráví.

Taková už je nemoc naší doby. Pomocí neustálého poměřování počtu mužů a žen v těch či oněch funkcích, počítání aritmetických (a tedy o ničem nevypovídajících) průměrů ženských a mužských platů a dalších metod se dokazuje, jak je naše společenské uspořádání nespravedlivé a je třeba ho změnit. Volání po kvótách, kontroly na pracovištích, které si nezadají s orwellovským Velkým bratrem, a další neliberální opatření pak mají pomoci změnit naši společnost směrem k jakémusi vysněnému ideálu rovnosti. Ten bude založen na všelijakých agentech provokatérech, na udávání a na komisích, které budou tato udání řešit. Jako by tudy mohla vést cesta ke svobodnější společnosti. Jenže opak je pravdou. Nejlepší mechanizmy k odstranění diskriminace vlastní právě kapitalizmus,

a nepotřebuje k tomu žádné agenty provokatéry. Tržní hospodářství nerozlišuje sociální původ, starobylost rodu, pohlaví, věk. Celá ekonomika je vysoce konkurenční a koncentrovaná na jediný cíl - zisk.

V honbě za ziskem nemá diskriminace velkou šanci. Můžeme si představit hodně manažerů a kapitalistů, kteří nemají rádi ženy. Těžko si ale můžeme představit takového, který by neměl rád peníze. Buržoa, který by diskriminoval ženy bez ohledu na to, že jsou jeho nejlepšími zaměstnankyněmi, by sám sebe .připravoval o zisk. Kdyby se kapitalizmus řídil předsudky vůči ženám, nikdy by se ve vedení počítačového giganta neobjevila žena. A už vůbec ne taková, která na přijímacím pohovoru všem přítomným oznámí, že neví vůbec nic o počítačích. Ale Carly Fiorinová řídí společnost Hewlett-Packard a skvěle vede firmu podnikající ve vyloženě mužském oboru. Takový je kapitalizmus. A pozor, jen ten.

Šéf v socialistickém podniku si mohl dovolit vydržovat neschopnou sekretářku jen jako svou milenku, protože nad ním nebděli akcionáři. Neudělá to ale kapitalistický „strýček Skrblík“, který neustále přepočítává peníze.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít